Ból głowy po kawie: przyczyny i sposoby radzenia sobie z nim

ból głowy po kawie

Ból głowy po kawie występuje w kilku powodów, jednak powód jest zawsze jeden, czyli kofeina. Kofeina to substancja, która ma dwa oblicza. Z jednej strony znajduje swoje zastosowanie w leczeniu bólu, zaś z drugiej może być bólu przyczyną. Dlatego kawa, napój z pozoru niegroźny, nie nadaje się do picia dla każdego. Niektórym może zaszkodzić.

Ból głowy po kawie – kto powinien unikać kawy?

Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Jej działanie na organizm jest uzasadnione: podnosi ciśnienie, co jest korzystne dla osób o bardzo niskim ciśnieniu. Poza tym dodaje energii, pobudza do działania nie tylko ciało, lecz również umysł. Pomimo swoich dobroczynnych właściwości, nie powinna być spożywana przez pewne osoby.

Na pewno nie mogą pić kawy kobiety w ciąży, ponieważ kofeina zawarta w kawie, przenika przez łożysko i zagraża dziecku oraz może być przyczyną, niskiej wagi urodzeniowej. Na szczęście organizm kobiety w ciąży, z reguły sam odrzuca kawę oraz inne napoje z kofeiną.

Kawy nie powinny pić dzieci, gdyż zaburza ona procesy wzrostu oraz nadmiernie pobudza.

Ludzie żyjący w ciągłym stresie, nadpobudliwi i znerwicowani, również powinny zrezygnować z kawy.

Kolejną grupą, która powinna stronić od kawy, są osoby mające problemy zdrowotne: nadciśnieniowcy, wrzodowcy, chorzy na cukrzycę oraz osoby mające problem z układem krążenia. U wszystkich tych osób, kawa może wywołać niepożądane skutki, ból żołądka, palpitacje serca czy ból głowy. Wśród osób skarżących się na ból głowy po kawie, najliczniejszą grupę stanowią osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze.

Jakie są przyczyny bólu po wypiciu kawy?

Wiemy już, że za ból głowy po kawie, odpowiada zawarta w niej kofeina. U niektórych osób wywołuje ona bóle migrenowe, niekiedy bardzo silne. Nie należy wówczas brać tabletek od bólu głowy, gdyż najczęściej zawierają w swoim składzie właśnie kofeinę. Ból te pojawiają się u osób, które kofeinę przedawkowały. Niekiedy dozwoloną dawkę kofeiny przekraczamy pijąc za dużo kawy lub dostarczając kofeiny w inny sposób. Oprócz kawy, kofeinę zawiera również herbata, napoje energetyczne, czy wspomniane już tabletki przeciwbólowe. Łącząc to wszystko z kawą, można nie do końca świadomie przekroczyć dopuszczane normy. Przyjmuje się, że dopuszczalna ilość kawy powinna ograniczać się do dwóch, w ciągu dnia.

Paradoksalnie, gdy odstawimy kawę, również możemy liczyć się z wystąpieniem bólu głowy. Będzie to ból spowodowany wycofaniem kofeiny z organizmu.

U niektórych, nadwrażliwych osób może wystąpić ból głowy po kawie oraz inne reakcje pseudo alergiczne, w postaci pokrzywki. Prawdziwa alergia na kawę zdarza się niezwykle rzadko, a wynikać może ze słabego układu odpornościowego.

Jaka dawka nie wywołuje bólów głowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedz, gdyż tolerancja na kofeinę, zawartą w kawie zależy od uwarunkowań genetycznych. Są jednak pewne, odgórnie wyliczone dawki kofeiny, bezpieczne dla organizmu człowieka.

Zalecana dzienna porcja kofeiny to 300 mg, przy czym należy wziąć pod uwagę nie tylko kawę, lecz również inne napoje, które ją zawierają. Popularne napoje energetyczne, zawierają około 32mg kofeiny na 100ml.

Wracając do kawy, to kawa, kawie nie równa. Najmniejszą zawartość kofeiny ma klasyczne espresso, bo niecałe 60mg. Filiżanka kawy rozpuszczalnej to 95 mg kofeiny, lecz już szklanka czarnej, parzonej kawy to, aż 120 mg kofeiny.

Maksymalne stężenie kofeiny we krwi utrzymuje się około godziny. Należy o tym pamiętać by nie przekraczać dawek, które mogą mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia.

Jak uwolnić się od bólu głowy po wypiciu kawy?

Ból głowy po kawie można zwalczyć na kilka sposobów. Nie każdy będzie odpowiedni dla wszystkich, jednak warto znaleźć najlepszy dla nas.

Sprawdzonym sposobem na zwalczanie bólów głowy jest dostarczanie każdego dnia, takiej samej ilości kofeiny. Jeżeli chcemy ograniczyć spożycie kawy, wówczas powinniśmy robić to stopniowo, zmniejszając dzienną dawkę kofeiny, nie więcej, niż 50 mg.

Kiedy pojawi się ból głowy po kawie, trzeba przede wszystkim nawodnić organizm. Najlepsza do tego celu będzie woda, ewentualnie herbatki owocowe lub napary ziołowe.

Dobrym pomysłem jest sen, który pozwoli wyrównać ciśnienie krwi i pozwoli odpocząć organizmowi. Jeżeli nie można zasnąć, to najlepiej wyjść na świeże powietrze, przespacerować się i dotlenić. Najważniejsze to zachować umiar i nie przekraczać dopuszczalnych dawek kofeiny. Dotyczy to zwłaszcza osób chorych. Ból głowy po wypiciu kawy, może być pierwszym sygnałem, że źle się dzieje w organizmie. Nawracające bóle głowy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, bo może okazać się, że mamy podwyższone ciśnienie lub inne problemy, przy których picie kawy jest niewskazane.

Rozpatrując bóle głowy wywołane piciem kawy, nie możemy zapomnieć o innych substancjach, które podobnie, jak kawa zawierają kofeinę. Również po ich nadmiernym spożyciu mogą wystąpić bóle głowy, spowodowane, bądź przedawkowaniem, bądź niedoborem kofeiny. O ile nie cierpimy na schorzenia wykluczające picie kawy oraz nie jesteśmy w grupie osób, które powinny jej unikać, nic nie stoi na przeszkodzie, by kawę pić. Oczywiście z umiarem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Neuralgia nerwu trójdzielnego – sposoby postępowania, nerwoból
Neuralgia nerwu trójdzielnego, zwana również rwą twarzową, należy do najczęstszych...
Akupresura – czym jest akupresura, czy jest skuteczna, dla kogo jest?
Akupresura skuteczną formą leczenia bólu? Jest wiele metod łagodzenia bólu...
Polekowy ból głowy – objawy i leczenie, przyczyny, diagnoza
Polekowy ból głowy stanowi objaw uboczny przyjmowania różnych leków. Leczenie...
Ból piersi – wszystko o bólu piersi, leczenie, przyczyny, objawy
Ból piersi przeważnie posiada podłoże fizjologiczne. Często takie bóle wcale...