Napięciowy ból głowy – epidemiologia, leczenie, przyczyny, objawy

napięciowy ból głowy

Napięciowy ból głowy jest najczęściej spotykanym bólem głowy. Choć na ogół nie pociąga za sobą poważniejszych skutków, to bardzo często jest źródłem dyskomfortu czy nieprzyjemnych doznań. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy napięciowego bólu głowy, oraz jak skutecznie z nim walczyć.

Napięciowy ból głowy – epidemiologia

Napięciowe bóle głowy są bardzo częste – szacuje się, że każdego roku na epizodyczne, czyli krótkotrwałe bóle głowy cierpi aż 80% populacji; mają one nasilenie od niewielkiego do umiarkowanego bólu. Dolegliwość ta występuje znacznie częściej w przypadku płci pięknej. Napięciowy ból głowy występuje niezależnie od wieku, jednak najczęściej pojawia się on pomiędzy 35 a 40 rokiem życia. Wraz z wiekiem bóle te są coraz rzadsze. Warto zaznaczyć, że blisko 5 procent Polaków cierpi na przewlekłe bóle głowy, gdzie codziennie zmagają się z tym problemem. Szczególnie podatne na przewlekłe bóle głowy są dziewczęta w okresie dojrzewania, gdzie może mieć to związek z „burzą hormonalną” w cyklu miesięcznym.

Napięciowy ból głowy – rozpoznanie

Do rozpoznania napięciowego bólu głowy prowadzi lekarza stwierdzenie pewnych okoliczności związanych z bólem, jak czas jego występowania oraz trwania, lokalizacja bólu, nasilenie czy wpływ na ogóle samopoczucie pacjenta.

Napięciowy ból głowy – przyczyny

Jedną z głównych przyczyn napięciowego bólu głowy jest stres. Wywołuje on silne reakcje fizyczne oraz emocjonalne, a gdy stres jest długotrwały, prowadzi on m.in. do coraz częstszych bólów głowy. Przy nie regularnie spożywanych posiłkach, bóle głowy także mogą się nasilać. Brak lub niedomiar snu także źle działa na nasz organizm. Jest to coraz częstszą przyczyną bólu głowy, ponieważ statystycznie śpimy krócej.

W latach 40 ubiegłego wieku dorosły człowiek sypiał średnio 8 godzin, aktualnie przy nowoczesnym stylu życia śpimy 6 godzin, czyli znacznie poniżej normy, która oscyluje w granicach od 7 do 9 godzin. Niedomiar snu nie tylko powoduje bóle głowy, ale także powoduje rozdrażnienie i nerwowość, a brak snu może doprowadzić nawet do groźnych schorzeń. Ciągłe siedzenie w niewygodnej pozycji także sprzyja wielu bólom głowy.

Powinniśmy pamiętać, aby co jakiś czas odejść od wykonywanej czynności i w miarę możliwości przejść się po pomieszczeniu lub zrobić kilka skłonów, aby poprawić nasze samopoczucie i  nie dopuścić do napięciowego bólu głowy. Także przy gwałtownych zmianach pogody zmienia się nasze samopoczucie. Najsilniejsze i najczęstsze reakcje są spowodowane przez nagły wzrost ciśnienia atmosferycznego czy przemieszczanie się frontów atmosferycznych. Kolejną przyczyną może być także spożywanie używek, które w żaden sposób nie sprzyjają organizmowi a jedynie mu szkodzi.

Napięciowy ból głowy – objawy

Napięciowy ból głowy zwykle odczuwany jest w okolicach skroni oraz czoła. Pacjenci często przyrównują ten ból do ciasnej opaski uciskającej cały obwód głowy. Ból ten może trwać od pół godziny, do nawet kilku dni, nasilając się w ciągu dnia. Częstymi objawami napięciowego bólu głowy to zaburzenia snu, nadwrażliwość na hałas czy osłabienie apetytu. Rzadko spotykanymi są także nudności czy wymioty, po których ból głowy się nie zmniejsza.

Niepokojącym objawem może być również wystąpienie u pacjenta zespołu chronicznego zmęczenia. Jest to zmęczenie, które nie ustępuje bo długotrwałym odpoczynku i może trwać nawet pół roku. Choroba ta jest uważana za kolejną chorobę cywilizacyjną.

Jeżeli nasze dziecko skarży się na uporczywy ból głowy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego, ponieważ objaw ten może być przyczyną poważniejszej dolegliwości.

Napięciowy ból głowy – leczenie

Większość ludzi stale doznających bólów głowy radzi sobie sama. Zwykle wiedzą oni, co jest przyczyną bólu, jak z nią walczyć, oraz co należy zmienić w swoim trybie życia, aby uchronić się przed bólem. Z doświadczenia wiedzą też, jakie leki przeciwbólowe przynoszą im ulgę.

Aby skutecznie walczyć z bólem głowy, należy przede wszystkim unikać sytuacji, które są jego przyczynami, czyli pamiętać o regularnych posiłkach oraz regularnym śnie, zredukować czynniki stresorodne. Warto zastanowić się także nad zmianą naszej codziennej diety, która również może przyczynić się w pozytywny sposób na samopoczucie.

Najlepszym leczeniem napięciowego bólu głowy jest leczenie farmakologiczne, czyli doustne przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwbólowych, zawierających takie substancje czynne jak aspiryna, paracetamol czy ibuprofen. Czasami jednak zdarzają się trudności z opanowaniem bólów głowy przy użyciu zwykłych i najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych, zwłaszcza kiedy charakter napadów bólu się zmienia. Wtedy powinniśmy udać się do lekarza, aby przepisał leki mocniejsze i takie, które odpowiadają naszym objawom, na przykład domperidon, który tłumie nudności.

Aby pozbyć się nadmiernego stresu, stosuje się różnego typu techniki relaksacyjne. Dobrym sposobem jest medytacja, która oczyszcza umysł i wprowadza organizm w stan wyciszenia i spokoju. Dodaje ona energii, a częste medytowanie może skutkować nawet poprawieniem pamięci. Pewną ulgę w bólach głowy mogą przynosić także metody terapii alternatywnej, jak na przykład masaż głowy. Sprzyja on relaksacji i uspokaja napięciowy ból głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Neuralgia nerwu trójdzielnego – sposoby postępowania, nerwoból
Neuralgia nerwu trójdzielnego, zwana również rwą twarzową, należy do najczęstszych...
Akupresura – czym jest akupresura, czy jest skuteczna, dla kogo jest?
Akupresura skuteczną formą leczenia bólu? Jest wiele metod łagodzenia bólu...
Polekowy ból głowy – objawy i leczenie, przyczyny, diagnoza
Polekowy ból głowy stanowi objaw uboczny przyjmowania różnych leków. Leczenie...
Ból piersi – wszystko o bólu piersi, leczenie, przyczyny, objawy
Ból piersi przeważnie posiada podłoże fizjologiczne. Często takie bóle wcale...