Owsiki u dorosłych są doskonale znanymi i najczęściej spotykanymi pasożytami występującymi w jelicie grubym. Na zakażenie się chorobą wywołaną przez owsiki (nicienie), zwanej owsicą najbardziej podatne są dzieci, i można powiedzieć, że są wśród nich prawdziwą plagą. Zakażenie owsikami dotyka 25-90 % dzieci w wieku przedszkolnym.
Dorośli tak samo jak dzieci narażeni są na owsicę a sposoby ich leczenia są identyczne. Grupa dorosłych najbardziej narażonych na zakażenie tym pasożytem to przede wszystkim pielęgniarki, lekarze, sprzątaczki w szpitalach i szkole, nauczyciele i rodzice. Dorośli zakażają się owsicą, ponieważ jest ona chorobą bardzo zaraźliwą.
Owsiki u dorosłych – przyczyny
Do zakażenia dochodzi od osoby do osoby poprzez uścisk dłoni, poprzez artykuły gospodarstwa domowego, klamki, ubrania, wszystkie rzeczy, które dotyka osoba zakażona. Owsiki żeńskie przedostają się do ciała człowieka drogą doustną i przez brudne ręce. Następnie migrują do jelita grubego człowieka, a za cztery tygodnie owsiki znajdują się już przy odbytnicy, w nocy w pobliżu odbytu znajduje się ich do 15.000.
Najczęściej do zarażenia tymi pasożytami dochodzi poprzez połknięcie jaj, przebywające w dwunastnicy larwy przedostają się do jelita grubego i tam osiągają dojrzałość. Samice owsików mnożą się i składają jaja przy odbycie. Wystarczy usiąść na desce sedesowej, na której przebywała osoba zakażona i nabawić się tej przykrej choroby.
Dorośli odczuwają swędzenie i jeżeli drapią okolice odbytu robaki oraz ich jaja znajdują się na ich rękach i pod paznokciami, wskutek czego dochodzi do samodzielnego i ponownego infekowania organizmu. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny osobistej i zawsze po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem, należy dokładnie myć ręce.
Osoba zakażona pasożytami dotyka wszystkiego przesiedlając tysiące owsików na inną osobę i przyczynia się do dalszego rozprzestrzeniania się nicieni. Należy szczególnie dbać o codzienną zmianę bielizny osobistej i częste pranie pościeli, ręczników i ścierek do naczyń.
Objawy bytności owsików u dorosłych
W przypadkach, w których dorosła osoba została niedawno zakażona przez przypadek, a nie przez członków rodziny, niewielką liczbą owsików, objawy u niej mogą w ogóle nie wystąpić. Jeżeli natomiast w jelitach człowieka znajduje się ich duża ilość objawy takie jak swędzenia okolic odbytu mogą się znacznie nasilać. Nieprzyjemne symptomy najczęściej pojawiają się rano i wieczorem.
Objawy towarzyszące zakażeniu wywołanemu przez owsiki:
- Mikro pęknięcia, otarcia skóry wokół odbytu mogące prowadzić do przenikania patogenów wywołujących stan zapalny skóry, rozwój wtórnej infekcji bakteryjnej komplikuje leczenia choroby.
- Przy stałej inwazji robaków u dorosłych, nieleczone zaburzenia jelitowe, takie jak zaparcia, biegunki mogą powodować pojawienie się śluzu w kale a nawet krwi.
- Ponadto u osoby dorosłej zakażenie owsikami może wywołać zapalenia wyrostka robaczkowego.
- Inne objawy to: zgrzytanie zębami i obgryzanie paznokci.
Jeśli owsica u osób dorosłych nie jest leczona, może doprowadzić do długotrwałego zakażenia i powodować:
- Zmęczenie.
- Drażliwość.
- Zaburzenia świadomości.
- Stany niepokoju i pobudzenia ruchowego.
- Zmniejszone stężenie hemoglobiny.
- Bóle i zawroty głowy.
- Bezsenność.
- Reakcje alergiczne.
U kobiet zakażenie owsicą może w narządach płciowych spowodować infekcję macicy, sromu i pochwy. Owsiki pełzając wywołują stany zapalne, mogą przyczynić się też do podrażnienia otrzewnej, wywołuje to ból w pobliżu pępka.
Owsiki u dorosłych – diagnostyka
W celu potwierdzenia gromadzenia się w jelitach człowieka owsików, należy wykonać wymaz z okolic odbytu, który może potwierdzić stawianą diagnozę. Niestety czasami wyniki wychodzą fałszywe, więc takie badanie należy powtórzyć trzy razy.
Jak leczyć zakażenie owsikami u dorosłych?
Dorośli poddawani są takiemu samemu leczeniu jak dzieci zainfekowane owsikami, tyle, że mają zalecone większe dawki leków.
Najczęściej zapisywane leki przeciwpasożytnicze to:
- Lewamizol – Dekaris.
- Pyrantel, Gelmintoks.
- Mebendazol, Telmoks.
- Karbendatsim, Medamin.
- Nemozol – bardzo silny lek na odrobaczanie, jego użycie jest sugerowane tylko w przypadku obecności również innych pasożytów lub lambliozy.
Działania profilaktyczne pozwalające uniknąć zakażeniem owsikami.Dokładne umyć ręce po skorzystaniu z toalety.
- Paznokcie powinny być zawsze krótkie.
- Bielizna zmieniana rano i wieczorem i po każdym myciu.
- Dezynfekcji toalet, sprzątanie na mokro mieszkania.
- Ponadto dorośli uważają, że pestki są dobrym lekiem ziołowym działającym przeciwko owsikom lub innym pasożytom.
Owsiki u dorosłych wywołują chęć do walki i pozbycie się nieproszonych gości, dlatego sięgają po wszystkie znane sposoby. Gdy ludzie nie znali jeszcze farmaceutyków na leczenie pasożytów, wspomagali się jedząc czosnek, kapustę kiszoną lub pijąc sok z buraków. Należy pamiętać, żeby nie stwarzać owsikom dobrego siedliska, dlatego trzeba unikać wszelkich słodkości. Warto włączyć do codziennej diety pieczywo razowe i warzywa strączkowe.