Dowiedź się, jakie są pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu. Jedni świadomie podejmują decyzje o rodzicielstwie, inni bacznie obserwują swój organizm, który ma dać im znać czy moment poczęcia już nastał. Jest również grupa osób, która bardzo spontanicznie podchodzą do tematu, bardzo często nie zwracając uwagi na sygnały, które wysyła im organizm.
Co dzieje się przed pierwszymi objawami ciąży?
W okolicach 14 dnia cyklu miesiączkowania z pęcherzyka Graffa zostaje uwolniona dojrzała komórka jajowa, to jest czas, w którym jest gotowa do zapłodnienia. Komórka jajowa żyje jedyne 24 godziny, a tylko w 6-8 godzinach swoje życia może zostać zapłodniona. Jeżeli w tym czasie komórka jajowa napotka na swojej drodze plemnik, dochodzi o ich połączenia. Po połączeniu tych dwóch gamet powstaje komórka zwana zygotą.
Zygota bezpośrednio po połączeniu komórki jajowej z plemnikiem zaczyna się dzielić. Z jednej komórki powstają dwie, z dwóch powstaje cztery, z czterech powstaje osiem i tak dalej. W tym samym czasie zapłodnione jajeczko rozpoczyna swoją podróż przez jajowody, a kończy ją, gdy dotrze do macicy. Na końcu swojej podróży jajeczko zagnieżdża się w błonie śluzowej jamy macicy. Cała podróż trwa pięć dni, a następnie około 2 dni zagnieżdża się w macicy.
Dobrze zagnieżdżone jajeczko w ten sposób podłącza się do pożywienia, czyli tłuszczów, białek i cukrów oraz innych substancji odżywczych. W tym czasie zagnieżdżony embrion zaczyna wysyłać przyszłej mamie sygnały chemiczne. Głównym sygnałem chemicznym jest beta HCG. Ludzka gonadotropina kosmówkowa (beta HCG) jest skutecznie wykrywana we krwi już po 12 dniach od zapłodnienia.
Beta HCG, a pierwsze objawy ciąży
Jednym z pierwszych objawów ciąży jest obecność we krwi matki hormonu beta HCG. Ten hormon występuje tylko i wyłącznie w ciąży, wytwarzany jest przez komórkę jajową znajdującą się już w macicy. Stężenie beta HCG ma bardzo duży przyrost w pierwszych tygodniach ciąży, a już 6-8 dni po zapłodnieniu pojawia się wykrywalne stężenie w krwi.
HCG dzielimy na dwie grupy: alba i beta. Jako że alfa występuje w hormonach LH, FSH, TSH oraz innych produkowanych przez przysadkę, to jej obecność w krwi nie zawsze potwierdza nam pierwsze objawy ciąży. Beta ze względu na swoje specyficzne właściwości biologiczne oraz immunologiczne gonadotropiny występuje tylko w okresie zapłodnienia.
W przeszłości badano ogólnie HCG, bez podziału na alfa i beta. Niejednokrotnie powodowało to zakłamanie wyników oraz błędną interpretację ciąży. Obecnie badanie wykonuje się wyłącznie na beta HCG we krwi.
Zalecamy, aby pierwsze badanie beta HCG było wykonane w dniu przewidywanej miesiączki.
Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Jeśli tak to nawet na samym początku ciąży, w pierwsze dni od zapłodnienia ciało kobiety wysyła sygnał, który wskazuje na zmiany, jakie zachodzą w organizmie. Wśród najczęstszych objawów ciąży, które mogą wskazywać na zapłodnienie i występują już we wczesnym stadium ciąży, wskazuje się na:
- Brak miesiączki,
- Obrzmiałe piersi,
- Mdłości,
- Zwiększona ilość upławów,
- Odczuwalne zmęczenie.
Wskazane jest, aby możliwie jak najszybciej udać się do lekarz specjalisty, który udzieli nam porady jak radzić sobie z występującymi objawami. Nie da ich się oczywiście zminimalizować do zera, natomiast istnieje szereg metod, które pozwalają w sposób łagodny zmagać się przyszłej mamie z niedogodnościami złego samopoczucia. Aby wyeliminować ryzyko pomyłki czy też błędnej interpretacji objawów ciąży zalecane jest wykonać test ciążowy. Z dostępnych na rynku jest już wiele takich, które już po kilku godzinach od zapłodnienia są w stanie zinterpretować ciąże.
