Dermatolog to lekarz zajmujący się leczeniem chorób skóry, jak również włosów i paznokci. Specjaliści z zakresu dermatologii w wielu przypadkach muszą łączyć wiedzę z różnych dziedzin pokrewnych, by znaleźć rozwiązania problemów pacjentów.
Kim jest dermatolog?
Tytuł specjalisty dermatologa uzyskuje się po odbyciu studiów na kierunku lekarskim, stażu, a następnie specjalizacji z dermatologii i wenerologii, czyli kolejnych pięciu lat nauki. Do dermatologa kieruje lekarz rodzinny. Można skorzystać także z prywatnej wizyty bez skierowania
Dermatolog to lekarz specjalizujący się w chorobach skórnych. To do niego należy się skierować, gdy obserwujemy u siebie zmiany skórne (także na obszarze błon śluzowych), przesuszanie skóry, wysypki, pieczenie. Dermatolog-wenerolog dodatkowo diagnozuje i leczy choroby przenoszone drogą płciową, gdy występują zmiany w obszarze narządów płciowych. Dermatolog dziecięcy zajmuje się leczeniem chorób skóry u dzieci.
To dermatologia kliniczna. Oprócz niej funkcjonuje dermatologia doświadczalna — naukowe badania skóry.
10 najczęstszych chorób, jakie leczy dermatolog
Wymieniamy tylko 10 najczęstszych chorób, z powodu których pacjenci zgłaszają się dermatologów. Leczenie zależy od zdiagnozowanej choroby — stosuje się zarówno maści, jak i środki doustne (np. antybiotyki, leki antywirusowe), a także innowacyjne procedury, m.in. fototerapię.
- Trądzik
Zmiany skórne tego rodzaju mogą występować u pacjentów w każdym wieku, nie tylko młodzieży. W przypadku trądziku ważne jest ustalenie przyczyny — często jest objawem chorób wewnętrznych, m.in. w zaburzeniach hormonalnych, dlatego w diagnostyce zleca się badania krwi.
Metody leczenia są zróżnicowane — stosuje się maści, antybiotyki i bardziej zaawansowane środki. Można skorzystać z fototerapii.
- Atopowe zapalenie skóry
W przypadku atopowego zapalenia skóry dochodzi do jej silnego przesuszenia, także do powstawania wykwitów skórnych. W przypadku tej choroby leczy się jedynie objawy — AZS jest chorobą przewlekłą.
- Łuszczyca
Podobne w tym przypadku dermatolog zajmuje się łagodzeniem objawów i doprowadzeniem do remisji. Łuszczycy nie da się wyleczyć.
- Łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry także jest chorobą przewlekłą, choć można doprowadzić do długotrwałej remisji. Wiąże się z poważną infekcją dermatofitów Malassezia furfur. Metody leczenia są bardzo zróżnicowane — zwykle stosuje się maści.
- Łupież
Łupież może współwystępować z innymi chorobami skóry, w tym łojotokowym zapaleniem skóry, jak i pojawić się samodzielnie. Ważne jest określenie przyczyny, rodzaju schorzenia i najlepszej możliwej ścieżki leczenia. Przede wszystkim są to kosmetyki dermatologiczne do skóry głowy.
Warto wiedzieć, że łupież może też dotyczyć skóry ciała — np. łupież Gilberta.
- Bielactwo
Bielactwo może mieć charakter wrodzony bądź nabyty. Może wiązać się z chorobami autoimmunologicznymi. Jest nieuleczalne, jednak stosowanie niektórych środków wspomaga repigmentację.
- Infekcje grzybicze
Dermatolog zajmuje się także leczeniem chorób zakaźnych. Grzybica może obejmować paznokcie lub skórę, w tym skórę głowy. W przypadku podejrzenia grzybicy zleca się badanie mikrobiologiczne. Stosuje się środki przeciwgrzybicze. Konieczne jest zachowanie szczególnego rygoru higieny w domu, by nie zarazić domowników i zapobiec nawrotowi.
- Świerzb
Choroby zakaźne mogą pochodzić od pasożytów — to między innymi świerzb, występujący zwykle w dużych skupiskach ludzi, np. w przedszkolach. Chorują często całe rodziny, okres wylęgania jest długi, dlatego niezbędne może być leczenie osób, u których jeszcze nie wystąpiły objawy.
Inną chorobą pasożytniczą leczoną przez dermatologów jest wszawica — także częsta w przedszkolach.
- Oparzenia
Do dermatologa zwracamy się także w przypadku oparzeń. Rozległe wymagają hospitalizacji. Mniejsze leczy się w warunkach domowych, najlepiej jednak zastosować środki dermatologiczne. Dzięki temu stan zapalny jest mniejszy, co też wpływa na późniejszy wygląd blizny.
- Kontaktowe zapalenie skóry
Wysypki i zmiany skórne, których przyczyny nie jesteśmy w stanie określić, mogą być objawem kontaktowego zapalenia skóry. W tej sytuacji zleca się testy alergiczne. Ważny jest też wnikliwy wywiad, który pozwala określić, czy przyczyną reakcji jest np. kosmetyk, proszek do prania. Stosuje się maści i środki przeciwalergiczne.
The Clinic — dermatologia dla wymagających
Warszawska klinika The Clinic proponuje konsultacje dermatologiczne przy różnych problemach od strony skóry. Zaleca leczenie w warunkach domowych lub wykorzystanie procedur, jakie ma do zaoferowania medycyna estetyczna. Wykonuje również nisko inwazyjne zabiegi kosmetyczne, np. fototerapie w przypadku trądziku. Wnikliwa diagnostyka dermatologa zajmującego się w szczególności trychologią pozwala skutecznie leczyć nadmierne wypadanie włosów. Bogata oferta odpowiada na potrzeby wymagających pacjentów, także tych, u których zawiodły wcześniejsze metody leczenia.