Akupresura – czym jest akupresura, czy jest skuteczna, dla kogo jest?

akupresura

Akupresura skuteczną formą leczenia bólu? Jest wiele metod łagodzenia bólu – od leków przeciwbólowych po różne specjalistyczne metody. Jedną z tych metod jest akupresura. Dowiedz się czym jest akupresura i co możemy na niej zyskać.

Czym jest akupresura?

Krótko mówiąc, akupresura jest zabiegiem uśmierzającym ból. Zabieg ten polega na odpowiednim naciskaniu specjalnymi igłami określonego miejsca na ciele chorego. Trzeba zaznaczyć, że akupresura to nie jest to samo co akupunktura. W akupunkturze ciało zostaje nakłuwane, aby uśmierzyć ból. W akupresurze natomiast uciska się konkretne miejsce co doprowadza do zmniejszenia bólu.

Akupresura jest metodą bardzo starą, wywodzącej się z medycyny chińskiej. Okazuje się, że nasze ciało jest tak skonstruowane, że narządy są w pewien sposób ze sobą powiązane. Skutkuje to tym, że na naszym ciele istnieją specjalne punkty tzw. akupunkturowe. Każdy z tych punktów jest za coś odpowiedzialny (za konkretny układ w naszym ciele). Ich „masowanie” sprawia, że część bólu chorego ustępuje.

Jak wygląda sam zabieg?

Zabiegi opierają się na uciskaniu określonych miejsc na ciele. Często zabiegi akupresury połączone są z masażem chińskim, co skutkuje relaksacji i zmniejszeniu napięcia pacjenta. Rozluźnia on mięśnie, dzięki czemu zabieg może zostać przeprowadzony o wiele bardziej skutecznie. Uciskane są te miejsca, które odpowiedzialne są za wywoływanie bólu. Wiele receptorów znajduje się w naszych nogach, a konkretnie – w stopie, dlatego one są najczęściej masowane i podejmowane zabiegiem akupunktury. Zabieg ten zwykle trwa pół godziny, wszystko jednak zależy od ilości punktów, które powinny być wyleczone u pacjenta. Wiele osób boi się, że akupresura jest bolesna, jednak tak nie jest. Uciski wykonywane na ciele pacjenta nie są silne, więc nie ma powodów do zbędnego niepokoju.

Przed zabiegiem zalecane jest bycie zrelaksowanym. Receptory położone na naszym ciele są podatne na dotyk. Na ciele znajdują się tak zwane kanały energetyczne, które są rozłożone symetrycznie na naszym ciele, dlatego ciało powinno być masowane i poddane zabiegowi akupresury z obu stron.

Co ciekawe, przy bardzo silnych bólach zalecane jest, aby zabieg akupresury przeprowadzać nawet trzy razy dziennie. Należy jednak uważać z terapią – kiedy zauważymy jakieś niepokojące dolegliwości, terapia powinna zostać niezwłocznie przerwana, dla dobra pacjenta.

Dla kogo akupresura?

Zabieg ten jest bardzo wskazany dla osób, które są chore na depresję oraz innych przewlekłych dolegliwości. W przypadku ciężkich uszkodzeń skóry zabieg ten jest bardzo niewskazany, gdyż może nawet lekko pogorszyć stan pacjenta. Ponadto kobiety w ciąży powinno uważać ze stosowaniem akupresury.

Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, czy możemy udać się na zabieg akupresury, powinniśmy skontaktować się z odpowiednim specjalistą.

Dlaczego akupresura jest dobra?

Wielu ekspertów uważa, że akupresura jest równie skuteczna co stosowanie leków przeciwbólowych. Rzeczywiście, sporo w tym prawdy. Metoda ta jest dobra na każdy rodzaj bólu, zarówno tego nagłego jak i przewlekłego.

Niektórzy uważają, że metoda ta jest skuteczna dlatego, ponieważ mózg podczas akupresury wytwarza więcej endorfin, które mają działanie znieczulające. Część specjalistów uważa także, że proces stymulacji punktów akupunkturowych powoduje blokowanie bodźców w konkretnych miejscach układu nerwowego.

Czy akupresurę można wykonywać samemu?

Oczywiście można ten zabieg przeprowadzać samemu, w zaciszu domowym. Warto więc poznać bóle, które możemy wyeliminować na własną rękę. Podczas bólu skroni, należy naciskać miejsce na skroni, odległe o szerokość kciuka od punktu przecięcia łuku brwiowego i zewnętrznego kącika oka. Jeżeli odczuwamy ból w obrębie całej głowy, należy masować punkt leżący w zagłębieniu, poniżej linii włosów.

Podczas bólu zatok warto uciskać punkt znajdujący się pomiędzy brwiami. Bóle migrenowe można złagodzić masując dwa punkty znajdujące się w pobliżu nadgarstka. Pierwszy  z nich znajduje się w odległości trzech, ciasno złożonych palców środkowych drugiej ręki przyłożonych do linii zgięcia nadgarstka. Drugi punkt natomiast znajduje się w odległości dwóch złożonych palców od tej linii, na przedłużeniu prostej, wyznaczonej przez palec wskazujący. Jeżeli odczuwamy ból z tyłu głowy, najlepiej jest uciskać punkt położony na zewnętrznej krawędzi dłoni, tam gdzie zaczyna się tzw. linia serca.

Czy akupresura jest skuteczna?

Akupresura jest skuteczna, o ile pamiętamy o kilku zasadach, które należy przestrzegać. Po pierwsze, wybrany punkt akupunkturowy uciskamy czubkiem kciuka lub palca wskazującego ustawionego prostopadle do ciała, nie odrywając go i lekko kręcąc podczas ucisku, najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a potem w kierunku przeciwnym. Masaż tych punktów powinien trwać do momentu ustania bólu, nie zaleca się jednak masowanie tego punktu powyżej 30 minut. Kolejność  uciskania punktów jest dowolna. Jeżeli wybrane punkty są zlokalizowane na twarzy, należy uciskać je słabiej w porównaniu do innych punktów. Jeżeli w danym miejscu odczuwamy większą niż w innym wrażliwość na ucisk, oznacza to, że znaleźliśmy właściwy punkt.

Podsumowując, warto zastanowić się nad zabiegiem akupunktury. Każda osoba, cierpiąca na przewlekłe bóle, powinna spróbować tej metody – może akurat będzie skuteczniejsza od leków czy innych stosowanych metod.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Neuralgia nerwu trójdzielnego – sposoby postępowania, nerwoból
Neuralgia nerwu trójdzielnego, zwana również rwą twarzową, należy do najczęstszych...
Akupresura – czym jest akupresura, czy jest skuteczna, dla kogo jest?
Akupresura skuteczną formą leczenia bólu? Jest wiele metod łagodzenia bólu...
Polekowy ból głowy – objawy i leczenie, przyczyny, diagnoza
Polekowy ból głowy stanowi objaw uboczny przyjmowania różnych leków. Leczenie...
Ból piersi – wszystko o bólu piersi, leczenie, przyczyny, objawy
Ból piersi przeważnie posiada podłoże fizjologiczne. Często takie bóle wcale...