Ból piersi przeważnie posiada podłoże fizjologiczne. Często takie bóle wcale nie są związane z chorobą, lecz z procesami, które zachodzą w kobiecym organizmie. Jednakże nie warto zapominać, iż takie bóle mogą sygnalizować poważny problem zdrowotny, więc powinno ustalić się ich przyczynę. Niekiedy ból piersi jest cykliczny, innym razem występuje niecyklicznie, obejmuje jedną pierś albo obydwie, czasem dotyczy wyłącznie małej części. Nieraz bolączka jest stosunkowo niewielka oraz sprowadza się jedynie do nieznacznej wrażliwości na dotyk i tkliwości piersi. Jednak czasami pojawiają się uporczywe bóle, które mogą być istną katuszą dla kobiety, przez co znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Ból piersi związany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS może powodować między innymi ból piersi.
Przyczyny:
Najczęstszą przyczyną takich bólów, u kobiet między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia są wahania stężenia hormonów. Spada wtedy ilość estrogenów, a wzrasta progesteronu. To wszystko dzieje się w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Takie wahania mogą powodować między innymi zatrzymywanie wody w tkance gruczołowej.
Czasami przyczyną może być wzrost prolaktyny.
Skutki i objawy:
Bolesne i obrzmiałe oraz twarde piersi, to tylko początek skutków. Ból, który wtedy występuje jest tępy, rozlany oraz pojawia się cyklicznie, na ogól na kilka dni przed miesiączką, ustępuje wraz po pojawieniu się krwawienia. Jednakże taki ból stanowi tylko jeden z objawów PMS. Ból piersi, który nawraca przed menstruacją czasem może być łagodny i nie pojawiać się podczas każdego cyku, jednak innym razem takie bóle mogą stać się dla kobiety poważnym problemem, ponieważ powodują rozdrażnienie, nerwowość, a czasem nawet przyczyniają się do stanów depresyjnych. Ponadto ograniczają aktywność fizyczną.
Leczenie:
Polepszenie samopoczucia spowoduje zmiana w diecie, czyli ograniczenie spożycia soli, mocnej herbaty, kawy, kakao, czekolady, napojów typu cola, alkoholu. Do tego powinnyśmy wzbogacić nasz jadłospis w produkty, które są bogate w witaminy E, A i z grupy B, ponieważ pomogą w zmniejszeniu nadwrażliwości i obrzęku piersi. Mogą pomóc także zimne okłady, a także picie herbatek z ziół moczopędnych w drugiej połowie cyklu.
Ból piersi związany z ciążą i połogiem
Skutki i objawy:
Ból piersi podczas ciąży jest za zwyczaj kłujący oraz napadowy, czasem ciągły. Jego pojawienie się następuje około 5 tygodnia ciąży, wtedy piersi są obrzmiałe, a także wrażliwe na dotyk.
Leczenie:
Pomóc może odpowiednio dobrana bielizna, zimne okłady albo natryski z naprzemienną temperaturą wody. Niestety po porodzie 1/3 kobiet cierpi na zapalenie gruczołów mlecznych. Przez zatkanie kanalików mlecznych pierś puchnie, a dopiero potem staje się zaczerwieniona, a także wrażliwa na dotyk. Pomaga wtedy odciąganie pokarmu laktatorem i również przystawianie, niestety pomimo bólu, dziecka do piersi. Jednakże najlepsze są okłady z liści kapusty. Aby zrobić takie okłady musisz sparzyć liść i ostudzony włożyć pod stanik. Czasami może dojść do ostrego stanu zapalnego, wtedy musi interweniować lekarz, specjalista zaleci stosowanie leczniczych maści i okładów oraz zażywanie antybiotyków
Ból piersi związany z mastopatią (piersi mastopatyczne)
Przyczyny:
Zaburzenia hormonalne, często zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów.
Skutki i objawy:
Bólowi piersi towarzyszy obrzmienie, twardość oraz występują liczne zgrubienia w piersiach. Mastopatia zazwyczaj ustępuje wraz z rozpoczęciem miesiączki, a potem niestety powraca. Panie miewają zmiany między 30. a 40. rokiem życia, po menopauzie stopniowo zanikają.
