Irygacja pochwy – co to jest irygacja pochwy, wskazania, zagrożenia

irygacja pochwy

Irygacja pochwy jest to prosty zabieg płukania pochwy za pomocą specjalnego roztworu, który zostaje nam przepisany albo przez lekarza specjalistę i jest do nabycia w aptece. Ewentualnie możemy same go wykonać przy użyciu mieszanki odpowiednich ziół.

Zabieg możemy wykonać same w domu poprzez zastosowanie specjalnej dyszy z rurką, którą umieszczamy głęboko w pochwie i uwalniamy całą zawartość preparatu. Takie zabiegi mają na celu przede wszystkim oczyszczenie pochwy z pozostałości, krwi, nasienia, oraz niebezpiecznych bakterii, które mogą wywoływać stany zapalne i prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości.

Dlaczego irygacja pochwy jest polecana przez niektórych ginekologów?

Irygacja pochwy ma pomóc naszemu organizmowi w pozbyciu się niepotrzebnych pozostałości po miesiączce, chroni nas przed niebezpiecznymi bakteriami, oraz niweluje nieprzyjemny zapach. Takie stanowisko ma tylko część specjalistów w tej dziedzinie. Twierdzą tak, ponieważ kobiecy układ rozrodczy jest organem bardzo wrażliwym i zachowanie równowagi w nim wymaga braku ingerencji. Mimo wszystko część kobiet stosuję tą metodę ponieważ istnieje również pogląd, że rzekomo irygacja pochwy może uchronić nas przed niechcianą ciążą.

Zagrożenia wynikające z irygacji pochwy

Znacząca większość ginekologów uważa jednak że irygacja pochwy nie przynosi praktycznie żadnych pozytywnych skutków ze względu że narusza ona delikatną równowagę zarówno flory bakteryjnej jak i poziomu pH. Stanowisko to jest poparte faktem że większe zachorowania na choroby układu rozrodczego można zauważyć u kobiet, które właśnie taki rodzaj terapii stosują.

Irygacja pochwy może prowadzić do wypłukiwania naturalnej flory bakteryjnej, zmiany poziomu pH. To może prowadzić do zagnieżdżania się tam innych niepożądanych drobnoustrojów, które mogą wywoływać choroby. Ponad to regularne przeprowadzanie takiego zabiegu sprawia że niechciane bakterie wpuszczamy głębiej w nasze ciało. Gdzie mogą one narobić znacznie większych szkód, niż tam gdzie się początkowo znajdowały.

Choroby mogące być wynikiem stosowania irygacji pochwy.

  • Zapalenia narządów miednicy mniejszej – Choroba ta wynika z przedostania się bakterii z dolnych części układu rozrodczego pod ciśnieniem do jego górnych warstw. Odpowiedzialne za to są patogeny biorące udział w rozwoju bakteryjnej waginozy. Powstały w ten sposób stan zapalny może spowodować uszkodzenie całego układu rozrodczego powodując np. ropnia jajowodu i jajnika, zapalenia endometrium, bezpłodności, oraz przewlekłego bólu w okolicach miednicy.
  • Bakteryjna waginoza  Choroba powstała w skutek zmniejszenia się pH pochwy, oraz przeniesienia bakterii za nią odpowiedzialny w wyższe partie układu rozrodczego. W przypadku kobiet w ciąży stosujących irygację pochwy może ona spowodować przed wczesny poród wynikający z przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.
  • Łatwiejsza transmisja chorób przenoszonych drogą płciową (STD) – Wynika to z faktu podrażnienia ścian pochwy, oraz zmiany pH w jej środku. Dzięki takim warunkom zarażenie STD jest znacznie wyższe niż w przypadku braku stosowania irygacji pochwowej.
  • Nieprawidłowość przebiegu ciąży.

Co zamiast irygacji pochwowej?

Układ rozrodczy każdej kobiety samoczynnie oczyszcza się w większości przypadków sam. Układ rozrodczy tak został stworzony i nie trzeba mu zazwyczaj w tym pomagać. Jeżeli chcemy zadbać o higienę naszych dróg płciowych to najlepiej stosujmy mydło, albo specjalne żele do higieny intymnej, które bez żadnych konsekwencji zadbają o naszą higienę. Jeżeli przeszkadza nam nieprzyjemny zapach z pochwy to najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie udanie się do ginekologa. On oceni czy ten zapach jest nieprawidłowy, czy normalny.

Kiedy irygacja pochwy jest wskazana?

Irygacja pochwy nie zawsze jest zła, ponieważ w przypadkach kiedy nasza flora bakteryjna jest nieprawidłowa, lub w innych szczególnych wypadkach może ona nam pomóc.

  • W przypadku występowania nieprawidłowej flory bakteryjnej pochwy, czy też drożdżycy można zastosować dopochwową irygację z użyciem jodyny, która może przywrócić stan naszej pochwy do tego z przed choroby.
  • W przypadku operacji można stosować płukanki antybakteryjne, które mogą pomóc i wykluczyć konieczność stosowania antybiotykoterapii.
  • Po współżyciu irygacja pochwy z użyciem roztworu o odpowiednim pH pomoże w jego wyrównaniu zaraz po tym jak sperma podwyższyła jego poziom na skutek wysokiej zasadowości.

Do bardzo istotnych rzeczy podczas irygacji pochwy możemy zaliczyć:

  • Odpowiednie przygotowanie roztworu w oparciu o ścisłe proporcje.
  • Przygotowanie narzędzia do irygacji
  • Znalezienie ustronnego miejsca do wykonania tego procesu.
  • odczekanie aż płyn samoistnie wypłynie.
  • przeciwwskazanie do stosowania tamponów, które odcinają dopływ tlenu

Co przed samą irygacją?

Jeżeli chcemy mieć pewność że irygacja pochwy jest konieczna powinniśmy udać się pierw do ginekologa. Ginekolog sprawdzi jej stan, oraz przepisze nam odpowiednie preparaty, które będziemy mogli całkowicie bezpiecznie wykorzystać same w domu. Nigdy nie należy tego robić bez konsultacji z lekarzem bo wtedy może to doprowadzić do nieprzewidzianych konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...