Rumianek bezpromieniowy (łac. matricaria discoidea) jest to roślina, która należy do gatunku astrowatych. Obszarem, w którym rumianek bezpromieniowy występuje naturalnie jest Ameryka Północna i Azja Wschodnie. Jeżeli chodzi o występowanie w Polsce, to jest to roślina równie popularna, jego pierwsze występowanie stwierdzono na Nizinie Nadwiślańskiej.
Jest to roślina jednoroczna, którą można często spotkać w postaci chwastu, najczęściej na przydrożach, polach uprawnych, jak również ogrodach. Osiąga wysokość od pięciu do pięćdziesięciu metrów. Jego liście są wąskie oraz złożone z równowąskich listków. Jeżeli chodzi o łodygę to jest ona silnie rozgałęziająca się i bardzo wzniesiona. Kwiaty rumianku bezpromieniowego są dość drobne i zebrane w koszyczki wyrastających na szypułkach u szczytach łodyg, mają one średnice od około trzynastu do dwudziestu pięciu minimetrów.
Kwiaty zawierają do 1,5% olejku eterycznego, surowiec jest również bogaty w flawonoidy, cholinę, związki śluzowe, kumaryny, sole mineralne i witaminę C. Jego nasiona są odporne na mróz i suszę z tego względu, iż posiada żywne smużki.
Rumianek bezpromieniowy – zastosowanie lecznicze
Napar z kwiatów – jest odpowiedni przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, przy kolce jelitowej, stanach zapalnych jamy ustnej, dolegliwościach związanych z chorobami wątroby, jak również problemach związanych z drogami moczowymi i drogami żółciowymi. Napar ten ma lekko ananasowy smak, który powoduje to, iż jest dobrze przyswajalny przez dzieci.
Kąpiele z dodatkiem naparu z kwiatów rumianku bezpromieniowego – łagodzą stany zapalne, mają działanie odkażające, łagodzą podrażnienia skóry, przyśpieszają gojenie się ran i skóry, a także redukują opuchliznę i zmęczenie.
Kolejnym zastosowaniem będą przymoczki nasączone naparem z kwiatów – pomagają one przy stanach zapalnych skóry, owrzodzeniach, oparzeniach, odleżynach, jak również świądzie skóry oraz stanach zapalnych oczu.
Rumianek bezpromieniowy – cechy charakterystyczne
Do jego cech charakterystycznych należy przede wszystkim to, iż roślina jest bardzo ulistniona, kwiaty i cała roślina na charakterystyczny delikatny zapach rumianku, jak również to, że koszyczki kwiatowe są bez kwiatów zewnętrznych.
Rumianek bezpromieniowy – właściwości lecznicze
Roślina ta znana jest głownie ze swych właściwości odrobaczających i kojących skórę. Jest również pomocny przy bólach brzucha, łojotoku, a także stanach zapalnych gardła. Stosowany jest również przy braku łaknienia, zaburzeniach trawienia, ponieważ pobudza wydzielanie żółci. W jego składzie można odnaleźć flawonoidy oraz pochodne kumurany, które mają działanie przeciwskurczowe oraz wiatropędne, może być to korzystne przy bólach brzucha, zaparć, a także biegunki.
Rumianek bezpromieniowy jest również polecany w leczeniu niemowląt. Szczególnie przy pojawieniu się kolek jelitowych czy wyrzynania się zębów. Reasumując ta odmiana rumianku ma właściwości przeciwzapalne, bakteriostatyczne, przeciwbakteryjne, jak również rozkurczowe. Szczególnie polecany jest w okresach przeziębień i grypy. Stosowany na skórę pomaga w leczeniu owrzodzeń, hemoroidów, schorzeń reumatycznych, rwy kulszowej, schorzeń neurologicznych, zapalenia spojówek i wyprysków.
Zastosowanie rumianku bezpromieniowego w kosmetyce
Rumianek bezpromieniowy jest rośliną, która bardzo dobrze nadaje się także do pielęgnacji urody, ponieważ ze względu na swe właściwości lecznicze również dobrze spisuje się, jeżeli chodzi o leczenie schorzeń trądzikowych i innych zmian skórnych. Był on stosowany, jako środek pielęgnacyjny już w czasach starożytnych, ponieważ był to produkt tani w pozyskaniu i łatwo dostępny, natomiast jak na tamte czasy – nie do końca poznany i doceniany.
Otóż na chwilę obecną można nabyć wiele produktów, które w swym składzie mają tę roślinę. Kremy i maski na jego bazie koją i odświeżają podrażnioną i zmęczoną cerę. Szampony i płukanki na bazie rumianku odżywiają suchą skórę głowy, nawilżają, nadają włosom blask i witalność. Z kolei rumiankowe kompresy pomagają w utrzymaniu pięknego spojrzenia, szczególnie gdy nasze oczy po całym tygodniu wyczerpującej pracy wyglądają na zmęczone.
Maski rumiankowe do włosów natomiast głęboko regenerują i odżywiają zarówno włosy, jak i całą głowę. Rumianek rzadko bowiem wywołuje reakcje alergiczne i uczulające, dlatego też jest odpowiedni dla większości z nas. Jeżeli chodzi o olejki z dodatkiem rumianku bezpromieniowego to śmiało można stwierdzić, iż jest on odpowiednim produktem podczas wykonywania masażu, gdyż bardzo dobrze relaksuje, odpręża, jak również pomaga rozluźnić napięte mięśnie.
Zastosowanie rumianku bezpromieniowego w kuchni
Rumianek ten można na wiele sposobów zastosować w kuchni, gdyż ma ona delikatny i ładny zapach. Szczególnie polecanym jest olejek z tej rośliny, ma on zastosowanie, jako polewka do naleśników czy ciasta.
Rumianek można stosować podczas ciąży i karmienia piersią, gdyż może pomóc także w walce z opuchlizną nóg. Natomiast u niemowląt może być przydatny podczas kąpieli i nacierania. Należy pamiętać, iż wszystkie sposoby nawet te naturalne powinny być stosowane ostrożnie, gdyż każdy organizm reaguje inaczej.