Angina a alergia jak te choroby odróżnić? Każdy rodzaj alergii jest uciążliwy dla człowieka, nieustannie męczący, suchy kaszel, katar uniemożliwiający swobodne oddychanie, duszności i dokuczliwy ból gardła uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i zabierają radość życia. Niektóre objawy chorobowe mogące świadczyć o toczącym się stanie zapalnym w obrębie gardła i migdałków. Objawy te mogą zostać źle odczytane i zdiagnozowane, ponieważ przy głębszej analizie danego przypadku może okazać się, że to nie angina wirusowa jest przyczyną dolegliwości a alergia.
Niefortunne zaordynowanie pacjentowi antybiotyków może wpłynąć tylko na rozregulowanie pracy żołądka i jelit a objawy nie ustąpią. Badania naukowe wskazują na częstsze występowanie anginy o podłożu bakteryjnym i wirusowym niż alergicznym.
Przyczyny wystąpienia anginy alergicznej
Jednym, z głównych powodów ujawnienia się anginy alergicznej jest nieprawidłowa odpowiedź organizmu na czynniki przebywające w otoczeniu. Czynniki te powodują obrzęk błony śluzowej gardła i przekrwienie śluzówki nosa. Anginę alergiczną wywołują czynniki uczulające odbierane przez układ immunologiczny, jako zagrożenie. Wskutek występuje w organizmie reakcja uczuleniowa.
Alergenami najczęściej wywołującymi objawy trudne do zdiagnozowania, przez co lekarz nie może stwierdzić jednoznacznie czy to angina czy alergia są:
- Codzienna dieta w skład, której wchodzą przetwory mleczne stanowiące jeden z najczęściej wykrywanych alergenów odpowiadających na objawy chorobowe.
- Pyłki roślin zarówno drzew i traw, kwiatów i chwastów.
- Sierść zwierząt, z którymi styka się osoba uczulona na przykład kot, pies, królik, gołębie, papugi.
- Roztocza, wszechobecny kurz, odchody karaluchów.
Co wskazuje na alergiczny ból gardła a co go wyklucza?
- Osoby, które uczulone są na różne alergeny, które odczuwały już wcześniej objawy alergii w postaci kataru, kaszlu lub cierpią na astmę oskrzelową najprawdopodobniej cierpią na alergiczny ból gardła.
- Za podłożem alergicznym przemawia także nawrotowy charakter dolegliwości niewykazujący cech charakterystycznych dla infekcji.
- Angina objawia się wysoką temperaturą ciała i ogólnym rozbiciem, w przypadku alergii takie symptomy nie występują.
- Jeżeli podanie leków antyhistaminowych przynosi znaczną poprawę, wskazuje to na podłoże alergiczne.
Jeżeli pediatra podjął leczenie chorego lekami niwelującymi skutki infekcji lub wdrożył antybiotyki i takie kuracje nie przyniosły rezultatu w postaci ustąpienia objawów stanu zapalnego gardła wskazującego we wstępnym rozpoznaniu na anginę, pacjent powinien udać się na konsultację do alergologa.
Postępowanie w sytuacji podejrzenia o anginę alergiczną – diagnostyka
- Alergolog po wstępnym badaniu i wywiadzie rodzinnym, wykona testy alergiczne potwierdzające lub wykluczające istnienie choroby alergicznej.
- W przypadku wystąpienia pozytywnych odczynów alergicznych lekarz może wdrożyć odczulanie i zlecić dietę eliminacyjną oraz usunięcie ze środowiska chorego wszystkich alergenów takich jak: kurz, roztocza, grzyby pleśniowe.
- Łagodzenie niekomfortowych objawów bólowych gardła można przeprowadzać przy pomocy różnych płukanek, dostępnych w aptekach lub przygotowywanych samodzielnie z odpowiednich ziół, szałwii, rumianku, tymianku.
- Nawilżanie powietrza w pomieszczeniach również przynosi ulgę w chorobach wywołanych alergenami.
- Jeżeli alergolog stwierdzi podstawy do zaordynowania leków, przepisze pacjentowi antyhistaminowe leki, które pozwolą choremu wrócić do pełni sił.
Angina a alergia objawy nastręczające trudności diagnostycznych
Angina o podłożu wirusowym i bakteryjnym objawia się: trudnym do zniesienia bólem gardła, wysoką temperaturą, białym nalot na migdałkach, oraz ich powiększeniem, kłopotem z przełykaniem śliny oraz pokarmów, ogólnym osłabienie.
Angina alergiczna: suchość i swędzenie gardła, ból, kaszel, ucisk sprawiający wrażenie zalegania w gardle jakiegoś zatoru, spływanie po jego ściankach wydzieliny, katar sienny, łzawienie oczu, pokrzywka.
Angina a alergia rodzaje wdrażanych sposobów leczenia
- Anginę wywołaną wirusami i bakteriami najczęściej leczy się za pomocą antybiotykoterapii, która dobierana jest najczęściej na podstawie antybiogramu sporządzonego po wykonaniu wymazu z gardła. Dodatkowo lekarz może zapisać tabletki do ssania niwelujące w pewnym stopniu ból lub preparaty do płukania gardła.
- Leczenie anginy alergicznej najbardziej skuteczne wiąże się z usuwaniem z otoczenia chorego wszystkich alergenów wywołujących reakcję alergiczną organizmu, czyli:
- W czasie pylenia drzew, zbóż, kwiatów unikać wychodzenia z domu i wystawiania się na czynniki uczulające.
- Eliminować z mieszkania siedliska roztoczy zastępując zwykłe poszewki na poduszki i kołdrę specjalnymi pokrowcami przeznaczonymi dla alergików. Pościel zmieniać często i prać w wysokiej temperaturze.
- Zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza utrzymujące wilgotność w pomieszczeniach w odpowiednich parametrach.
- Należy zadbać o higienę w mieszkaniu, częste czyszczenie pomieszczeń, w których mogą występować karaluchy.
- Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych eliminujących objawy anginy alergicznej.