Aronia rośnie na wielu działkach oraz w przydomowych ogrodach. Sadzimy ją, ponieważ jest to bardzo ładna roślina, które daje nam smaczne owoce. Pamiętajmy jednak, że przed spożyciem należy je odpowiednio przetworzyć. Nie powinno się spożywać surowej aronii. Doprowadzić to może do biegunki oraz zatrucia. Dlatego konieczna jest między innymi stosowna obróbka cieplna.
Okazuje się, że aronia ma nie tylko ciekawy smak, ale także wiele właściwości zdrowotnych. Za pomocą soku z aronii możemy wyraźnie poprawić działanie naszego systemy immunologicznego. To jednak nie wszystko. Podobne przetwory z aronii wpierają działanie naszego metabolizmu. Działają one wykrztuśne oraz są w stanie nas rozgrzać. W tych owocach znajduje się wiele witamin. Dlatego wykorzystuje się je w wielu zdrowotnych dietach oraz w leczeniu homeopatycznym.
Aronia jest najzdrowsza spośród wszystkich jagód
Owoce jagodowe mają wiele walorów zdrowotnych. Jednak żadne z nich nie posiadają ich tyle, co aronia. Jest to niezwykle cenne źródło witamin. Znajdziemy w niej witaminę B1, B2, B6, C a także niezwykle cenne witaminy E oraz PP. Oprócz tego, w aronii znajduje się dużo antyoksydantów, minerałów oraz innych mikroelementów. Za pomocą owocu pozbędziesz się wielu toksyn, które zalegają w Twoim ciele. Wspomaga on także proces odchudzania, ponieważ spowalnia przyswajanie się glukozy. Ta właściwość jest wynikiem dostarczenia do organizmu odpowiedniej dawki kwasu chlorogenowego.
Specjaliści z PAN oraz warszawskiej Akademii Medycznej wskazują na to, że dzięki spożywaniu aronii możemy wyregulować poziom ciśnienia tętniczego. W dodatku uda nam się pozbyć dużej ilości złego cholesterolu. Jest to niesłychanie ważne, jeżeli zależy nam na uniknięciu problemów sercowo-naczyniowych.
Na tym właściwości aronii się jednak nie kończą. Ten niezwykły owoc zapobiega miażdżycy, koi nerwy, a także działa przeciwzapalnie. Jest to zatem świetne naturalne lekarstwo na wiele chorób cywilizacyjnych. Warto, aby spożywali je wszyscy, którym zależy na odpowiedniej profilaktyce.
Okazuje się, że sok z aronii jest w stanie zastąpić wiele środków farmaceutycznych, na przykład aspirynę. Owoc ten zawiera w sobie przecież takie składniki jak bor, jod, kobalt, miedź oraz mangan. Dzięki niemu dostarczysz do swojego organizmu antocyjany, polifenole i katechuny. Są to naprawdę skuteczne antyoksydanty. Aronia to także źródło taniny. Warto przeprowadzić pewien prosty eksperyment, który unaoczni nam, jak wiele przeciwutleniaczy znajduje się w soku z aronii. Wystarczy rozpuścić jedną kroplę takiego soku w stu kroplach wody. Mimo takiej niedużej ilości aronii, będzie ona w stanie zabarwić wodę na różowy kolor.
Aronia to nowe odkrycie naturalnej medycyny
Od wielu lat stosuje się różne zioła, czy olejki eteryczne w celu poprawy stanu zdrowia. Przez cały ten okres aronia była niedoceniana. Teraz jednak wszystko uległo zmianie. Badania kliniczne wykazały, jak bardzo jest to skuteczny środek na najróżniejsze problemy zdrowotne. Dużym zaskoczeniem dla naukowców było to, że aronia jest w stanie zapobiegać nowotworom. Kiedy udało się wybadać, ile przeciwutleniaczy znajduje się w tym owocu, nikogo to już nie zdziwiły jego właściwości zdrowotne.
Wiele osób nie wie, że aronia jeszcze stosunkowo niedawno nie była powszechnie znaną rośliną. Pierwszy jej krzew trafił do Europy dopiero w XIX wieku. Wpierw występowała ona jedynie w Ameryce Północnej, gdzie została odkryta około trzysta lat temu. Właściwości lecznicze tej rośliny odkryto natomiast w Azji. Dziś jednym to właśnie Polska należy do największych producentów tego aronii.
