Owsica u dzieci – zaraźliwa choroba brudnych rąk – kompendium wiedzy

owsica u dzieci

Owsica u dzieci to dość popularne schorzenie, często występujące przede wszystkim w dużych skupiskach młodych ludzi. Choroba jest wywoływana przez owsikipasożyty, które przenoszą się głównie przez niedomyte ręce. Jakie są główne przyczyny choroby, jej objawy, i jak ją najefektywniej leczyć?

Owsica u dzieci – przyczyny

Owsiki to nieduże pasożyty z grupy nicieni – samice mają ok. 1 centymetra długości, natomiast samców najczęściej nie daje się ich dostrzec gołym okiem. Choć zazwyczaj przenoszą się przez brudne ręce, to nieraz można się zarazić przez nieumyte owoce czy brudną pościel lub bieliznę. Można się też zarazić drogą oddechową – jaja owsików mogą znaleźć się na przykład w klimatyzowanym powietrzu. Dzieje się to jednak stosunkowo rzadko.

Owsice zazwyczaj zaczynają żywot w jelitach i tam też dojrzewają. Gdy dojrzewają, zazwyczaj chodzą nocami do okolic odbytu, by tam składać jaja. Owsice rozmnażają się niezwykle szybko – mogą złożyć za jednym razem nawet 11 tysięcy jaj.

Objawy owsicy u dzieci

Chore dziecko przede wszystkim bardzo często się drapie, ale mogą występować też inne objawy. Dziecko może być niespokojne, może źle spać i mieć bóle brzucha. Zwykle dzieci są też blade i mogą mieć mocno podkrążone oczy. Niekiedy skarżą się na brak apetytu i bardzo wolno przybierają na wadze. W przypadku dziewczynek, owsiki mogą wywoływać zapalenie macicy, pochwy lub też jajowodów.

W przypadku braku leczenia, owsica u dzieci może prowadzić do zapalenia wyrostka robaczkowego, czasem też owsiki tworzą niebezpieczne guzy, czyli tak zwane ziarniniaki. Niemniej zdarza się, że długo nie ma żadnych objaw zakażenia. Owsicę u dzieci można bardzo często zauważyć po kale. Nie zawsze, ale czasami w odchodach dziecka można zaobserwować małe, białe i szybko poruszające się pasożyty.

Wtedy bezwzględnie trzeba się skontaktować z lekarzem. Niektórzy proponują jeszcze jedną metodę na sprawdzenie, czy dziecku dolega owsica. Można zakleić okolice odbytu dziecka zwyczajną taśmą klejącą – ważne jednak, by zrobić to możliwie wcześnie rano, tak by dziecko jeszcze znajdowało się w łóżku. Jeśli w organizmie są owsiki, to ich jaja powinny po prostu przykleić się do tej taśmy.

Jak leczyć owsicę?

Zazwyczaj najbardziej skuteczna w przypadku tej choroby jest terapia farmakologiczna. Na owsicę u dzieci jest na rynku stosunkowo sporo preparatów, ale najpopularniejszym jest prawdopodobnie pyrantelum w zawiesinie. Leki jednak musi przepisać lekarz pediatra. Odpowiedni preparat podaje się najczęściej jednorazowo, ale zaleca się powtórzenie tej terapii po dwóch tygodniach. Wszystko dlatego, że preparaty działają tylko na dorosłe owsiki.

Dlatego zwykle niezbędna jest terapia, która unicestwi po tych 14 dniach te owsiki, które były wtedy tylko larwami. Często za skuteczne uważane są tak zwane babcine sposoby. I w tym przypadku nieraz mogą okazać się skuteczne. Zwłaszcza można dziecku podać sok z kiszonych ogórków. Problem jest w tym, że taki sok jest wyjątkowo niesmaczny i zwykle współczesne dzieci nie bardzo chcą go pić. Można więc dać dziecku na przykład pestki z dyni – to bywa także skuteczne a jest przy tym znacznie łatwiejsze do przetrawienia.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku leczenia owsicy, wszyscy domownicy powinni na siebie bardzo uważać. Podczas takiego leczenia dzieci na przykład nie powinny spać razem z rodzicami. Niezbędne jest też oczywiście codzienne zmienianie bielizny oraz codzienne pranie ręczników i pościeli. Ale zaleca się również, aby wszyscy mieszkańcy domu poddali się leczeniu i przyjmowali odpowiedni preparat. Gdy u dziecka wystąpi owsica, warto również poinformować szkołę czy przedszkole, a także miejsca, w których dziecko regularnie przebywa (na przykład basen czy lokalna świetlica). Wszystkie te instytucje powinny jak najszybciej wszcząć odpowiednią procedurę.

Możemy też wspomóc leczenie dziecka – najlepiej zdecydować się na dietę bogatą w błonnik, czyli warzywa i owoce, chleb razowy albo kasze. Powinny spowodować częstsze wypróżnianie się dziecka, a to z kolei powinno mieć wpływ na wydalanie owsików. Niektórzy eksperci oraz lekarze zalecają również zakładanie na noc dziecku dość obcisłej bielizny. Powinno to mu znacząco utrudnić drapanie.

Jak zabezpieczyć się przed owsicą?

Owsica u dzieci to nie tylko popularne schorzenie, ale też takie, przed którym stosunkowo trudno się bronić – zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci. Mają one bowiem tendencje do nieprzykładania zbytniej wagi do higieny, wkładania rąk w różne miejsca czy obgryzania paznokci. Warto więc jak najwcześniej uczyć dziecko higieny oraz tłumaczyć mu, dlaczego jest ona taka ważna.

Oczywiście należy nauczyć dziecko myć ręce przed każdym posiłkiem, po wyjściu z toalety oraz za każdym razem, gdy przychodzi do domu. Dobrze jest też dziecku możliwie krótko obcinać paznokcie. Warto pamiętać też o w miarę regularnym myciu zabawek, zwłaszcza jeśli dziecko często wynosi na na dwór – niektórzy polecają nawet sparzyć wrzątkiem takie zabawki od czasu do czasu.

Owsica u dzieci nie jest być może najcięższą chorobą, na które są narażone młode osoby. Jednak należy pamiętać, że owsiki bardzo szybko się rozprzestrzeniają i nieleczona choroba może być dość niebezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Meszki – ukąszenia myszek – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Meszki są owadami o niewielkich rozmiarach, najczęściej osiągają wielkość do...
Osa morska – przyczyny oparzeń, objawy, leczenie, profilaktyka
Osa morska jest śmiercionośnym gatunkiem parzydełkowca, meduzę tą można spotkać...
Borelioza u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Borelioza u dzieci powoduje duże problemy zdrowotne. Dzieci nie zawsze...
Rumień po ukąszeniu kleszcza – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Rumień po ukąszeniu kleszcza jest najczęstszym objawem boreliozy z Lyme,...