Nużyca – przyczyny, leczenie, objawy, kiedy nużeniec atakuje?

nużyca

Nużyca to stwór niczym z najgorszych snów. Ma kształt cygara i aż cztery pary nóżek. Jest to postać mikroskopijnego stawonoga, którego najbliższą rodziną są roztocza. Pasożyt ten bytuje w takich miejscach jak gruczoły łojowe, mieszki włosowe rzęs i brwi człowieka. Wybiera takie miejsca, gdyż nużeniec żywi się lipidami i łojem skóry.

Najwięcej tego typu pasożytów znajdziemy w takich miejscach jak okolice nosa, dookoła oczu, na brodzie czy w bruździe nosowo-wargowej. Ponadto można je znaleźć na innych częściach ciała jak dłonie, stopy, skóra głowy czy okolice intymne.

Jak się można zarazić nużycą?

Nużyca jest bardzo rozpowszechniona i w praktyce każdy jest nią już zarażony. Spowodowane jest to faktem, że nużycą łatwo się zarazić. Do zarażenia nużycą wystarczy używanie tych samych przyborów kosmetycznych, ręczników czy ubrań. Ryzyko jest także spore w trakcie korzystania z usług kosmetyczek i fryzjerów.

Na większe ryzyko zarażenia narażone są osoby wykonujące badania mikroskopowe. Należy także zwrócić uwagę, że jaja tego pasożyta przenoszą się wraz z kurzem, co stanowi potencjalne źródło skażenia. Warto wspomnieć, że nie u każdego człowieka nużeńce wywołają nużycę. Narażone są przede wszystkim osoby z alergią, z osłabioną odpornością czy osoby starsze i narażone na ciągły stres. Czasem wystarczy zwykłe podanie ręki osobie zarażonej nużycą.

Jakie objawy daje nużyca?

Niestety nużyca u niektórych osób może przebiegać bezobjawowo, co opóźnia wdrożenie leczenia. Tymczasem nużyca może powodować różne objawy takie jak zaczerwienienie, łuszczenie, wyprysk, świąd, grudki i krostki(przypominające trądzik), Nużeniec może także powodować powstawanie wągrów i zaskórników. Nużeniec może również towarzyszyć takim chorobom jak trądzik pospolity czy różowaty, zapalenie kącików ust, łojotokowe zapalenie skóry. Nużeniec powoduje nawet wypadanie włosów i z tego powodu może być mylony z łysieniem plackowatym.

W przypadku, gdy pasożyt znajduje się w okolicy oka może wywołać takie objawy jak zapalenie brzegów powiek, zespól suchego oka czy alergiczne zapalenie powierzchni oka. Poza tym może spowodować swędzenie, pieczenie czy nawet obrzęk powiek, suchość oka, złogi na brzegach powiek, złogi dookoła podstawy rzęs, może powodować odbarwienie rzęs oraz ich łamanie i wypadanie, dodatkowo oczy mogą być nadwrażliwe na światło, kurz czy dym.

Nużyca może zostać zdiagnozowana jako bakteryjne lub wirusowe zapalenie spojówek.

Kiedy nużeniec atakuje?

Samo posiadanie nużeńca na skórze nie powoduje choroby. Kłopot zaczyna się gdy liczba pasożytów jest zbyt duża lub gdy zaczynają zajmować miejsca poza meszkiem lub gruczołem włosowym.

Leczenie skóry zaatakowanej przez nużeńca?

Do badania wykrywającego nużeńca konieczne jest pobranie materiału w postaci zeskrobiny ze zmian skórnych lub kilka rzęs czy włosków z brwi. Po stwierdzeniu infekcji stosuje się kremy, maści czy preparaty wykazujące działanie przeciwzapalne. W trakcie kuracji należy korzystać z jednorazowych ręczników i peelingów, które wspomogą usunąć martwy naskórek.

W przypadku leczenia zaatakowanych oczu i powiek stosowane są maści oczne recepturowe, a także konieczne jest właściwe oczyszczanie powiek. W przypadku zespołu suchego oka oprócz oczyszczania należy także stosować krople nawilżające. Niestety leczenie nużycy i jest długotrwałe i gwarantuje braku nawrotów.

W przypadku wystąpienia nużycy polecane jest także stosowanie olejku z drzewa herbacianego, który posiada właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Wystarczy jego dodatek do żelów do mycia twarzy, do szamponów czy żelów do mycia ciała.

Co sprzyja nużeńcowi?

Prowadzone badania wskazują, że nużeniec jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo zła metoda pielęgnacyjna może nasilić namnażanie nużyc. Nużeniec może z łatwością zaatakować osoby z cerą wrażliwą, ze stwierdzonym trądzikiem różowatym, łojotokowym zapaleniem skóry. Dodatkowo odkryto, że im późniejszy wiek tym większe prawdopodobieństwo posiadania nużeńca. Najbardziej może dokuczać w okresie dojrzewania z uwagi na zmiany hormonalne.

Nużeniec może wywoływać chorobę zwaną nużycą lub demodekozą. Nużyca zazwyczaj obejmuje twarz oraz jej okolice. Może powodować ropiejące krosty. Tylko odpowiednie leczenie pozwoli pozbyć się pasożyta z organizmu. Jest to ważne, gdyż nużyca może doprowadzić do zespołu suchego oka, co jest uciążliwą dolegliwością. Niestety często u młodych osób stawiana jest mylna diagnoza związana ze zmianami trądzikowymi. Tymczasem z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na nużycę.

Tymczasem diagnostyka jest bardzo prosta(wymaga np. kilku rzęs) i porównywalnie tania do późniejszych kosztów leczenia nużycy. Jednakże w dniu badania nie można stosować żadnych kosmetyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Meszki – ukąszenia myszek – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Meszki są owadami o niewielkich rozmiarach, najczęściej osiągają wielkość do...
Osa morska – przyczyny oparzeń, objawy, leczenie, profilaktyka
Osa morska jest śmiercionośnym gatunkiem parzydełkowca, meduzę tą można spotkać...
Borelioza u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Borelioza u dzieci powoduje duże problemy zdrowotne. Dzieci nie zawsze...
Rumień po ukąszeniu kleszcza – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Rumień po ukąszeniu kleszcza jest najczęstszym objawem boreliozy z Lyme,...