Zespół bolesnego miesiączkowania jest bardzo popularną dolegliwością dotykającą wiele kobiet. Znaczna część z nich podchodzi do niej lekceważąco, nie zdając sobie sprawy, że, może być przyczyną jakiejś poważniejszej choroby. Dlatego też warto zapoznać się z objawami, przyczynami, jak również leczeniem takiego schorzenia.
Zespół bolesnego miesiączkowania – objawy
Zespół bolesnego miesiączkowania objawia się ogromnym bólem w w podbrzuszu podczas pierwszych 2-3 dni miesiączki. Jest on na tyle silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie w tym okresie. Poza bólem mogą występować również takie objawy jak nudności, zmęczenie, nerwowość, brak apetytu lub zbyt duży apetyt a oprócz tego zmęczenie, bóle i zawroty głowy.
Charakterystycznym objawem zespołu bolesnego miesiączkowania jest również bardzo obfite krwawienie, wywołujące dyskomfort u kobiet cierpiących. Również sama miesiączka występuje nieregularnie. Może się nawet zdarzyć, że wystąpi ona dwa razy w ciągu miesiąca lub raz na dwa miesiące. Wtedy już na pewno powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak.
Zbiór tych wszystkich objawów wpływa w taki sposób na funkcjonowanie organizmu, że kobiety nie mają często siły nawet wyjść z domu. Nie tyko odczuwają ból ale również występują częste zmiany nastrojów, niepokój, drażliwość a nawet różne stany lękowe, które nie występują pomiędzy miesiączkami. Tak więc dolegliwość ta wpływa nie tylko na funkcjonowanie samego organizmu, ale również na psychikę kobiety.
Zespół bolesnego miesiączkowania – przyczyny
W pierwszych trzech latach miesiączkowania zupełnie normalnym jest cierpienie na zespół bolesnego miesiączkowania i nie należy się znacznie przejmować takimi objawami. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w tym okresie poziom prostaglandyn- hormonów wywołujących skurcz naczyń i niedokrwienie macicy jest bardzo wysoki i wpływa na pojawienie się takiego bólu. Jeżeli jednak miesiączka wystąpiła powyżej trzech lat, to dolegliwość ta może być przyczyną innych poważniejszych chorób takich jak:
Zespół Ashermana – Schorzenie, które prowadzi do powstania biznowatych zrostów, które łączą przeciwległe lub sąsiadujące ze sobą obszary macicy i doprowadzają do zmniejszenia jej objętości.
Endometrioza – Jest chorobą na którą cierpią jedynie kobiety. Charakteryzuje się tym, że komórki wyściółki macicy rozprzestrzeniają się na inne organy jamy miednicy tworząc narośla i wszczepy. Skutkiem nieleczenia tego schorzenia może być przykładowo bezpłodność.
Niedoczynność tarczycy – Choroba ta charakteryzuje się niedoborem hormonów tarczycowych. Jej objawów jest bardzo wiele ale zazwyczaj osoby cierpiące na to schorzenie, cierpią również na zespół bolesnego miesiączkowania.
Anomalie rozwojowe macicy – Jest to wada wrodzona i wiąże się z ukształtowaniem się nieprawidłowego kształtu macicy wśród kobiet. Często wada ta wpływa na bezpłodność u kobiet
Menopauza – Zespół bolesnego miesiączkowania może być również przyczyną zbliżającej się menopauzy czyli momentu, w którym miesiączki u kobiet zanikają. Kobiety nie mają na to żadnego wpływu, lecz również nie jest to nic groźnego.
Stres – Zazwyczaj kobiety żyjące w ciągły stresie cierpią również na zespół bolesnego miesiączkowania. Stres wpływa na nasz organizm niszcząco a to jest jeden z jego objawów.
Niektóre z wymienionych chorób mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, których można uniknąć jeżeli stosunkowo szybko się przebadamy i rozpoczniemy odpowiednie leczenie pod kontrolą odpowiedniego lekarza. Pojawienie się zespołu bolesnego miesiączkowania powinno być powodem do niepokoju i do przebadania się. Zawsze lepiej wykluczyć poważniejsze choroby, niż zacząć leczyć się zbyt późno. Im wcześniej dana choroba zostanie wykryta przez lekarza, tym prościej będzie ją wyleczyć. Należy o tym pamiętać i kontrolować swoje zdrowie nie lekceważąc żadnych objawów.
Zespół bolesnego miesiączkowania – leczenie
Podstawą leczenie zespołu bolesnego miesiączkowania jest leczenie chorób, które schorzenie to wywołują. Jeżeli mowa tutaj o pierwotnie występującej dolegliwości, to podaje się leki zapalne, które wyrównują poziom hormonów w organizmie i wpływają na zanik objawów. Nie należy jednak samodzielnie decydować się na przyjmowanie takich leków, ponieważ mogą one wywoływać różne skutki uboczne.
Warto więc najpierw skontaktować się z lekarzem, który wszystko nam objaśni w tym temacie. Ważne jest również aby w jakimś stopniu wyeliminować stres z naszego życia. Taka dolegliwość przemęcza nasz organizm, który przestaje funkcjonować do końca prawidłowo. Stres pojawiający się już w trakcie miesiączki wpływa na nasilenie się jej objawów. Warto więc unikać sytuacji, które sprawiają że się denerwujemy.
Jeżeli w trakcie miesiączki wystąpi zespół bolesnego miesiączkowania, to nie warto wychodzić nawet z domu, albo przesilać organizm. Wpływa to w tak sposób, że ból będzie jeszcze silniejszy. Po prostu trzeba to przeczekać i wspomagać się lekami przeciwbólowymi. Ważne jest również uzupełnianie organizmu w witaminy, których sporo tracimy w trakcie miesiączki. Takie działania jednak nie wyeliminują samego problemu a jedynie wpłyną na zmniejszenie objawów schorzenia.