Różyczka u dorosłych, tak samo jak u dzieci, spowodowane jest wirusem o nazwie Rubivirus. Przenosi się drogą kropelkową co oznacza, że zarazić się nią może osoba, która wdycha wirusa uwolnionego podczas kaszlu lub też kichnięcia przez kogoś, która ma tego wirusa (taka osoba potocznie nazywana jest nosicielem).
Zapewne poprzez sposób rozsiewania, różyczka jest bardzo łatwo rozprzestrzeniającą się chorobą zakaźną. Dobrą wiadomością jest jednak to, że różyczką zarazić się można tylko raz. Przy kolejnym spotkaniu z Rubivirusem organizm dobrze wie jak nie dopuścić do ponownego rozprzestrzenienia się wirusa. Dlatego zwykle różyczka kojarzy się z jedną z chorób wieku przedszkolnego. Gdyż zwykle w tym właśnie okresie większość ludzi przechodzi tę chorobę.
Jednak czasami zdarza się tak, że dziecko nie spotka się z patogenem lub spotka się w czasie kiedy działa jeszcze szczepionka przeciw temu wirusowi (nie daj ona pewności na całe życie). W takich wypadkach zazwyczaj przechodzi się różyczkę jako dorosły już człowiek.
Różyczka u dorosłych – objawy
Osoba, która zarazi się różyczką ma około pięćdziesięciu procent szans, że choroba przebiegnie bezobjawowo. W takich wypadkach nie występuje nawet wysypka w związku z czym chory nawet nie zdaje sobie sprawy, że właśnie jego organizm walczy z wirusami. Także z tego, że może nimi zarazić również inne osoby. Jeżeli jednak objawy już występują to zwykle, na początku, są takie same jak przy grypie, czyli występują: gorsze samopoczucie, bóle głowy, zapalenia spojówek lub gardła, stany podgorączkowe, suchym kaszlem lub też katarem.
Po jakimś jednak czasie węzły chłonne karkowe, potyliczne, zauszne oraz szyjne ulegają znacznemu powiększeniu. Dzieje się tak prze to, że w tych właśnie miejscach wirusy namnażają się. W większość przypadków w ciągu następnej doby ciało osoby, którą zaatakował wirus różyczki, pokrywa się charakterystyczną wysypką. Może ona przybrać dwie postacie – plamistą albo plamisto-grudkową.
Zazwyczaj też pojawia się najpierw w górnej części ciała, a konkretnie na twarzy, za uszami i w przeciągu dwóch – trzech dni rozprzestrzenia się także w dolnych partiach ciała. Wysypka towarzysząca różyczce rzadko swędzi i przeważnie nie zostawia żadnych śladów. W bardzo małej ilości przypadków do objawów tej choroby dołączają także powiększenie śledziony i zapalenie wątroby.
Generalnie objawy różyczki jak i sama choroba nie należą do najcięższych czy najniebezpieczniejszych, po za jednym wyjątkiem – kiedy zachoruje kobiet będąca w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. U płodu może wtedy wystąpić tak zwany zespół różyczki wrodzonej czyli inaczej zespół Gregga. Powoduje on zaćmę, wady serca lub też mikrocefalię czyli inaczej mówiąc małogłowie. Według najnowszych danych na świecie jest bardzo mało przypadków zespołu Gregga.
Różnica pomiędzy chorym dzieckiem, a osoba dorosłą
Generalnie takie choroby wirusowe jak różyczka czy ospa łatwiej jest przechodzić kiedy jest się dzieckiem. W takim okresie zazwyczaj pojawia się wysypka, która znika o wiele szybciej niż u osoby dorosłej gdyż trwa około 4 dni, natomiast u dorosłego człowieka może ciągnąć się nawet do 24 dni. Również ryzyko powikłań u dorosłej osoby chorującej na świnkę jest większe niż u dzieci.
Nie zaleca się jednak celowego zarażania dzieci (a przez jakiś czas stało się to modne wśród młodych rodziców, zwłaszcza w wypadku ospy) po to aby nie musiały przechodzić choroby później. Tak samo jak nie powinno się narażać innych dzieci, na przykład w przedszkolu, na to, że się zarażą. Każdy odpowiedzialny rodzic w przypadku zauważenia u swojej pociechy jakiejkolwiek wysypki powinien udać się z dzieckiem do lekarza, a później wykurować je w domu.
Różyczka u dorosłych – diagnoza i leczenie
Kiedy tylko dana osoba zauważy u siebie wysypkę powinna iść do lekarza aby upewnić się, że to różyczka, a nie na przykład podobna do niej odra. Kiedy lekarz, na podstawie obserwacji i wywiadu, zdiagnozuje u pacjenta różyczkę zleci odpowiednie leczenie. Jeżeli nie występują żadne powikłania czy komplikację wówczas różyczkę leczy się objawowo. Oznacza to po prostu, że kiedy chory ma gorączkę, podaje się mu coś przeciwgorączkowego, kiedy występuje zapalenie – przeciwzapalnego. Resztę objawów takich jak spuchnięte węzły chłonne czy też wysypka trzeba po prostu przeczekać.
Różyczka u dorosłych – powikłania po różyczce
Różyczka u dorosłych, jak większość chorób wirusowych, może nieść za sobą ryzyko powikłań. Jednym z nich jest przemijając zapalenie stawów, zwłaszcza tych małych, znajdujących się na przykład w dłoni lub nadgarstku. Co ciekawe problemy ze stawami pojawiają się częściej u kobiet niż u mężczyzn.
W niektórych przypadkach po około tygodniu od pojawienia się wysypki może wystąpić zapalenie opon mózgowych, które w większości przypadków przechodzi łagodnie i nie zostawia żadnych trwałych śladów. Nie często występuje też małopłytkowość, która sama ustępuje najpóźniej w przeciągu sześciu miesięcy. Wśród powikłań związanych z różyczką wymienia się także zapalenie nerwu wzrokowego lub też mięśnia sercowego.