Odczulanie podjęzykowe to alternatywna bądź wspomagająca metoda odczulania podskórnego. Pacjent może stosować ją sam w domu, gdyż nie prowadzi do powikłań. Metodę tą można zastosować także u małych dzieci, a jej efekty można zauważyć już nawet po kilku miesiącach terapii. W poniższym artykule wyjaśniamy czym jest alergia, jak się ją leczy i na czym polega odczulanie podjęzykowe.
Czym jest alergia i jak się ją leczy?
Alergia to reakcja układu humoralnego na alergen, czyli substancję potencjalnie szkodliwą dla organizmu. Substancja, która może wywołać chorobę bądź stan zapalny. Najczęstszymi objawami alergii są między innymi wysypki, katar sienny, obrzęki, problemy z górnymi drogami układu oddechowego czy też dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Powikłaniem nieleczonej alergii może być astma, alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry oraz wstrząs anafilaktyczny. Wielu pacjentów niestety, nie zdaje sobie sprawy z tego, że w przypadku alergii ważna jest dobra diagnostyka. Nie można zapomnieć, że również ważne jest szybkie wdrożenie leczenia.
We współczesnym społeczeństwie panuje bowiem przekonanie, że zwykłe uczulenie powinno się „przechodzić” bądź leczyć je domowymi sposobami czy homeopatią. I tak jak leczenie homeopatyczne, tak mimo wszystko warto udać się do alergologa, w celu ustalenia odpowiedniej konwencjonalnej terapii. Tym bardziej, że objawy alergii mogą znacznie obniżyć komfort życia pacjentów, poprzez często występujące bóle głowy, ospałość, zmęczenie oraz uporczywe swędzenie skóry.
Trzeba również zaznaczyć, że wysypki w okresie letnim nie wyglądają estetycznie i pacjenci często się wstydzą ich występowania na ciele. Wstydzą się również wystąpienia surowiczych pęcherzyków. Dodatkowo słońce oraz pocenie się pod wpływem wysokich temperatur, nasila objawy uczulenia. Leczenie alergii jest dość długotrwałe i polega na regularnym przyjmowaniu leków antyhistaminowych bądź odczulaniu.
W jednym i drugim przypadku terapia trwa przynajmniej kilka miesięcy i odbywa się w cyklach. Warto się jednak jej poddać. Po pierwsze oba sposoby leczenia są bezpieczne, gdyż poprzedzone są odpowiednią diagnostyką, między innymi obszernym i szczegółowym wywiadem lekarskim, jak również testami alergicznymi. Po drugie obie terapie przynoszą pozytywne efekty.
Dlaczego warto zdecydować się na odczulanie?
Jak już wspomnieliśmy, zanim lekarz zdecyduje się na odczulanie pacjenta, najpierw wykona testy alergiczne. Testy alergiczne dokładnie sprecyzują na jakie alergeny pacjent jest uczulony. Czy są to trawy, drzewa, kurz, roztocza, sierść zwierząt, grzyby, pleśnie, alergia pokarmowa, kontaktowa czy polekowa. Dopiero wtedy dobierze odpowiednią szczepionkę, konkretnej firmy, tak, aby terapia przyniosła jak największe efekty. Odczulanie polega na podawaniu szczepionki, najczęściej w formie zastrzyku podskórnego (ale nie tylko), w ramię pod kontrolą lekarza i pielęgniarki, stopniowo zwiększając dawki leku. Można również zastosować odczulanie podjęzykowe, czyli doustne, które lekarz zleca na przykład ,w przypadku wystąpienia u pacjenta astmy czy kataru siennego.
Na czym polega odczulanie podjęzykowe i kiedy się je stosuje?
Lekarze alergolodzy skłaniają się częściej do zastosowania u pacjentów formy odczulania w postaci zastrzyku. Jak twierdzą, ta metoda jest ponoć bardziej skuteczna. Aczkolwiek na to jaka forma zostanie wybrana ma również sam chory. Odczulanie podjęzykowe lekarze proponują najczęściej osobom, które nie mogą poddać się odczulaniu podskórnemu. Na przykład ze względu na pracę, kiedy to nie mogą regularnie przychodzić na zastrzyki, czy nie spełniają niezbędnych wymagań w stosunku do alternatywnej terapii podskórnej, między innymi ze względu na wiek czy możliwość powikłań. Odczulanie podjęzykowe jest bowiem formą nieinwazyjnego odczulania, które pacjenci mogą przeprowadzić sobie w domu sami, jako, że nie zagraża ono niebezpieczeństwem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego czy choćby silnego obrzęku.
Odczulanie podjęzykowe często oznaczane jest skrótem SLIT i polega na podawaniu pod język kropel bądź tabletek. Metodę tą można bezpiecznie zastosować także u małych dzieci. Minimalny wiek, który musi osiągnąć pacjent kwalifikujący się do odczulania podjęzykowego to 5 lat.
Szczepionkę doustną przyjmuje się codziennie rano, przed pierwszym posiłkiem. Preferowane jest trzymanie jej przez dwie minuty pod językiem, a następnie połknięcie. Pomimo, iż proces odczulania podjęzykowego jest długotrwały i trwa nawet kilka lat, to efekty można już zauważyć po kilku miesiącach terapii. Dodatkowo jeśli alergia jest sezonowa, nie trzeba stosowania terapii przez cały rok. Jak zalecają lekarze specjaliści, ważne jest, aby podczas odczulania podjęzykowego pacjent ściśle przestrzegał ich zaleceń, dotyczących sposobu i regularności podawania leku. Tylko wtedy, metoda ta przyniesie oczekiwane efekty.
Odczulanie podjęzykowe może być też stosowane jako terapia dodatkowa, wspomagająca odczulanie podskórne. Niestety, szczepionki doustne nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a średni koszt jednego jej opakowania to około 300-400zł.