Pokrzywka cholinergiczna – objawy i leczenie pokrzywki cholinergicznej

pokrzywka cholinergiczna

Pokrzywka cholinergiczna to choroba, która wynika z wrażliwości człowieka na swój własny pot. Jej przyczyną jest uczulenie na substancję, która w naszym organizmie pełni rolę neuroprzekaźnika we włóknach nerwowych. Substancją jest acetylocholina. Substancja ta działała na gruczoły potowe w skórze, a to z kolei powoduje wydzielanie potu oraz powstawanie zmian na skórze, które są z tym związane. Na skórze widoczne są drobne bąble, które otoczone są czerwoną obwódką i do tego bardzo swędzą.

Pokrzywka cholinergiczna – objawy

Pokrzywka to choroba, w wyniku której może pojawić się bąbel pokrzywkowy, a do jego powstania dochodzi w wyniku obrzęku okołonaczyniowego. Ten obrzęk powstaje w skórze właściwej. Poza tym ten bąbel wygląda tak, jakby ktoś oparzył się pokrzywą. Ma różowe lub porcelanowe zabarwienie, strome brzegi i płaską powierzchnię. Taki bąbel może mieć również różny kształt i wielkość. Plamy te nie zawsze występują w tym samym miejscu i zmienia się również ich liczba.

Przy pokrzywce cholinergicznej, powstającej w wyniku działania acetylocholiny, która wpływa na gruczoły potowe i pobudza je do wydzielania potu, powstają wykwity skórne. Tutaj organizm człowieka nie reaguje prawidłowo na wydzielanie potu i w związku z tym dochodzi do powstawania zmian skórnych.

Wykwity skórne, które wyglądem przypominają czerwone plamy i bardzo często pojawiają się na górnej części tułowia, a więc na: ramionach, plecach, na klatce piersiowej i pod pachami. Te czerwone plamy pojawiają się szybko i także szybko znikają, a choroba ta ma tendencję do powracania. Tego rodzaju pokrzywka jest wywoływana przez nadmierne pocenie się, a to pocenie może być spowodowane: wyższą temperaturą otoczenia, przez emocje, wysiłek czy też podczas spożywania posiłku.

Czerwone plamy nawet szybko znikają, ale swędzenie i drapanie się może spowodować powstanie ran i małych blizn, które zostają z chorym na dłużej. Dlatego bardzo ważne jest, aby spróbować się nie drapać, ale uspokoić się i poczekać, aż swędzące plamy zaczną znikać.

Pokrzywka cholinergiczna – diagnoza

Tego rodzaju pokrzywka najczęściej pojawia się u mężczyzn, a jej pierwsze obawy pojawiają się już u osób pomiędzy 15 a 25 rokiem życia. Jednak to nie oznacza, że i u kobiet nie może się pojawić tego rodzaju pokrzywka.

Aby ją zdiagnozować konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań prowokacyjnych. Takie badania wykonuje się po to, aby pobudzić gruczoły do wydzielania potu, a jeżeli zaczną pojawiać się plamki, to wiadomo będzie, że chory ma pokrzywkę cholinergiczną. Bardzo często w tym celu wykonuje się jakiś wysiłek fizyczny, aby pobudzić gruczoły potowe.

Pokrzywka cholinergiczna – leczenie

Leczenie pokrzywki cholinergicznej nie jest łatwe i bardzo często wymaga dużo cierpliwości. Najlepszym sposobem na pozbycie się pokrzywki byłoby odizolowanie się od czynników, które ją powodują, ale nie zawsze jest coś takiego możliwe. Przy pokrzywce cholinergicznej pomóc może przyjmowanie leków antyhistaminowych. Do tego można stosować preparaty przeciwko nadmiernemu poceniu się i bardzo dobrze sprawdzają się również leki uspokajające.

Jednak najważniejsze podczas leczenia jest zidentyfikowanie czynników, które wywołują pokrzywkę, a w związku z tym powstawanie zmian skórnych. Dlatego warto dążyć do tego, aby zmienić swój styl życia. Sprawdzi się unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego oraz sytuacji, które powodują, że jest się zestresowanym. Warto również zmienić swoją dietę i zacząć używać mniej ostrych przypraw, które również przyczyniają się do powstawania potu na skórze. Konieczne jest także noszenie luźniejszych i bardziej przewiewnych ubrań. Poza tym sprawdzi się stosowanie jakichś chłodzących kremów i balsamów, a czuje się, że objawy pokrzywki zaraz się pojawią, to warto wziąć szybki prysznic. No i również trzeba unikać aspiryny, alkoholu i innych używek, które także pogarszają i nasilają objawy pokrzywki.

Podczas leczenia pokrzywki cholinergicznej

Podczas leczenia lekami możliwe jest stosowanie nie tylko leków antyhistaminowych, których celem jest blokowanie działania histaminy, a dzięki temu zmniejsza się świąd. W związku z tym można stosować cetyryzyny, loratadyny, a także hydroksyzynę, która ma również działanie uspokajające i przeciwlękowe, a więc łagodzi stres. Można również stosować leki antyleukotrienowe, np. zileuton, który zmniejsza nasilanie się reakcji zapalnych w skórze. Poza tym pomóc mogą beta – blokery, które zmniejszają działanie adrenaliny i noradrenaliny na receptory i ma działanie wspomagające. Do tego można stosować lek antycholinergiczny, jakim jest skopolamina, a stosuje się go miejscowo albo doustnie. Czasami lekarze przepisują również syntetyczne androgeny, np. danazol albo steroidy. Te leki stosowane są bardzo często wtedy, gdy nie działają leki przeciwalergiczne.

Pokrzywka, i nie tylko cholinergiczna, pojawia się bardzo często u osób w różnym wieku i nie każdy zdaje sobie sprawę, że ma ona wiele odmian. Najważniejszym objawem takiej pokrzywki jest bąbel pokrzywkowy, który wyglądem przypomina te bąble, które powstają w wyniku poparzenia się pokrzywą. Temu bąblowi towarzyszy świąd. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Żywieniowe przyczyny alergii pokarmowych
Przyczyny alergii pokarmowych Przyczyny alergii pokarmowej są wieloaspektowe i mogą...
Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...