Rumień po ukąszeniu kleszcza – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

rumień po ukąszeniu kleszcza

Rumień po ukąszeniu kleszcza jest najczęstszym objawem boreliozy z Lyme, czyli krętkowicy kleszczowej, która jest chorobą wieloukładową. Kleszcze są nosicielami groźnych dla człowieka chorób, na terenie Polski oprócz boreliozy wywołują także kleszczowe zapalenie mózgu. Do zakażenia dochodzi w wyniku ugryzienia przez zarażonego kleszcza, po stwierdzeniu wszczepienia się kleszcza w skórę należy go jak najszybciej usunąć.

Charakterystycznym objawem boreliozy jest właśnie rumień powstający po ukąszeniu kleszcza. W okolicy ugryzienia pojawia się zaczerwienienie, które cały czas postępuje. Kleszcz osiedla się na terenach leśnych z przewagą drzew liściastych oraz w trawach. Kleszcz swoim zasięgiem obejmuje wielkie obszary począwszy od Rosji a skończywszy na Afryce.

Rumień po ukąszeniu kleszcza – przyczyny

Borelioza jest chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcza na człowieka i zwierzęta. Jednym z pierwszych symptomów zakażenia jest rumień, szybko rozpraszający się i przybierający nieregularne kształty. Kleszcz przywiera do ofiary, w jego ślinie znajduje się substancja znieczulająca, przez co człowiek nie odczuwa żadnych dolegliwości i nie jest świadomy ukąszenia.

Do zakażenia dochodzi wtedy, gdy składniki płynne wydostające się z kleszcza ( odchody, wymioty, ślina) osiądą na skórze danej osoby. Zdaniem lekarzy człowiek ma szanse na uniknięcie zarażenia, jeżeli w przeciągu doby usunie kleszcza z ciała. Jednak nie daje to gwarancji na nie zachorowanie na boreliozę Lyme. Kleszcze są nosicielami wszystkich krętków Borelii. Dorosła samica kleszcza żywi się raz, składa tysiące jaj i umiera. Samiec nie żywi się krwią. Kleszcze przebywają na roślinach oczekując na żywiciela. Osobniki głodne przybierają kolor czerwonawo – brązowy.

Rumień po ukąszeniu kleszcza – objawy

Zdiagnozowanie ukoszenia przez kleszcza nie nastręcza wielu problemów, ponieważ w miejscu przywarcia pasożyta do skóry tworzy się rumień. Jednak nie we wszystkich przypadkach dochodzi do jego wystąpienia. Najczęściej rumień po ukąszeniu kleszcza przybiera rozmiar do pięciu centymetrów, środek rumienia jest jaśniejszy.

Objawy najczęściej występujące po ugryzieniu zakażonego kleszcza

  • Podwyższona temperatura ciała.
  • Bóle mięśni.
  • Bóle głowy.
  • Osłabienie organizmu.

Zniknięcie rumienia nie świadczy o zakończeniu problemów z działalnością kleszcza. Wewnątrz organizmu dochodzi do szerzenia się stanu zakażenia na różnych organach. Kolejna faza zmian wielonarządowych zauważalna dopiero nawet po kilku latach, okazuje się zazwyczaj poważnymi powikłaniami.

Powikłania po ukąszeniu zakażonego kleszcza

Układ nerwowy

  • Zapalenie opon mózgowych.
  • Zapalenie mózgu.
  • Porażenie nerwu twarzowego.
  • Zapalenie nerwów czaszkowych.
  • Drgawki.
  • Drętwienie kończyn.
  • Limfocytoma płatka ucha.

Układ kostno – stawowy

  • Częste nawracające zapalenie stawów.
  • Obrzęki stawów kolanowych, skokowych, łokciowych, biodrowych.

Układ krążenia

  • Zakłócenia przewodnictwa naczyniowego.
  • Zaburzenia rytmu serca.

Choroby oczne

  • Zapalenie spojówek.
  • Zapalenie rogówki.
  • Zapalenie twardówki.
  • Zapalenie mięśni oka.
  • Niedrożność żyły środkowej siatkówki.

Wiele objawów nie jest wiązanych z boreliozą, dlatego chorzy nie są odpowiednio diagnozowani i leczeni. Taki stan rzeczy prowadzi do utrzymywania się zakażenia organizmu przez długi czas. W tym okresie zachodzą bezpowrotne zmiany w organizmie. Człowiek, który zachorował na boreliozę nie nabiera odporności na tą chorobę, dlatego ponowne ukąszenie przez zainfekowanego kleszcza może ponownie wywołać chorobę. Dlatego po powrocie z miejsc występowania kleszczy trzeba szczegółowo oglądać ciało i obserwować, czy nie pojawi się jeden z symptomów, czyli rumień po ukąszeniu kleszcza.

Rumień po ukąszeniu kleszcza – diagnozowanie

Kilka dni po ukąszeniu kleszcza, powstaje zmiana skórna przybierająca barwę czerwoną. Rumień zaczyna powiększać się obejmując większych obszar skóry. Rumień po ugryzieniu kleszcza ma kształt okrągły lub owalny, ale czasami osiąga nieregularne brzegi. Lekarze do zdiagnozowana boreliozy wykorzystują badania w kierunku obecności przeciwciał IgM/IgG.

Jeżeli wynik jest dodatni lub niejednoznaczny, lekarz zleca wykonanie testu Western-Blot, aby potwierdzić specyficzności oznaczonych przeciwciał. Testy te mogą być wykonywane na osoczu, surowicy lub płynie mózgowo- rdzeniowym.

Test ELISA – to identyfikacja przeciwciał w surowicy osoby ukąszonej przez kleszcza. Wynik negatywny (brak przeciwciał) wcale nieprzesądzona o tym, że pacjent jest zdrowy.
Metoda PCR
– badanie ta polega na odtwarzaniu DNA bakterii. Wynik pozytywny potwierdza zakażenie boreliozą. Metoda ta posiada największą czułość i z dużą dokładnością diagnozuje boreliozę.

Rumień po ukąszeniu kleszcza – leczenie

Leczenie może opierać się zapisaniu pacjentowi antybiotyków, ale dobrze by było dostarczyć lekarzowi kleszcza usuniętego ze swojego ciała. Ponadto kleszcz powinien był przebywać na skórze pacjenta nie mniej niż 36 godzin. Antybiotyk powinien zostać przyjęty najdalej w trzeciej dobie od czasu ukąszenia. Lekarze najczęściej przepisują doksycyclinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Meszki – ukąszenia myszek – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Meszki są owadami o niewielkich rozmiarach, najczęściej osiągają wielkość do...
Osa morska – przyczyny oparzeń, objawy, leczenie, profilaktyka
Osa morska jest śmiercionośnym gatunkiem parzydełkowca, meduzę tą można spotkać...
Borelioza u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Borelioza u dzieci powoduje duże problemy zdrowotne. Dzieci nie zawsze...
Rumień po ukąszeniu kleszcza – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Rumień po ukąszeniu kleszcza jest najczęstszym objawem boreliozy z Lyme,...