Alergia na nikiel jest coraz częściej spotykana. Według danych cierpi na nią około 18% dorosłych i 7% dzieci. Nikiel jest pierwiastkiem, który powszechnie występuje w otoczeniu człowieka. Jest podobny do metalu (ma praktycznie taki sam kolor i również błyszczy). Często producenci używają, lub dodają, go do różnych wyrobów. I tak można znaleźć nikiel w kolczykach, zegarkach, naszyjnikach, guzikach czy nawet sztućcach.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ pierwiastek ten występuje także w żywności: owoce i warzywa. Najczęściej znajdziemy nikiel w tych pryskanych oraz tych z marketów. Woda – pochodząca z kranu lub z innych zanieczyszczonych źródeł, żywność kupowana w różnego rodzaju metalowych opakowaniach. W takich dodatkach lub potrawach także możemy znaleźć ten pierwiastek. Nikiel znajdziemy również w orzechach i soi, a także niektóre sery. Alergia na nikiel może znacznie utrudniać życie każdemu kogo dotyczy.
Alergia na nikiel – objawy
Objawy powstające przy uczuleniu na nikiel są praktyczni takie same jak przy innych alergiach. Po spożyciu czegoś z tym pierwiastkiem osoba uczulona może skarżyć się na nieżyt nosa, zapalenie spojówek. Może u niej dość także do poważniejszych reakcji, jak na przykład ataku astmy czy nawet wstrząsu anafilaktycznego. Jeżeli nikiel pojawi się w ubraniach jako guzik czy też sprzączka, albo w ozdobach wtedy mówimy o uczuleniu kontaktowym.
Skóra, która stykała się z tym pierwiastkiem u osób uczulonych pokrywa się swędzącą wysypką. Skóra staje się szorstka i pojawiają się na niej pęknięcia. Każdy kto zauważy takie objawy u siebie powinien jak najszybciej zrezygnować z noszenia odzieży czy biżuterii. Żeby mieć pewność, że jesteśmy uczuleni na ten pierwiastek, a nie na coś innego, najlepiej będzie udać się do lekarza alergologa. Alergolog który po wykonaniu testów będzie w stanie jednoznacznie określić czy dana osoba powinna unikać niklu czy lepiej czegoś innego.
Zwyczajne życie a alergia na nikiel
Alergii na nikiel nie da się wyleczyć ani nie mają sensu próby jej zaleczenia. Jedynym wyjściem z tej sytuacji dla osoby uczulonej jest na nikiel jest unikanie kontaktu z nim. Nie każda ilość niklu wywoła reakcję alergiczną, trzeba więc unikać go w ilościach większych, które pobudzą do obrony organizm uczulonej osoby. Oczywiście ciężko jest unikać pierwiastka, który występuje w tak wielu przedmiotach codziennego użytku, którymi praktycznie każdy człowiek jest otoczony. Z taką alergią da się jednak żyć.
Każda osoba, u której lekarz specjalista stwierdzi alergie na nikiel musi wprowadzić do swojego życia kilka zmian, po to, aby nie odczuwać nieprzyjemnych skutków alergii. Jeżeli dana osoba już wie, że jest uczulona (nie tylko na nikiel, ale na jakąkolwiek inną substancję czy rzecz) warto wspomagać swój organizm wapnem. Wiadomo, że nie wyleczy ono całkowicie nikogo z żadnej alergii jednak może pomóc złagodzić reakcję kiedy już organizm osoby uczulonej zetknie się z czynnikiem, który budzi u niej właśnie taką reakcję alergiczną.
Można więc bez większych przeszkód wprowadzić wapno do swojej codziennej diety. Pamiętając jednak o tym żeby nie przesadzać z jego dawkowaniem. Kiedy już dojedzie do reakcji, ponieważ osoba uczulona na przykład nie sprawdziła dobrze nowych spodni, w których, jak się okazało były buttony z zawartością niklu, wtedy warto sięgnąć po jakąś maść, którą na pewno poleci lekarz alergolog danej osoby. Zdania co do tego czy maści powszechnie używane podczas wszelkiego rodzaju alergii, w ogóle pomagają podczas tej przypadłości są podzielone, jednak nawet najmniejsze złagodzenie symptomów, choćby swędzenia już jest warte wypróbowania.
Alergia na nikiel – wyeliminowanie niklu z najbliższego otoczenia
Przede wszystkim należy zrezygnować ze sztucznej biżuterii. Jest tańsza i często ładna jednak lepiej zainwestować w jedną parę kolczyków z czystego złota lub srebra. Biżuteria będzie bezpieczna dla zdrowia niż dziesięć par tańszych i niebezpiecznych. Nikiel notorycznie występuje także w kosmetykach. Kobiety uczulone na nikiel koniecznie powinny zapoznawać się ze składem wszystkiego czego chcą użyć. W tym wypadku może to także oznaczać, że na przykład na tusz do rzęs zaczną jednak wydawać więcej niż dotychczas.
Jeżeli ktoś koniecznie chce nosić dżinsy, w których jest guzik, który może zawierać nikiel można pomalować bezbarwnym lakierem do paznokci, dzięki czemu ograniczymy kontakt guzika ze skóra. Osoby uczulone na nikiel muszą wprowadzić zmiany także do swojej kuchni: sztućce – najlepiej srebrne, garnki oraz patelnie – emaliowane ( w takich, w których emalia zaczyna już odpryskiwać istnieje większe ryzyko na kontakt z niklem więc warto je wyrzucić i wymienić na nowe).
W alergiach bardzo ważna jest obserwacja swojego organizmu i jego reakcji na różne przedmioty. Nikiel, ponieważ jest bardzo popularnym pierwiastkiem (piątym z rzędu po żelazie, tlenie, krzemie oraz magnezie) jest naprawdę bardzo trudnym do uniknięcia w życiu codziennym. Może ukrywać się na przykład w sweterkach w postaci srebrnej nici czy okularach. Może być dosłownie wszędzie. Dlatego tak ważna jest obserwacja otaczających osobę z alergią rzeczy.