Objawy ciążowe mogą występować bardzo wcześnie, sama świadomość starania się o dziecko, jeśli dojdzie do zapłodnienia u kobiety, może stymulować objaw o myśleniu. Należy pamiętać, iż każdy przypadek ciąży jest inny, trudno przewidzieć czy zmiany zaobserwowane w organizmie zależą właśnie od zapłodnienia, czy mogą zostać przypisane ostatecznie innym stanom zdrowia.
Pierwsze objawy ciąży, takie jak obrzmiałe piersi, zmęczenie i nudności, można łatwo pomylić z objawami, które wskazują na nadchodzący okres. Dlatego większość kobiet, jako pierwszy znak ciąży uważają brak miesiączki.
Inne objawy wskazujące na ciąże
Oprócz braku miesiączki, który w pierwszej kolejności przemawia na korzyść informacji, że jesteś w ciąży, występują także inne objawy, które nie zawsze są prawidłowo odczytywane przez kobiety.
Wśród innych objawów towarzyszących kobiecie w ciąży wskazuje się na odczuwane kłucie lub mrowienie w piersiach, zwłaszcza wokół sutków. Dzieje się tak, ponieważ hormony ciążowe zwiększają dopływ krwi do piersi. Choć często pomijany i bagatelizowany symptom może być jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Już w pierwszych dniach można zauważyć ciężar w piersiach, wówczas biustonosz staje się ciasny i niewygodny. Zazwyczaj jednak ból w piersiach staje się bardziej zauważalny około trzeciego, a czwartego tygodnia od momentu zapłodnienia.
Innym pierwszym objawem ciąży jest zmiana koloru sromu i pochwy. Dotychczasowy kolor narządów kobiecych jest zwykle różowy, a z każdym dniem ciąży zmienia się na ciemny purpurowo-czerwony.
Zmiana ta jest spowodowana zwiększoną ilość krwi, która jest dostarczana do tkanek wokół pochwy.
U wielu kobiet we wczesnym etapie ciąży zauważa się zwiększone upławy. Należy zgłosić zaistniały fakt u lekarza, ale zazwyczaj nie są one szkodliwe. Nie zaleca się w tym okresie płukania pochwy z uwagi na to, że może to zwiększać ryzyko zakażenia infekcją.
W trakcie ciąży kobieta staję się bardziej podatna na występowanie pleśniawek. Chociaż nie jest to szkodliwe dla dziecka, konieczne jest podjęcie leczenia. Jeśli kobieta zaobserwuje w pochwie zmiany w zapachu, które także mogą stanowić jeden z elementów oznak ciąży, koniecznie powinnaś skontaktować się z lekarzem specjalistą.
Plamienia czy oznacza to, że nie jestem w ciąży?
Wiele kobiet w pierwszych tygodnia ciąży zauważa występowanie niewielkich plamień, mogą mieć one różny odcień. Wyczuwane są także lekkie skurcze macicy, zazwyczaj objawy takie możliwe są do obserwowania około szóstego – siódmego tygodnia ciąży.
Niestety do tej pory specjaliści nie potrafią określić przyczyny występowania plamień.
Wzrost apetytu czy to pierwsze objawy ciąży?
Kobiety w ciąży już na początkowym etapie są narażone na zmiany upodobań żywieniowych i bardzo często nie tolerują niektórych produktów. Zauważalny jest metaliczny smak w ustach i duża wrażliwość na zapachy jedzenia i gotowania.
Hormon ciążowy – progesteron może powodować uczucie głodu, jest to odczucie, które zwiększa apetyt przed miesiączką, dlatego też zwiększony apetyt nie musi oznaczać od razu ciąży.
Bardzo powszechna jest utrata apetytu, w szczególności spowodowana porannymi mdłościami. Możesz odczuwać mdłości, wymioty o każdej porze dnia i nocy. Poranne mdłości zwykle zaczynają ustępować, jeśli wejdziemy w koniec pierwszego trymestru.
Istnieją różnego rodzaju metody, które w skuteczny sposób pozwolą na zmniejszenie uczucia mdłości, nie da się ich całkowicie wyeliminować. Lekarze zalecają picie dużej ilości wody i zmianę pór żywieniowych na odrobinę późniejsze, z zastrzeżeniem, iż ostatni posiłek należy zjeść około godziny 19:30.