Rozchodnik biały (łac. sedum album) to roślina znana zapewne miłośnikom ogrodów lub osobom, które posiadają własny ogród przy domu lub na działce. Charakteryzuje się on drobnymi białymi kwiatami , wpadającymi także w jasnoróżowy odcień, które wyglądem przypominają małe gwiazdki.
Kwiaty te kwitną blisko siebie – są zebrane w baldachogrona, a ich szypułki są krótkie. Tłem dla nich są mięsiste, ciemnozielone i drobne liście o kształcie okrągłym i nieco jajowatym (na jesień przyjmują barwę miedzi). Wyrastają z ciemnozielonych łodyg i płożących pędów. Rozchodnik biały najlepiej wygląda na tle kamieni. Naturalne środowisko – górskie i skaliste. Oprócz nietuzinkowego wyglądu ma także właściwości lecznicze, dla których warto jest mieć tę roślinę w swoim ogrodzie.
Rozchodnik biały – naturalne środowisko i roślina ozdobna
Sedum album należy do rodzaju rozchodników, z których można wymienić rozchodnik ostry, rozchodnik ościsty, rozchodnik kaukaski czy rozchodnik wielki. Sam rozchodnik biały należy do roślin z rodziny gruboszowatych oraz klasy okrytonasiennych. W stanie dzikim występuje w Europie środkowej, zachodniej i południowej, a dodatkowo w zachodniej Azji oraz w północnej Afryce.
W Polsce natomiast można go spotkać w Karpatach, Sudetach oraz na pogórzu. Oczywiście w ogródkach i ogrodach, uprawniany jako roślina ozdobna. Jest jedną z roślin lubianych przez ogrodników. Rozchodnik biały nie jest zbyt wymagający. Rośnie na każdej glebie i jest odporny na mrozy, bardzo łatwo przetrzymuje suszę i lubi słońce. W swoich grubych liściach gromadzi zapasy wody oraz utrzymuje wiele cennych składników, dzięki czemu da się z niej wycisnąć sok, który ma właściwości zdrowotne.
Aby było ich jak najwięcej należy posadzić tę bylinę w miejscu najbardziej dla niej odpowiednim (stanowisko nasłonecznione, o przepuszczalnym podłożu z dodatkiem drobnego żwiru). Najlepiej na wiosnę. Tak posadzona roślina odwdzięczy się znacznym wzrostem – pędy do 10 lub 15 cm, dające zdrowotny sok oraz dużą ilością kwiatów. Kwiaty mają mocno miododajne właściwości.
Rozchodnik biały – właściwości lecznicze i zdrowotne
Pozytywne oraz zdrowotne oddziaływanie na nasz organizm mają zarówno liście rozchodnika białego, łodygi jak i jego drobne kwiaty. W swoim ogrodzie powinny mieć go osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka oraz takie, u których stwierdzono nowotwór. Jego składniki dobrze działają również jako środek profilaktyczny – sok pity regularnie pomaga ochronić organizm przed wrzodami żołądka lub rozwojem komórek rakowych.
Powinny go więc stosować w swojej diecie nie tylko osoby już chorujące, ale także takie, u których występuje ryzyko pojawienia się nowotworu lub wrzodów żołądka. Ponadto sedum album ma właściwości uśmierzające ból, tamujące krwotoki oraz redukujące opuchlizny. Jest pomocny przy leczeniu anemii czy miażdżycy. Miód z kwiatów tego rozchodnika ma działanie bakteriobójcze, wzmacniające serce, obniżające ciśnienie tętnicze krwi czy hamujące procesy miażdżycowe a także leczące wrzody żołądka.
Rozchodnik biały – zastosowania lecznicze – wewnętrzne i zewnętrzne
Zerwane i pogniecione liście rozchodnika mogą być z powodzeniem wykorzystywane przy wszelkiego rodzaju opuchliznach, jako środek przeciwbólowy, np. na stawy. Z innych zewnętrznych zastosowań rozchodnik pomaga przy gojeniu się ropiejących ran, owrzodzeń czy zgorzeli. Bardzo dobry jest także na wszelkiego rodzaju zmiany skórne tj. plamy starcze, brodawki, opryszczka a nawet piegi, których chcemy się pozbyć.
Z mięsistych liści tej rośliny można także wycisnąć sok, który przy regularnym stosowaniu ma zbawienny wpływ na wrzody żołądka, stany rakowe a także wszelkiego rodzaju krwotoki – reguluje napięcia mięśni gładkich w ściankach naczyń krwionośnych. Stosowany jest więc w leczeniu szczelin odbytu i hemoroidów. Poprzez obniżenie ciśnienia krwi działa zbawiennie na układ krążenia. Oprócz właściwości leczących wrzody działa również pobudzająco na układ trawienia. Przyspiesza pracę jelit i żołądka oraz działa łagodnie przeczyszczająco. Sok z jego liści i pędów pomaga przy leczeniu zapaleń wątroby, przy anemii a nawet gorączce.
Sposób użycia kwiatów, liści i łodyg
Kwiaty rozchodnika można wysuszyć (dobrze wysuszone zachowają swoje właściwości przez dwa lata), po czym przygotowywać z nich napar, zalewając je gorącą wodą. Ze świeżych pędów i liści można wycisnąć sok. Siekając je i gotując we wrzącej wodzie a następnie pić jedną łyżkę trzy razy dziennie. Tak przygotowany wywar może także służyć do użytku zewnętrznego, jako środek przeciwbólowy na stawy czy na zmiany skórne. Napar z suszonych liści można pić przy zapaleniu pęcherza moczowego czy ogólnym zmęczeniu oraz przy niedokrwistości i problemach z żołądkiem.
Aby rozchodnik biały miał odpowiednie właściwości lecznicze należy stosować go z głową. Picie zbyt dużej ilości soku może powodować efekty wręcz trujące, gdyż może powodować poważne podrażnienia układu pokarmowego. Dzieje się tak poprzez zawarte w nim niektóre składniki – garbniki, alkaloidy, kwasy organiczne – które w dużej ilości powodują skutki uboczne.