Objawy alergii skórnej – zmiany skórne i alergia – co powinniśmy wiedzieć?

objawy alergii skórnej

Objawy alergii skórnej spędzają dziś sen z oczu bardzo wielu osobom . Świąd, ból i różnego rodzaju zmiany skórne można łagodzić i leczyć, poprzez zwalczanie ich przyczyn.  Dysponujemy dziś ogromną wiedzą i bogactwem środków, które nam to umożliwiają. Poniżej przedstawiamy różne typy zmian skórnych.

Objawy alergii skórnej – rybia łuska

Wystąpienie tej wyjątkowo szpecącej i uciążliwej zmiany skórnej,  niestety w niektórych przypadkach, ma swoje źródło w uwarunkowaniach genetycznych. Jednak najczęściej występująca forma nabyta jest powiązana z alergiami, a zwłaszcza z atopowym zapaleniem skóry, które ma bardzo często podłoże alergiczne. Rybia łuska polega na rogowaceniu i pękaniu naskórka, który staje się twardy i szklisty. Jest to bardzo bolesne, a leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. W lżejszych przypadkach  stosuje się maści sterydowe, emolienty, maści z mocznikiem i kwasem salicylowym. Należy jednak podkreślić, że ciężkie przypadki rybiej łuski można już leczyć chirurgicznie.

Objawy alergii skórnej – wysięk

Towarzyszy często wypryskowi atopowemu i różnego rodzaju alergiom. Pod naskórkiem gromadzą się małe, ale zauważalne gołym okiem, pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Powstawaniu tej zmiany skórnej towarzyszy najczęściej uporczywy świąd. Jest oznaką stanu zapalnego skóry, dlatego w jego leczeniu stosuje się maści steroidowe i inne leki o działaniu przeciwzapalnym – na przykład maści antybiotykowe.

Objawy alergii skórnej  – rogowacenie mieszkowe

Polega na nadmiernym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Skóra nabiera wyjątkowo nieestetycznego wyglądu zaczerwienionej „gęsiej skórki” i jest bardzo sucha. Tak, jak inne, liczne objawy alergii skórnej, jest bardzo często powiązane z nietolerancjami pokarmowymi. W tym przypadku najczęściej obwinia się gluten, bowiem rogowacenie mieszkowe bardzo często ustępuje po zastosowaniu diety bezglutenowej. Nie należy jednak pochopnie zmieniać diety bez uprzedniego ustalenia przyczyny i  po zaobserwowaniu wyżej opisanych objawów, wykonać sobie test na nietolerancje pokarmowe, a następnie udać się do specjalisty. Warto pamiętać, że rogowacenie mieszkowe może być też dziedziczne bądź spowodowane niedoborem witaminy A.

Objawy alergii skórnej – pokrzywka

Pokrzywka charakteryzuje się miejscowym, bezbolesnym obrzękiem skóry właściwej o zabarwieniu czerwonym lub różowym. Zazwyczaj towarzyszy jej ostry świąd, a nawet pieczenie. Często jest objawem alergii na antybiotyki. Występuje nagle i utrzymuje się przez krótki czas, jednak nie jest to regułą. Dlatego wyróżniamy dwa rodzaje pokrzywek: ostrą i przewlekłą (utrzymującą się na skórze dłużej niż sześć tygodni).  Częściej spotkamy ją u kobiet, niż u mężczyzn. Tak, jak inne opisane objawy alergii skórnej, towarzyszy atopii.

Objawy alergii skórnej – wyprysk

To chyba najczęściej spotykany objaw alergii. Charakteryzuje się obecnością na skórze zaczerwienionych pęcherzy wypełnionych ropą lub limfą. Te nieestetyczne grudki otwierają się i sączą. U alergików chorujących na atopowe zapalenie skóry, najczęściej spotyka się wyprysk atopowy.

Objawy alergii skórnej – nadżerki

To następstwa rozwiniętego wyprysku atopowego. Jest to miejscowy ubytek naskórka, który często jest wynikiem wtórnego zakażenia skórnych zmian alergicznych przez bakterie i grzyby.

Objawy alergii skórnej – przeczosy

Wynik mechanicznych urazów powstałych wskutek drapania. Jest bardzo charakterystyczny dla wszystkich zmian skórnych z nasilonym świądem.

Czego unikać, gdy opisane objawy świadczą o alergii?

Należy pamiętać, że wszystkie, wyżej wymienione objawy alergii skórnej, mogą być również symptomem innych chorób. Alergiom zazwyczaj towarzyszy suchość skóry, ból i pieczenie w kontakcie z alergenem. Gdy dermatolog zdiagnozuje u nas alergię skórną, należy przede wszystkim ograniczyć w największym stopniu kontakt z silnie alergizującymi substancjami zawartymi w detergentach, jak parabeny i syntetyczne substancje zapachowe.

Na szczęście rynek kosmetyków i chemii gospodarczej jest otwarty na potrzeby alergików – łatwo zakupimy łagodne środki na bazie neutralnych dla naszego organizmu substancji i ziół. W przypadku tych drugich warto zachować ostrożność, gdyż niektóre zioła mają działanie alergizujące. Jednak tak naprawdę tylko wyniki badań powinny nam pokazać, których czynników powinniśmy unikać. Przed ich wykonaniem powinniśmy profilaktycznie (oczywiście przez niezbędny i stosunkowo krótki okres czasu), izolować się od najczęściej uczulających substancji, w tym pokarmów, takich jak mleko krowie, jaja, orzechy, pszenica i inne zboża glutenowe, cytrusy, seler, warzywa psiankowate (pomidory, bakłażan, papryka), truskawki.

Co się stosuje w leczeniu zmian skórnych?

Najczęściej przepisywanymi lekami są maści sterydowe, które mają dość silne, ale krótkotrwałe działanie. Są skuteczne raczej w początkowej fazie leczenie, wymagającej szybkiego zwalczenia rozognionego stanu zapalnego. W przypadku, gdy zmiany alergiczne ulegają wtórnemu zakażeniu przez bakterie używa się antybiotyków. Uniwersalnymi środkami stosowanymi wspomagawczo, są różnego rodzaju elmolienty odbudowujące płaszcz lipidowy i preparaty witaminowe, zwłaszcza te z witaminą E lub A. Stosuje się także maści z allantoiną – substancją o działaniu przeciwzapalnym, wspomagającą regenerację tkanek. Bardzo nowoczesnymi środkami, wkraczającymi na rynek farmaceutyczny, są także probiotyki przeznaczone aplikacji na powierzchnię skory, które wspomagają odbudowę jej mikrobiomu.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Żywieniowe przyczyny alergii pokarmowych
Przyczyny alergii pokarmowych Przyczyny alergii pokarmowej są wieloaspektowe i mogą...
Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...