Alergia u dzieci to niestety coraz popularniejsze chorzenie. Jeśli twoje dziecko skarży się na kaszel czy katar lub ma niepokojące zaczerwienienia skóry czy wysypki – to oznacza, że może być alergikiem. Jest to jedna z tak zwanych chorób cywilizacyjnych, czyli wynikających na przykład z zanieczyszczenia środowiska cy używania związków chemicznych w jedzeniu. Ponieważ nic nie zapowiada, aby powody występowania alergii szybko zniknęły, warto wiedzieć jak można rozpoznać tę chorobę i jak na nią zareagować.
Przede wszystkim należy pamiętać, że alergia jest dzisiaj bardzo powszechna – naukowcy szacują, że nawet co trzecie dziecko w kraju może być alergikiem. Podobnie jak w przypadku większości chorób, im wcześniej na nią zareagujemy, tym większe pole manewru w leczeniu będziemy mieli. Jednak najpierw warto wiedzieć, jakie w ogóle rodzaje alergii rozróżniamy.
Alergia u dzieci – alergie wziewne
Wziewna alergia u dzieci wywoływana jest przez alergeny dostające się do organizmu poprzez oddychanie. Najbardziej rozpowszechnione u dzieci są uczulenia na roztocza, kurzu oraz sierść zwierząt domowych – czyli przede wszystkim psów i kotów, ale nieco rzadziej też np. królików czy chomików. Sporo dzieci jest też uczulonych na pyłki drzew i traw (na przykład brzozy, olchy, leszczyny czy dębu), ale też na pierze czy wełnę. Najczęstsze objawy alergii wziewnej to: kaszel (najczęściej męczący i suchy), łzawienie oraz swędzenie oczu oraz przewlekły katar. Do bardziej poważnych objawów należą między innymi: duszności, infekcje górnych dróg oddechowych a także, choć nieco rzadziej, biegunki, wymioty lub zmiany na skórze.
Nie warto bagatelizować tych objawów u dziecka, bo nieleczona alergia wziewna może być przyczyną poważnych schorzeń, a przede wszystkim astmy oskrzelowej. Jeszcze do niedawna te rodzaje alergii pojawiały się niemal wyłącznie u starszych dzieci, lecz obecnie lekarze diagnozują ją coraz częściej nawet u noworodków.
Jak leczyć alergie wziewne?
Jak zatem leczyć alergię wziewną? Powinniśmy zacząć od odpowiedniej diagnozy. Musimy też pamiętać, że często objawy alergii są bardzo podobne do objawów zwykłych infekcji wirusowych. Jednak gdy objawy się utrzymują, powinniśmy się udać z dzieckiem na testy – najczęściej wykonuje się je z surowicy krwi. Ważny jest też wywiad – zarówno z samym dzieckiem, jak i jego rodzicami.
A co potem? Niestety, idealny lek na alergię nie istnieje. Najlepszym więc rozwiązaniem jest po prostu ograniczenie kontaktu z alergenem. Dlatego też zresztą tak ważne jest odpowiednie rozpoznanie. Bardzo często też dziecko ma alergię nie na jeden, ale na wiele alergenów. Jest to stosunkowo proste, jeśli dziecko jest uczulone na sierść – w tym przypadku zalecane jest po prostu ograniczenie kontaktów z niektórymi zwierzętami. Może być to dla dziecka niełatwe, ale jest to w końcu dość łatwe do wykonania.
Jeśli dziecko jest uczulone na kurz, to zalecane jest po prostu utrzymywanie czystości w domu, częste sprzątanie oraz wyrzucenie niepotrzebnych zasłon i książek, które gromadzą roztocze. Gorzej, gdy dziecko jest uczulone na przykład na pyłki roślin. W tym wypadku najlepiej poradzić się alergologa. Po konsultacji z lekarzem możemy też przykład stosować leki antyhistaminowe oraz steroidowe. Nie liczmy jednak na to, że te leki wyeliminują alergię, za to mogą złagodzić jej nieprzyjemne objawy.
Alergia u dzieci – alergie pokarmowe
Pokarmowa alergia u dzieci, w przeciwieństwie do tej wziewnej, ujawnia się zazwyczaj w pierwszych tygodniach życia. U noworodków najczęstszym objawem są wysypki – najczęściej na twarzy, ale mogą się pojawiać również w okolicach łokci oraz kolan. Ale objaw alergii pokarmowych jest znacznie więcej, na przykład mogą być to świąd, nudności i wymioty, biegunka oraz zaburzenia oddychania. Najczęstszym alergenem jest mleko, choć w większości przypadków alergia na nie mija wraz z wiekiem. Stosunkowo często dzieci są uczulone na jajka, orzechy, ryby czy nawet owoce. A zdarza się, że dzieci uczulone są na substancje i składniki, a przede wszystkim na gluten, fruktozę czy alkohol.
Warto pamiętać, że w przypadku alergii pokarmowych, częściej niż w wypadku wziewnych, reakcje organizmu mogą być niezwykle gwałtowne. W najcięższych przypadkach może się pojawić np. nagły spadek ciśnienia oraz utrata świadomości.
Jak leczyć alergie pokarmowe?
A jak powinna być leczona pokarmowa alergia u dzieci? Tu sprawa jest o tyle prostsza, że można po prostu wyeliminować z diety te pokarmy, na które dziecko jest uczulone. Dlatego też niezwykle ważna jest tu odpowiednia diagnoza. Na szczęście współcześnie jest wiele poradników czy stron internetowych, w których możemy przeczytać, jak można skonstruować odpowiednią dietę dla dziecka uczulonego na przykład na mleko czy gluten. Zresztą są nawet specjalne sklepy czy restauracje przeznaczone dla takich alergików. Ale i tutaj zalecana jest ostrożność i konsultacja z lekarzem. Musimy pamiętać, że nagłe wyeliminowanie z diety ważnego składnika, zwłaszcza w młodym wieku, może też oznaczać kłopoty dla organizmu.
Inną metodą leczenia alergii jest immunoterapia swoista – można ją stosować zarówno w przypadku alergii wziewnych, jak i pokarmowych. Polega ona na przyzwyczajeniu organizmu do kontaktu z alergenem. Ta metoda może w znaczny sposób złagodzić objawy alergii, ale i tu niezbędna jest systematyczność i współpraca z lekarzem.