Alergia na zwierzęta dotyka nie tylko osób posiadających w domu zwierzęta, ale także tych, którzy nie mają w swoim otoczeniu czworonogów a niestety wystawione są na pobieranie ze środowiska uczulających czynników. Układ immunologiczny niektórych ludzi odbiera materiał biologiczny pochodzący do zwierząt, jako zagrożenie dla organizmu i wywołuje reakcję alergiczną. Skłonność do odczynów uczuleniowych mogą mieć osoby cierpiące na innego typu alergie objawiające się na przykład atopowym zapaleniem skóry.
Wpływ czynników środowiskowych może mieć niewielkie znaczenie w odczuwaniu niekorzystnych symptomów na przykład w przypadku dymu tytoniowego i podatności na infekcje wirusowe. Dziedziczenie uczulenia na zwierzęta lub inne alergie występujące w rodzinie predysponuje członków tej rodziny do wystąpienia reakcji alergicznej. Należy pamiętać jednak, że to nie sierść zwierząt wywołuje uczulenie lecz pozostawiany przez nich materiał.
Alergia na zwierzęta – przyczyny ujawniania się odczynów uczuleniowych
Bezpośredni kontakt z materiałem biologicznym zwierząt takim jak ślina, łuszcząca się skóra i mocz jest powodem wystąpienia objawów alergicznych. Takie substancje osiadają na sierści zwierząt oraz na elementach wyposażanie mieszkania i rozprzestrzeniają alergeny w tym otoczeniu wywołując reakcje alergiczne u ludzi. Domownicy bawiąc się z czworonożnymi przyjaciółmi a także czesząc ich wykazujący podatność na alergie uczulają się i odczuwają dokuczliwe objawy.
Zwierzętami, których materiał biologiczny wywołuje reakcje alergiczne są:
- Domowe zwierzęta – koty, psy, chomiki, świnki morskie.
- Zwierzęta przebywające w klatkach – papużki, kanarki (alergia na pióra)
- Chów zwierząt w gospodarstwach rolnych – krowy, konie, króliki, owce, kozy.
- Praca zawodowa, której przedmiotem jest m.in. opieka nad zwierzętami – konie, szczury, myszy.
Czynnikami alergizującymi u tych zwierząt jest:
- Kot – ślina, naskórek, mocz.
- Pies, królik – naskórek.
- Mysz – naskórek, mocz.
- Świnka morska, szczur – mocz.
- Koń – włos, naskórek.
- Krowa – sierść, naskórek.
Alergia na zwierzęta – objawy
Osoby chore na dolegliwości dróg oddechowych takie jak astma podczas kontaktu ze zwierzętami mogą odczuwać nasilenie się objawów chorobowych i doznawać częstszych napadów duszności.
Objawami najczęściej odczuwanymi przez ludzi jest:
- Swędzenie skóry wraz ze zmianami jej kolorytu, pokrzywka, wypryski.
- Symptomy podobne do zapalenia spojówek, czyli: przekrwienie i łzawienie oczu.
- Męczący kaszel, podrażnienie gardła.
- Wodnisty katar, nieżyt z obrzękiem.
- Napady duszności.
- Stan podgorączkowy, złe samopoczucie.
Diagnostyka
Wystąpienie objawów chorobowych podobnych do infekcji, której niestety nie można wyleczyć, powinno zdeterminować chorego do udania się na konsultację do alergologa. Podczas wizyty lekarskiej oprócz typowego wywiadu, przeprowadzone zostanie badanie osłuchowe, ponadto lekarz obejrzy ciało pacjenta w celu stwierdzenia zmian skórnych. Testy alergiczne są podstawowym sposobem na rozpoznanie czynników uczulających, czasami zlecane są badania laboratoryjne z krwi, z których lekarz może czerpać informacje o stanie ogólnym pacjenta i podniesionych parametrach optujących za alergią. W przypadku stwierdzenia alergii na zwierzęta, czasami trzeba podejmować bardzo trudne decyzje mające na celu eliminowanie źródła alergenów.
Postępowanie w przypadku stwierdzenia przez lekarza alergii na zwierzęta
- Niektórzy ludzie decydują się na oddanie zwierzęcia w dobre ręce i dokładne posprzątanie mieszkania pozbywając się w ten sposób czynników alergizujących.
- Jeżeli miłość do zwierzęcia nie pozwala na rozstanie się z nim i jest taka możliwość można trzymać psa poza domem na posesji przygotowując dla niego porządną budę, jednak nie wszystkie rasy psów mogą przebywać w takich warunkach.
- Dobrym rozwiązaniem jest także nie wpuszczanie psa czy kota do pomieszczenia, w którym śpi osoba uczulona.
- Zdając sobie sprawę, że alergeny osiadają na wszystkich elementach wyposażenia mieszkania, warto pozbyć się z niego akcesoriów zatrzymujących je w swoich strukturach, czyli np. dywanów. Pościel i nakrycia na łóżka w takim domu muszą być często zmieniane.
- Właściciele zwierząt domowych powinni wyposażyć się w odkurzacz posiadający filtry pozwalające skutecznie usuwać nagromadzone w mieszkaniu alergeny.
- Posiadając zwierzęta z długą sierścią trzeba je czesać, w przypadku osób wykazujących reakcje alergiczne takie czynności należy wykonywać poza mieszkaniem i najlepiej przez osoby nieuczulone.
Alergia na zwierzęta – leczenie
Poza przeprowadzaniem zabiegów eliminujących alergeny ze środowiska osoby uczulonej, lekarz alergolog przepisuje leki antyhistaminowe i przeciwzapalne. Niektórzy pacjenci poddawani są odczulaniu, podczas którego do ich organizmu dostarczane są alergeny w odpowiedniej dla danej osoby dawce, aby nabrała ona odporności na te czynniki. Pacjent nie może liczyć na natychmiastowe ustąpienie objawów alergicznych, ale po jakimś czasie zacznie odczuwać znaczną poprawę zdrowia i nie występowanie przykrych doznań.