Gorączka Denga – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka na denga

gorączka denga

Gorączka denga to jedna z odmian gorączki krwotocznej – obok między innymi eboli czy żółtej febry. Jest to choroba zakaźna, która swoją nazwę wzięła od wirusa dengi. Na tę gorączkę narażeni są przede wszystkim turyści odwiedzający Amerykę Środkową oraz Południową, Azję oraz niektóre regiony Australii czy Afryki. Jakie są zatem przyczyny i objawy tej choroby? Jak się z niej leczyć oraz czy można się przed nią zaszczepić?

Gorączka Denga – przyczyny

Choroba przenoszona jest tylko i wyłącznie przez komary. Najczęściej są to komary Aedes aegypti – czyli komary egipskie. Zdecydowanie rzadziej chorobę przenoszą inne komary z tej rodziny – na przykład albopictus. Komary te stosunkowo łatwo rozpoznać po charakterystycznych białych i czarnych pasach – z tego zresztą powodu te komary są nazywane czasem tygrysimi.

Owady te można spotkać przede wszystkich w miastach, a za miejsca lęgowe wykorzystują często małe zbiorniki wody, na przykład puszki czy wiadra. Gorączka denga nie przenosi się natomiast z człowieka na człowieka. Denga jest dość częstą chorobą – szacuje się, że występuje w przeszło stu różnych krajach, przede wszystkim tropikalnych. Najbardziej rozpowszechniona jest w Azji, ale i w innych ciepłych i mocno zurbanizowanych krajach występuje w miarę często. Wśród mieszkańców tych krajów bardzo często choroba dotyka dzieci, ale jest też niebezpieczna dla turystów. Niektórzy eksperci uważaj, że jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych wśród turystów chorób tropikalnych.

Objawy gorączki denga

Zazwyczaj pierwsze objawy można zaobserwować po 3-14 dniach od ukłucia przez owada. Najczęściej choroba zaczyna się od nagłej, intensywnej gorączki. Potem pojawiają się bóle mięśni oraz stawów, czasem również nudności, torsje, silne bóle głowy oraz opuchnięte gruczoły limfatyczne. W około 50 procent przypadków pojawia się również wysypka, najczęściej plamisto-grudkowa. Zdarzają się też zapalenia gardła czy spojówek.

Choroba może mieć bardzo różny przebieg. Nieraz kończy się jedynie na wysypce, która pozostawia przebarwienia czy też łuszczenie się naskórka. Czasami jednak jej konsekwencje mogą być groźne dla życia, zwłaszcza gdy dochodzi do tak zwanej gorączki krwotocznej. Może wtedy dojść do krwawień oraz wstrząsów. Często dochodzi w takim przypadku do utraty przytomności oraz śpiączki.

Nieleczona gorączka denga tego typu zwykle prowadzi do śmierci chorego. Tę odmianę choroby można poznać przede wszystkim po charakterystycznych wymiotach w pierwszych dniach po zakażeniu oraz po wybroczynach i podbiegnięciach krwawych na kończynach, okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz na twarzy w nieco późniejszym okresie choroby.

Czy można się zaszczepić przed dengą?

Pierwsza szczepionka na gorączkę denga została opatentowana w 2016 roku i nazywa się Dengvaxia. Eksperci szacują, że jest ona w stanie zapobiec 93 proc. przypadków tej choroby. W tej chwili szczepionka zyskuje na popularności przede wszystkim w krajach Ameryki Środkowej oraz Południowej, choć również w Azji jest coraz częściej stosowana. Póki co jednak szczepionka jest dość trudno dostępna w krajach europejskich, w tym w Polsce.

Jak zapobiegać przed gorączką denga?

Można się jednak inaczej zabezpieczać przed chorobą. Można stosować rozmaite siatki, moskitiery czy chemiczne środki odstraszające. Trzeba też pamiętać o odpowiednim ubiorze, jeśli przebywa się na terenach zagrożonych tą chorobą. Zaleca się nosić długie spodnie oraz długie rękawy, najlepiej w jasnych kolorach. Najlepiej nie nosić sandałów, a jeśli już, to koniecznie ze skarpetkami. Jeśli zauważy się miejsca lęgu komarów, najlepiej jak najszybciej je zniszczyć. Najlepiej przebywać też w miejscach z klimatyzacją z zamkniętymi systemami wentylacyjnymi.

Jak leczyć dengę?

Chory powinien być przede wszystkim zabezpieczony przez kolejnymi ukłuciami komarów. Same leczenie choroby jest jednak tylko objawowe. Na początku zazwyczaj takie objawy leczy się paracetamolem. Ważne jest by nie stosować aspiryny czy ibuprofenu, gdyż mogą one nasilić problemy krwotoczne. Poza tym zaleca się nawadnianie chorego, również za pomocą kroplówek. Zazwyczaj koryguje się też krzepnięcie krwi oraz leczy się ból i gorączkę. Niektórzy lekarze zalecają też podawanie świeżo mrożonego osocza.

Warto pamiętać, że w krajach tropikalnych często niełatwo o profesjonalną opiekę medyczną. Warto więc przed wizytą w egzotycznym kraju zrobić sobie listę najbliższych renomowanych placówek, do których w razie choroby moglibyśmy się udać. Generalnie gdy pojawią się wszelkie dolegliwości grypowe podczas podróży po takich krajach, to lekarze radzą, by przeleżeć parę dni. Jeśli objawy się nasilą (na przykład gdy pojawi się gorączka), trzeba szybko skonsultować się z lekarzem. Natomiast gdy pojawia się krwawienie, trzeba pojechać do najbliższego szpitala.

Gorączka denga może być więc bardzo groźną chorobą, zwłaszcza w przypadku gorączki krwotocznej. Jednak wielu chorych powraca do zdrowia bez żadnych następstw. Szacuje się, że śmiertelność w przypadku tej choroby wynosi do 5 procent w przypadku braku leczenia, ale spada do poniżej jednego procenta gdy takie leczenie zostanie prawidłowo przeprowadzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Małpia ospa — zakażenie, objawy choroby zakaźnej
Czym jest małpia ospa? Małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca,...
Gen ostatniej szansy – czym jest gen ostatniej szansy?
Gen ostatniej szansy to nic innego jak gen oporności na...
Różyczka bezobjawowa – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Różyczka bezobjawowa występuje w około 20% do 50% zakażeń. W...
Lek na ebolę (ZMapp) – czy ZMapp działa skutecznie w leczeniu Eboli?
Lek na ebolę jest w trakcie opracowywania, ale nie został...