Komar tygrysi – strzeż się – to nie zwykły komar to komar tygrysi

komar tygrysi

Komar tygrysi (Aedes albopictus) uważany jest za bardzo agresywnego komara, ponadto jeżeli pod uwagę bierze się fakt, że roznosi dużo groźnych chorób tropikalnych, można go uznać za bardzo niebezpiecznego. Wyglądam różni się od rodzimych komarów tym, że ma białe paski na odwłoku.

Komar tygrysi pochodzi z Azji, okazuje się jednak, że nie ma większych oporów przed opuszczaniem swojego naturalnego środowiska, w związku z czym zaczął się przenosić w kierunku Europy. Nadal trwają spekulację jak komary tygrysie dostały się do Europy, na razie podejrzewa się, że przyjechały razem z towarami importowanymi z Azji.

Jego pojawianie się na Starym Kontynencie wywołało panikę, która ucichła kiedy okazało się, że komar tygrysi nie jest w stanie przetrwać zimy. Mimo wszystko obszary, w których owy owad był spotkany, nadal są sprawdzane pod kątem jego obecności. Według naukowców Polacy mogą być spokojni, ponieważ kraj ten jest za zimny aby komar tygrysi zadomowił się na stałe.

Komar tygrysi i malaria

Jedną z chorób, która budzi przerażenie na myśl o komarze tygrysim jest na pewno malaria. Jest to bardzo niebezpieczna choroba zakaźna. Od momentu zarażenia do pierwszych objawów mija od 8 do nawet 40 dni. Nazywane są one okresem wylęgania się malarii. Po tym okresie zazwyczaj pierwszym objawem jest gorączka, bardzo wysoka, ponieważ wynosi ponad 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo dołączają do niej dreszcze, nudności czy też wymioty.

Po trzech, czterech dniach gorączka nagle ustępuje. Jest to książkowy schemat malarii, jednak mogą wystąpić także inne objawy, takie jak na przykład: różne objawy neurologiczne, duszności lub bóle kręgosłupa. Dodatkowo malaria, którą można się zarazić przez komara tygrysiego może wywołać różnego typu powikłania. I tak na przykład często występują: anemia, powiększona śledziona, ostra niewydolność nerek, a zdarza się także, że chory zapada w śpiączkę.

Komar tygrysi i gorączka denga

Inną chorobą, która razem z komarami tygrysimi przywędrowała do Europy jest gorączka denga. Może ona przyjmować trzy różne postacie, które mają różne objawy. I tak na przykład wśród nich można wymienić: plamisto-grudkową wysypkę, problemy z drogami oddechowymi, gorączka a razem z nią bóle mięśni i stawów, powiększenie wątroby, objawy skazy krwotocznej oraz może dojść także do śpiączki.

Najgorsze jednak pojawia się po około 4 dniach od momentu wystąpienia pierwszych objawów czyli krwawienia do jam ciała najczęściej występujące razem z wstrząsami. Jeżeli choremu podczas owego krwawienia natychmiastowo nie zostanie udzielona pomoc umiera w przeciągu 6 godzin.

Komar tygrysi i żółta febra

Żółta febra znane też jako żółta gorączka występuje głównie w Afryce. Jednak niebezpieczne komary tygrysie pomagają się jej rozprzestrzeniać po innych kontynentach. I tak nawet już po 3 dniach od ugryzienia komara, który przenosi wirusa febry, ofiara zaczyna odczuwać silne bóle głowy, drgawki czy wymioty.

Tan stan trwa około 24 godzin, później następuje nagła zmiana poprawy, po której w większość przypadków żółta febra powraca z jeszcze groźniejszymi objawami. I tak zaczynają się krwawienia wewnętrzne, a także z nosa czy gardła. Pojawia się także żółtaczka (stąd też właśnie nazwa żółta febra). Zazwyczaj 25% osób u których ponownie wystąpią objawy umiera.

Komar tygrysi i filarioza

Komary tygrysie roznoszą nie tylko choroby zakaźne. Niektóre z nich przenoszą także pasożyty. Dlatego osoba, którą ukąsił komar tygrysi może zostać zainfekowana nicieniami. Filarioza jest to ogół chorób powodowanych przez te właśnie pasożyty.

Te choroby objawiają się różnie – czasami przez wiele lat są bezobjawowe, innym razem pojawiają się w postaci ostrej, powodując gorączkę, różne zapalenia, stany martwicze komórek lub nawet może dojść do całkowitego oślepnięcia, jeżeli nicienie dostaną się do gałek ocznych. Pasożyty te mogą także wywołać postacie przewlekłe różnych chorób. Wywołują wtedy u swojego żywiciela między innymi: obrzęki limfatyczne, reakcje alergiczne czy zapalenie opon mózgowych.

Komar tygrysi i inne choroby oraz pasożyty

Nie są to oczywiście wszystkie choroby jakie potrafi przenosić komar tygrysi. Można do nich dodać także: gorączkę zachodniego Nilu, japońskie zapalenie mózgu, chikungunya czy też na przykład różnego rodzaju pasożyty. W większości są to ciężkie tropikalne choroby, na które organizmy Europejczyków absolutnie nie są przygotowane. Doprowadza to do mocniejszego odczuwania objawów. To właśnie sprawia, że choroby te powodują tak wiele zgonów.

Komar tygrysi w Polsce

Chociaż, jak już wcześniej wspomniano, komar tygrysi nie jest w stanie  przetrwać zimy to i tak warto mieć się na baczności, ponieważ zmiany klimatu spowodowane ociepleniem klimatycznym oraz upalne lata mogą działać zachęcająco na komara tygrysiego. Oczywiście nie tylko komary tygrysie roznoszą choroby, robią to wszystkie komary, jednak te występujące w Polsce nie przenoszą aż tak ciężkich i śmiertelnych chorób. Dlatego właśnie komar tygrysi napawa każdego aż takim przerażeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Meszki – ukąszenia myszek – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Meszki są owadami o niewielkich rozmiarach, najczęściej osiągają wielkość do...
Osa morska – przyczyny oparzeń, objawy, leczenie, profilaktyka
Osa morska jest śmiercionośnym gatunkiem parzydełkowca, meduzę tą można spotkać...
Borelioza u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Borelioza u dzieci powoduje duże problemy zdrowotne. Dzieci nie zawsze...
Rumień po ukąszeniu kleszcza – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Rumień po ukąszeniu kleszcza jest najczęstszym objawem boreliozy z Lyme,...