Wodniak jajowodu – przyczyny, diagnoza, leczenie, diagnostyka

wodniak jajowodu

Wodniak jajowodu jest niezłośliwą chorobą i powstaje na skutek zaburzeń drożności jajowodu, co prowadzi do jego rozdęcia z wytworzeniem się wodniaka. Lekarze twierdzą, że wodniak jajowodu najczęściej stanowi powikłanie po stanach zapalnych przydatków. Udowodnione są także inne przyczyny, takie jak gruczolistość macicy i zapalenie miednicy mniejszej. Powstaje on, gdy pomiędzy zlepionymi przez stan zapalny ścianami jajowodu zgromadzi się płyn.

Jajowód nazywany jest inaczej trąbką maciczną mającą za zadanie przeprowadzić komórkę jajową z jajnika do macicy. Nieprawidłowości w budowie tego niezbyt grubego przewodu takie jak wodniak utrudniają kobiecie zajście w ciąże. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że posiada taką anomalię, ponieważ nie wywołuje ona u nich żadnych dolegliwości bólowych. Zdarza się też, że kobiety cierpią z powodu powstania wodniaka jajowodu.

Wodniak jajowodu – przyczyny

Najczęściej diagnozowaną przyczyną ujawnienia się wodniaka jajowodu są następstwa procesu zapalnego toczącego się w miednicy mniejszej. Powodem takich przypadłości są zakażenia płciowe albo zapalenia przebiegające w układzie wewnętrznym. Sytuacją sprzyjającą powstaniu takich nieprawidłowości jest menstruacja, operacje na narządach rodnych i poród, obecność wkładki wewnątrzmacicznej czy też wyłyżeczkowanie jamy macicy.  Istnieje też inna droga wystąpienia infekcji mająca związek z przedostawaniem się drobnoustrojów za pomocą krwi oraz zatok, migdałków, zębów oraz chorób zakaźnych takich jak chlamydia lub rzeżączka.

Takie stany chorobowe prowadzą do tworzenia się blizn powodujących niedrożność jajowodów. Dolna część macicy, jaką jest szyjka macicy rozchyla się podczas takich zjawisk i działań i dochodzi do zapalenia. Ponadto zbiera się śluz i krew, która nie może wypłynąć z jajowodu, kumuluje się i prowadzi to do obrzęknięcia. Ponadto wodniak jajowodu tworzy się wówczas, gdy odkładający się płyn wysiękowy zawiera granulocyty i limfocyty oraz komórki wyściółki jam ciała. W wyniku zaistnienia takiej nieprawidłowości jajowód rozciąga się i przybiera formę zbliżoną do balona. Błona wyściełająca jajowód ulega zniekształceniu powodując wodniste upławy, których ilość jest na prawdę duża.

Wodniak jajowodu – objawy

Wodniak jajowodu najczęściej wywołuje dyskomfort bólowy w okolicy miednicy mniejszej. Dolegliwości mogą przybierać tak duże rozmiary, że uniemożliwiają normalne życie. Zainfekowanie substancji znajdującej się w jajowodzie prowadzi do powstania nasilonego zakażenia. Wodniak jajowodu nie jest groźny dla zdrowia, ale może być przyczyną trudności w staraniach o dziecko. Kobiety normalnie miesiączkujące, które nie mogą zajść w ciąże, powinny wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia u nich wodniaka.

Typowe symptomy wodniaka jajowodu:

  • Ból brzucha.
  • Wysoka temperatura ciała.
  • Nudności, wymioty.

W związku z tym że, niedrożność jajowodów powoduje problemy z zajściem w ciążę, kobiety powinny być diagnozowane pod katem wodniaka. Plemniki nie mają możliwości przedostania się do macicy i nie może dojść do zapłodnienia. Dotarcie do komórki jajowej, może spowodować, że zapłodnione jajeczko będzie rozwijało się w obrębie jajowodu. W wyniku tego powstaje tzw. ciąża jajowodowa, która niestety nie ma możliwości utrzymania się. Efektem tego może być jego uszkodzenie i krwawienie. Wodniak jajowodu może umiejscowić się po jednej lub po dwóch stronach jajowodu.

Wodniak jajowodu – diagnostyka

Wodniak jajowodu najczęściej jest rozpoznawany w trakcie badania USG dopochwowego. Ginekolog diagnozuje powiększenie narządu i stwierdza płyn surowiczy znajdujący się w jego wnętrzu. Zdarza się, że niezbędne okazuje się badanie rentgenowskie mające na celu uwidocznienie jamy macicy i jajowodów. Laparoskopia jest badaniem ostatecznie potwierdzającym stawianą diagnozę rozpoznającą wodniaka jajowodu.

Taki rodzaj badania polega na dokładnym przyjrzeniu się wnętrzu jamy brzusznej za pomocą wziernika posiadającego własne źródło światła. Poprzez podanie roztworu barwnika do szyjki i jamy macicy, ginekolog jest w stanie zobaczyć wypływ barwnika przez ujście brzuszne jajowodu. W przypadku niedrożności jajowodu, lekarz nie jest w stanie zaobserwować wypływu barwnika.

Wodniak jajowodu – leczenie

Wodniak jajowodu ma pochodzenie zapalne, powstające w wyniku zastoju wydzieliny. Wodniak podlega leczeniu chirurgicznemu, dzięki czemu kobiety mają możliwość zajścia w ciążę. W takim przypadku lekarz wykonuje plastykę jajowodu. Wziernikowanie jamy otrzewnej za pomocą instrumentu optycznego wprowadzonego przez powłoki brzuszne pozwala lekarzowi na odblokowanie niedrożnego jajowodu.

Podczas takiego zabiegu istnieje także sposobność na usunięcie zbliznowaceń. W rzadkich przypadkach lekarz jest zmuszony do usunięcia jajowodu, niestety wodniak ma tendencję do odnawiania się i powtórnego zamknięcia światła przewodu. Zajście w ciążę u kobiety, u której występuje wodniak jajowodu jest trudniejsze, ale nie jest niemożliwe. Ważne, aby dokonać dobrego wyboru lekarza, który zajmie się laparoskopią i poprowadzi całą ciążę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Suchość pochwy przed okresem, jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy przed okresem to niegroźna, chociaż nieprzyjemna dolegliwość. Może...
Amputacja szyjki macicy – wskazania, operacja, ciąża po amputacji
Amputacja szyjki macicy jest zabiegiem operacyjnym wykonywanym w konkretnych, uzasadnionych...
Terapia hormonalna – korzyści, zagrożenia, kto powinien a kto nie?
Terapia hormonalna była kiedyś stosowana w leczeniu objawów menopauzalnych i...
Cytologia cienkowarstwowa alternatywą przetwarzania próbek?
Cytologia cienkowarstwowa określana inaczej, jako cytologia płynna (LBC) została wprowadzona...