Toksokaroza – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

toksokaroza

Toksokaroza jest chorobą pasożytniczą dość rzadką i trudną do wykrycia. Najczęściej zapadają na nią dzieci, które chętnie umieszczają brudne ręce w buzi lub wszelkiego rodzaju przedmioty, które mogą być zanieczyszczone jajami pasożytów. Toksokaroza jest chorobą pasożytniczą jelit, niewykryta na czas może negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Czasami choroba nie powoduje żadnych objawów i nie wymaga leczenia.

Toksokaroza to glista psia i kocia, pasożyt o biało różowej barwie, samiec osiąga długości około 6 centymetrów, natomiast samica do 10 centymetrów. Jajo glisty ma kształt owalny. Ewolucyjny cykl dorosłych pasożytów odbywa się w jelitach gospodarza. Samica składa codziennie ponad 200000 jaj.

Toksokaroza – przyczyna

Toksokaroza jest stanem chorobowym człowieka spowodowanym przeniknięciem do jego organizmu glist psów i kotów. Zwierzęta w odchodach wydają jaja tych pasożytów, które potrzebują wilgotnej gleby odpowiedniej do wylęgu pasożytów. Gleba zanieczyszczona pasożytami stwarza zagrożenie dla dzieci. Maluchy brudne ręce wkładają do ust i występuje duże prawdopodobieństwo zarażenia. Jaja glisty wykluwają się w jelicie cienkim, ciało ludzkie jest najlepszym gospodarzem i sprzyja rozwojowi i rozmnażaniu pasożytów.

Z jaj wylęgają się larwy glisty (psiej lub kociej) aby następnie migrować do różnych narządów w ciele gospodarza czyli człowieka. Pasożyty starają się dotrzeć do jelita cienkiego, a następnie do wątroby, płuc lub nawet mózgu. Czasami mogą one dotrzeć do oka, nieleczona toksokaroza może pozostawić ślady w postaci poważnego uszkodzenia siatkówki.

Toksokaroza – objawy

W związku z tym, że toksokaroza może mieć charakter bezobjawowy, rodzice dziecka dowiadują się o niej przypadkowo podczas rutynowych badań. Toksokaroza występuje w trzech postaciach: postać trzewna, postać utajona, postać oczna.

Czasami choroba pasożytnicza wywołuje objawy takie jak:

  • Podwyższona temperatura ciała.
  • Nudności, wymioty.
  • Biegunka.
  • Obrzęk węzłów chłonnych.
  • Ból brzucha.
  • Reakcje uczuleniowe.
  • Utrata apetytu, zmęczenie.
  • Skurcz oskrzeli jak objawów astmy (świszczący oddech, kaszel, duszność).
  • Pokrzywka.
  • Powiększenie wątroby, martwica wątroby, śledziony.
  • Bóle stawów i mięśni.
  • Zapalenia mięśnia sercowego i mózgu.
  • Nadpobudliwość emocjonalna.

Oczne wyklute larwy glisty dotykają dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat i zakażenie charakteryzuje się jednostronną chorobą oczu często związanej z zezem. Najpoważniejszą konsekwencją jest dołączenie deformacji siatkówki i ziarniniaka obwodowego, co może prowadzić do odwarstwienia siatkówki i ślepoty.

Toksokaroza – diagnostyka

Po przedostaniu się do organizmu człowieka, jaja pasożytów przebywają w jelicie i przechodzą do krwioobiegu. Mogą gnieździć się w postaci larw w wątrobie, płucach, zwłaszcza w ośrodkowym układzie nerwowym i w oczach. Toksokaroza nastręcza problemów diagnostycznych. Badanie próbek kału często nie wykazuje bytowania w nim pasożytów, mimo, że rozwijają się w jelitach. Badanie krwi może dostarczyć cennych wskazówek, które pomogą lekarzowi rozpoznać chorobę.

Diagnoza jest ustalona na podstawie objawów, w szczególności na podstawie analizy krwi, która ujawnia podwyższony poziomem IgE. Jeżeli oznaczanie przeciwciał IgE przeciw Toksokarozie ujawnia wysoki poziom oznacza, że zakażenie ma postać ostrą. Wzrost IgG potwierdza przewlekłe zakażenie lub zupełnie niedawne, ale z minimalnym stanem zapalnym. Badanie dna oka powinno być wykonywane u pacjentów z podejrzeniem ostrej fazy choroby.

Toksokaroza – leczenie

Po rozpoznaniu, leczenie jest stosunkowo proste, ponieważ pacjenci muszą przyjmować farmaceutyki przeciw pasożytom jelitowym. Ponadto chory musi przestrzegać zdrowej diety i przestrzegać zasad higieny. Łagodny przebieg toksokarozy nie wymaga przyjmowania leków. Ta choroba pasożytnicza ma tendencję do nawracania, dlatego ważne jest rygorystyczne utrzymanie czystości, częste mycie rąk. Problem z toksokarozą jest cały czas aktualny, ponieważ wzrasta ilość bezdomnych psów. Zanieczyszczenie terenów, na których przebywają ludzie, zwłaszcza dzieci prowadzi do występowania zakażeń pasożytniczych. Choroba ta staje się problemem medyczno-społecznym, pobierane, co jakiś czas próbki gleby z obszarów najbardziej narażonych na zanieczyszczenia jajami glisty psiej i kociej, wykazuje skażenie.

Leczenie pierwszego rzutu opiera się na podaniu leku Zentel 10 mg / kg / dzień, w dwóch podzielonych dawkach, przez pięć dni, lub 400 mg dwa razy dziennie, przez pięć dni. Jako drugi lek Vermox lub benzimidazol, są słabo absorbowane poza układem pokarmowym. Objawowe leczenie składa się z kortykosteroidów, jest to związane z objawami alergicznymi u pacjentów z uszkodzeniem oka. Toksokaroza pozostaje globalnym problemem, który wywołuje utratę sprawności wielu narządów już w młodym wieku. Nieuniknione współistnienie zwierząt domowych, psów i kotów w szczególności zwiększa ryzyko zakażenia pasożytami jelitowymi. Przestrzenie publiczne, parki i place zabaw dla dzieci są stały miejscami infekcji pasożytniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Meszki – ukąszenia myszek – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Meszki są owadami o niewielkich rozmiarach, najczęściej osiągają wielkość do...
Osa morska – przyczyny oparzeń, objawy, leczenie, profilaktyka
Osa morska jest śmiercionośnym gatunkiem parzydełkowca, meduzę tą można spotkać...
Borelioza u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Borelioza u dzieci powoduje duże problemy zdrowotne. Dzieci nie zawsze...
Rumień po ukąszeniu kleszcza – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Rumień po ukąszeniu kleszcza jest najczęstszym objawem boreliozy z Lyme,...