W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania usługą, jaką jest teleporada medyczna. Wpływ na taką sytuację z pewnością miała pandemia koronawirusa i wprowadzane w związku z nią obostrzenia. Jednak pomimo tego, że zagrożenie pandemiczne ustąpiło, pacjenci nadal chętnie korzystają z teleporady, a kontakt telefoniczny z lekarzem zastępuje tradycyjne wizyty w gabinecie lekarskim.
Czym jest teleporada?
W ramach teleporady lekarz może przeprowadzić wywiad medyczny z pacjentem w formie rozmowy telefonicznej lub wideokonferencji, a następnie na jego podstawie określić stan zdrowia pacjenta. Tego typu e-konsultacja może być przeprowadzona nie tylko przez lekarza pierwszego kontaktu, ale coraz częściej udzielają jej także lekarze specjaliści.
Warto wiedzieć, że telemedycyna jest szczegółowo uregulowana przepisami polskiego prawa i skorzystać z niej można w określonych sytuacjach.
Jak wygląda teleporada?
Teleporada odbywa się zdalnie, dzięki czemu nie ma potrzeby wychodzenia z domu, jak w przypadku tradycyjnej stacjonarnej wizyty u lekarza. Przed rozpoczęciem konsultacji medycznej należy zweryfikować tożsamość pacjenta.
W dalszym etapie lekarz dokonuje analizy dokumentacji medycznej pacjenta oraz rozpoczyna wywiad medyczny. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy, w czasie e-wizyty pacjent zobowiązany jest do tego, by odpowiadać na pytania lekarza zgodnie z prawdą. Po krótkiej rozmowie lekarz przez internet może postawić diagnozę oraz zalecić dalsze postępowanie. Lekarz może również wystawić e-receptę oraz e-zwolnienie. Co ważne e-recepta traktowana jest jak tradycyjna recepta i może być zrealizowana w każdej aptece. Jeżeli lekarz nie będzie w stanie postawić diagnozy, pacjent dostanie sugestię bezpośredniej wizyty w przychodni.
Teleporada zamiast wizyty u lekarza specjalisty
Pomimo tego, że teleporada zwykle jest bardzo skuteczna, należy pamiętać, że nie w każdym przypadku będzie możliwe uzyskanie pomocy na odległość. Przykładem jest dentysta, czy ortopeda, których trzeba odwiedzić w gabinecie.
Z jakim lekarzem w takim razie można umówić się na e-wizytę? W ramach teleporady medycznej usługi świadczą przede wszystkim lekarze rodzinni, a także pediatrzy, interniści, kardiolodzy, psycholodzy, czy dietetycy.
Teleporady nie stosuje się u osób z podejrzeniem choroby nowotworowej oraz u osób, które odbywają pierwszą wizytę u pielęgniarki, lekarza lub położnej podstawowej opieki lekarskiej.