Ostra pokrzywka alergiczna, która pojawia się i znika

ostra pokrzywka alergiczna

Ostra pokrzywka alergiczna utrzymuje się najczęściej przez jedną lub dwie doby.  Może być piekąca i nieprzyjemna, choć zazwyczaj dość szybko znika i nie wymaga szerszych interwencji. Takie schorzenie pojawia się, gdy nieduże ilości płynu z naczyń krwionośnych przedostają się pod skórę chorego. Powinniśmy wiedzieć, że o ostrej pokrzywce mówimy, gdy się utrzymuje krócej, niż przez krótszy niż 6 tygodni. Gdy utrzymuje się dłużej, mamy do czynienia z przewlekłą pokrzywką alergiczną. Jakie są więc przyczyny i objawy takiej pokrzywki i jak najlepiej ją leczyć?

Ostra pokrzywka alergiczna – przyczyny

Ostra pokrzywka, choć zazwyczaj ma charakter alergiczny, to czasem może być czasem też niealergiczną reakcją na niektóre leki – na przykład antybiotyki. W przypadkach alergicznych pokrzywkę może powodować jedzenie, na przykład mleko, jajka, grzyby, niektóre owoce (na przykład truskawki), niektóre ryby (zazwyczaj są to tuńczyk oraz makrela), soja, orzechy, a czasem nawet czekolada. Ale alergenami mogą być w tym przypadku też pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt domowych (na przykład kota), a także na przykład lateks. Pokrzywka występuje częściej u dorosłych niż dzieci, często po trzydziestym roku życia.

Ostra pokrzywka alergiczna – objawy

Najczęściej ostra pokrzywka alergiczna pojawia się szybko i dość nagle, ale też w ten sposób znika. Zmiany na skórze zazwyczaj utrzymują się przez dobę lub dwie. Bardzo często znika ona ze skóry samoistnie, więc nie jest potrzebna żadna interwencja lekarza. Nierzadko bywa jednak tak, że po tym, jak zmiany ustąpią po 24 godzinach, to pojawiają się raptem w innej części naszego ciała. Oczywiście zdarzają się niebezpieczne przypadki, gdy utrzymuje się dłużej, nawet do kilku tygodni.

Ostra pokrzywka alergiczna może zaatakować każdą część naszego ciała, najczęściej są to jednak twarz, ręce, nogi czy plecy. Rzadziej pojawia się też w okolicach gardła czy nawet przełyku czy genitaliów. Nazwa schorzenia wzięła się stąd, że zmiany faktycznie przypominają oparzenia powstałe w wyniku kontaktu skóry z pokrzywą. Alergiczna pokrzywka może wyglądać bardzo różnie. Czasem przybiera kolor różowy, ale bywa nieraz porcelanowo-biała. Zazwyczaj pokrzywka alergiczna przybiera formę niewielkich bąbelków na skórze. Ale wielkość takich zmian może być bardzo różna. Najczęściej jednak nie są one zbyt duże i zwykle nie przekraczają dwóch centymetrów. Zdarzają się czasem dużo mniejsze, które mają objętość raptem kilku milimetrów. Z drugiej strony, czasem pokrzywka może pokryć znaczne części ciała.

Zazwyczaj ostra pokrzywka alergiczna swędzi oraz piecze, ale są to na ogół jedyne dolegliwości. Czasem jednak pokrzywce towarzyszą silne zawroty głowy, bóle brzucha, biegunka, chrypka, obniżenie ciśnienia, nudności, kołatanie serca, wymioty a także nieraz uczucie braku powietrza. Często towarzyszy jej również ogólne poczucie osłabienia. W niektórych przypadkach, pokrzywka może powodować obrzęki naczynioworuchowe. Są one niezwykle niebezpieczne, gdyż mogą być utrudnienia w oddychaniu, a w ekstremalnych przypadkach nawet śmierć (może dość do zamknięcia krtani i w konsekwencji uduszenia się). Dlatego w przypadku takich obrzęków, zaleca się niezwłoczną wizytę u lekarza.

Jak leczyć i zapobiegać występowaniu ostrzej pokrzywki

Choć zazwyczaj ostra pokrzywka alergiczna znika samoistnie, to warto pamiętać, że nie zawsze musi tak być. W dość skrajnych warunkach, takie obrzęki mogą prowadzić do zagrożenia życia i zdrowia. Jak więc ją leczyć, zwłaszcza gdy utrzymuje się dłużej niż dwie doby?

Jak to zazwyczaj bywa w przypadku alergii, kluczem do skutecznego leczenia jest diagnoza. Niezbędna jest więc wizyta u lekarza, a potem także testy alergiczne, tak abyśmy się dowiedzieli, co było alergenem w naszym przypadku. Jeśli już dowiemy się na co nasz organizm zareagował alergią, zróbmy wszystko, by to wyeliminować. Więc na przykład jeśli okazało się, że pokrzywka była reakcją na jakieś jedzenie, postarajmy się je po prostu wyeliminować z naszej diety.

A jak złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk, powstały w wyniku takiej pokrzywki? W takiej walce mogą nam pomóc leki antyhistaminowe, często w dość dużych dawkach. Warto wiedzieć jednak, że mogą mieć one swoje skutki uboczne, a przede wszystkim mogą wzmagać apetyt oraz powodować senność. Czasem lekarze przepisują na pokrzywkę również leki sterydowe. Ból skóry złagodzą też bardziej klasyczne, babcine metody – czyli na przykład chłodna kąpiel albo zastosowanie kremu z mentolem. Możemy zastosować również chłodne okłady na obrzękniętych powierzchniach naszego ciała. Jeśli to nic nie daje, powinniśmy oczywiście wybrać się do odpowiedniego lekarza.

Ostra pokrzywka alergiczna może być bardzo nieprzyjemna i nieraz prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Gdy jednak się u nas pojawi, nie powinniśmy panikować. Przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj przebiega dość łagodnie i nie powoduje specjalnych komplikacji. Ale jest to też dość powszechnie schorzenie. Niektórzy eksperci i lekarze uważają nawet, że w ciągu życia co szósta osoba spotka się z taką pokrzywką.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    1. Pani „tolka” pisze z tego samego adresu IP co „lesia”. Proszę uważać na ich wskazówki, gdyż są z całą pewnością naciągane i niewiarygodne!

Polecane

Żywieniowe przyczyny alergii pokarmowych
Przyczyny alergii pokarmowych Przyczyny alergii pokarmowej są wieloaspektowe i mogą...
Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...