Leczenie:
Lekarz najprawdopodobniej zleci wykonanie USG, oznaczenie poziomu hormonów we krwi, często także mammografię. Jeśli nie ma podejrzenia o nowotwór piersi, należy przywrócić równowagę hormonalną. Potem minimum raz na rok trzeba zgłaszać się na badania kontrolne, aby wykryć, czy w przerośniętej tkance piersi nie tworzą się torbiele.
Ból piersi związany z gruczolakowłókniakami:
Przyczyny:
Gruczolakowłókniak bardzo rzadko jest powodem bólu piersi. Jeżeli go powoduje, to tylko w przypadku rozrostu, który następuje nagle oraz w wyniku którego dochodzi do krwawego wylewu w obrębie guza.
Powstaje na skutek nadmiernego rozwoju tkanki gruczołowej i włóknistej w piersi.
Skutki i objawy:
Gruczolakowłókniak piersi jest gładki i twardy w dotyku. Jego wielkość waha się od wielkości ziarna grochu do małej cytryny. Najczęstszym miejscem jego występowania jest pobliże brodawki. Gruczolakowłókniak pojawia się najczęściej przed 30. rokiem życia, warto zaznaczyć, iż także u nastolatek.
Leczenie:
Aby potwierdzić diagnozę przeprowadza się USG, a czasami biopsję, robi się to, by zbadać tkanki pod kątem obecności komórek nowotworowych. U kobiet poniżej 25. roku życia z powodu gruczolakowłókniaków niezbyt często rozwija się rak, przez to pozostawia się je do obserwacji. Jednakże na życzenie pacjentki mogą być usunięte. Gdy kobieta przekroczy 25 lat, trzeba usunąć i sprawdzić gruczolakowłókniaka, by sprawdzić obecność komórek nowotworowych. Im kobieta jest starsza, tym ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego wzrasta.
Ból piersi związany z brodawczakiem:
Przyczyny:
Brodawczak tworzy się w przewodach mlecznych, przez co blokują je, to prowadzi do powstawania stanów zapalnych, a także bolesnych ropni.
Skutki i objawy:
Ból piersi może być bardzo silny. Dotyka kobiety w przedziale wiekowym 40-50 lat, przed menopauzą. Podczas ucisku z piersi lub brodawki wydobywa się surowiczy albo mleczny wyciek, który może być zabarwiony krwią.
Leczenie:
Chore miejsce oczyszcza się chirurgicznie.
Ból piersi związany z rakiem piersi:
Ból piersi przy raku piersi pojawia się najczęściej podczas osiągnięcia przez guzek rozmiaru co najmniej 2 centymetrów. Przez to, powinniśmy pamiętać, aby podczas wyczucia jakiejkolwiek zmiany w piersi skonsultować się ze specjalistą.
Ból piersi związany z pokwitaniem i przekwitaniem:
Przyczyny:
U dziewcząt bóle są związane z rozrostem tkanki gruczołowej sutków oraz szybkim ruszeniem produkcji żeńskich hormonów płciowych. Kobiety w okresie klimakterium doświadczają przeciwstawnego zjawiska, czyli stopniowego zanikania tkanki gruczołowej, a także wygasania funkcji jajników. To wszystko związane jest ze spadkiem stężenia estrogenów oraz progesteronu.
Leczenie:
Pomogą te same metody, które są pomocne w likwidowaniu bólu podczas PMS.
Pamiętaj, że oprócz bólu niepokącymi objawami są:
- krwista lub ropna wydzielina, która wydobywa się z brodawki sutkowej
- wciągnięcie się brodawki sutkowej
- skóry piersi, która zmienia wygląd, czyli przypomina skórkę pomarańczy
- stan gorączkowy
- guzowaty twór, który wyczuwasz
- powiększone węzły pachowe
- obrzęk, ocieplenie lub/i zaczerwienienie piersi