Wygląd aronii
Jak można sklasyfikować aronie? Najbardziej spokrewniona jest ona z jarzębiną. Naukowcy zaliczają ją do podrodziny jabłkowatych, która z kolei przynależy do rodziny różowatych. Niektórzy nazywają tę roślinę „jarzębiną czarnoowocową”. Aronia wyróżnia się charakterystycznymi podłużnymi liśćmi o skórzastej fakturze. Są one niezwykle odporne na zimno. Aronia zaczyna kwitnąć w połowie maja. Wówczas cały krzew pokrywa się białymi kwiatkami. Owoce aronii są czarne, a ich szypułki są lekko czerwone. Na jesień liście aronii przybierają ładny czerwony kolor. Ten krzew może osiągnąć nawet trzy metry wysokości. Jednak o wiele lepiej jest mocno przycinać go co sezon. W ten sposób krzew da nam więcej owoców.
Aronia łagodzi stres
W obecnych czasach wielu z nas stale doświadcza dużego stresu. Na szczęście istnieje prosty sposób na to, aby go zredukować. Pij w tym celu sok z aronii. Dodatkowym jego atutem jest to, że poprawia on także działanie systemy przemiany materii oraz spowalnia proces starzenia się ciała. Co zaskakujące, aronia posiada niezwykłą właściwość. Jest ona w stanie zwiększyć odporność naszej skóry na promieniowanie słoneczne UV.
Takie szerokie zastosowanie aronii dowodzi tylko temu, że warto skorzystać z tego daru natury. W ten sposób zapobiegniesz coraz bardziej powszechnym problemom cywilizacyjnym, które powoduje zanieczyszczenie środowiska, brak aktywności fizycznej oraz odpowiedniego odpoczynku. Wiele osób zachwala sobie działanie soku z aronii. Podkreślają one, że regularne picie takiego napoju ułatwia zachowanie koncentracji oraz przyśpiesza uczenie się. Czy potrzeba więcej argumentów za tym, aby włączyć aronie do naszej codziennej diety?
Sok z aronii to prawdziwy eliksir wiecznej młodości
Za pomocą tego preparatu zatrzymasz proces przedwczesnego starzenia się skóry, poprawisz swoją witalność. Wielu ludzi w ten sposób wyraźnie odmłodziło swój wygląd. Kosmetolodzy chwalą sobie sok z aronii, z racji dużej ilości zawartych w nim antyoksydantów. Składniki znajdujące się w tej roślinie są na tyle silne, że dodaje się ją do wielu kosmetyków. Oprócz zastosowania w kosmetyce, stosuje się aronie w celu powstrzymania wielu chorób typowych dla starszych ludzi. Ogranicza ona ryzyko wystąpienia takich problemów jak demencja starcza, braki w pamięci oraz choroba Alzheimera. Skutecznie reguluje także napięcie naszych mięśni.
Niesamowite jest to, że owoce aronii wcale nie pobierają zanieczyszczeń ze środowiska. W ten sposób nie ma w nich ani kadmu, ani arsenu i ołowiu. Aronia to bardzo silna roślina. Nie ma zatem żadnej potrzeby, aby traktować ją pestycydami albo innymi chemikaliami. W ten sposób możemy spożywać owoce, które nie są w żaden sposób zanieczyszczone.
Jak można przygotować aronie?
Najbardziej popularnym rozwiązanym jest przygotowanie z tego owocu soku lub konfitury. Jednak na tym nie wyczerpują się wszystkie możliwości. Możemy postarać się przygotować z niej nalewkę, galaretkę. Jest to świetny dodatek do różnych dań. Możemy dodać ją do ciasta. Nie bójmy się urozmaicić nią smaku mięsa. Pasuje z nim bardzo dobrze. Dodawaj sok z aronii do herbaty.
Pamiętaj jednak, że surowe owoce nie są smaczne. Aronia w takiej postaci jest cierpka oraz twarda. Za to nadaje się ona świetnie do suszenia oraz kandyzowania. Można także spróbować ją przemrozić. Po dwóch dobach w niskiej temperaturze poprawi się jej smak. Będzie wówczas świetnym dodatkiem do różnych deserów.