Alergiczny nieżyt nosa potocznie nazywany jest katarem siennym i jest on jednym z objawów alergii. Jest on dla pacjenta dość męczący i często mylony przez niego z pierwszymi symptomami grypy. Objawia się bowiem katarem, bólem głowy, zaczerwienionymi i łzawiącymi oczami, a także niechęcią do jakiejkolwiek pracy i przewlekłym zmęczeniem. Alergiczny nieżyt nosa można jednak leczyć i to z pozytywnym skutkiem.
Czym jest alergiczny nieżyt nosa?
Alergiczny nieżyt nosa to nic innego jak zapalenie błony śluzowej nosa, które powoduje jej silną opuchliznę. Przez to nos staje się niedrożny, występuje utrudnione oddychanie przez niego oraz nadmierny wyciek śluzu, który pacjenci często określają jako „cieknącą wodę z nosa”. Alergiczny nieżyt nosa występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych, z tym, że u człowieka dorosłego nieleczona choroba nasila się, i znacznie obniża komfort codziennego życia, a nie leczona u dzieci może przeistoczyć się w astmę. Dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie kataru siennego.
Alergiczny nieżyt nosa – przyczyny
Alergiczny nieżyt nosa powodują różnego rodzaju alergeny wziewne, najczęstsze z nich to pyłki wszelkiego rodzaju roślin, a także kurz, pleśnie, grzyby oraz sierść zwierząt domowych, najczęściej psów i kotów. Należy również wspomnieć, że alergie są chorobami dziedzicznymi, dlatego jeśli występują w rodzinie, to istnieje duże ryzyko, że dzieci również będą się z nimi zmagać.
Dużo rzadziej przyczyną alergicznego nieżytu nosa jest alergia pokarmowa, choć należy zaznaczyć, że i ona może go wywołać, podobnie jak nadmierna ilość w domu przedmiotów wykonanych z lateksu czy choćby stosowanie niektórych leków. Poniżej przedstawiamy najczęstsze alergeny prowadzące do alergicznego nieżytu nosa:
- Rośliny: leszczyna, brzoza, trawa, olsza, topola, pelargonia, perz, stokłosa, kłosówka, żyto, bylica, ambrozja, trawa (siano!)
- Kurz: roztocza
- Alergeny pokarmowe: orzechy, jajka, soja, cytrusy, czekolada (alergia pokarmowa wywołuje alergiczny nieżyt nosa bardzo rzadko, i w szczególności u dzieci)
- Sierść zwierząt: psy, koty, świnki morskie, chomiki
Alergiczny nieżyt nosa – objawy
Najczęstszym objawem alergicznego nieżytu nosa jest niedrożność nosa i nadmierne wydzielanie przez niego śluzu. Dodatkowo dochodzi także jego swędzenie, a co za tym idzie również częste kichanie. Alergiczny nieżyt nosa prowadzi również do zapalenia spojówek, czerwonych i łzawiących oczu, jak również objawia się niedogodnościami związanymi z gardłem, to jest jego drapaniem, suchością, obrzękiem i ciągłym pokasływaniem.
Pacjenci uskarżają się także na uporczywe, rozpierające bóle głowy, szczególnie w okolicy czołowej i zatok, jak również niemożność skupienia uwagi, problemy ze snem, a co za tym idzie przewlekłe zmęczenie i senność w ciągu dnia. Podczas bardzo nasilonego stadium choroby mogą także wystąpić uporczywe duszności.
Alergiczny nieżyt nosa – diagnostyka
Alergiczny nieżyt nosa często jest mylony przez pacjentów z grypą, jako, że występujące pierwsze objawy, u obu chorób są jednakowe. Pierwsze rozpoznanie jednak dość łatwo postawić, nawet w warunkach domowych. Jeśli po kontakcie z alergenem do objawów dojdzie w przeciągu kilku godzin można wykluczyć grypę. Grypa rozwija się przez kilka dni, a więc musimy zacząć podejrzewać alergiczny nieżyt nosa. Warto jednak w tej kwestii skonsultować się z lekarzem alergologiem, który przeprowadzi profesjonalny wywiad dotyczący alergii i dokona podstawowych badań diagnostycznych.
Do postawienia ostatecznej diagnozy, że mamy do czynienia z alergicznym nieżytem nosa, będzie potrzebne przeprowadzenie testów alergicznych. Najczęściej wykonuje się tak zwane testy skórne. Zanim zostaną one jednak wykonane, pacjent musi się do ich odpowiednio przygotować, to znaczy przez tydzień przed ich wykonaniem nie wolno mu przyjmować leków przeciwalergicznych oraz nie powinien mieć w tym czasie objawów alergii. Trzy dni przed testem należy także zrezygnować z leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, jak również leków przeciwkaszlowych, a przede wszystkim dipherganu.
Inne testy, które wykonuje się w celu diagnostyki alergii to testy wykonywane z krwi. Testy z krwi wykonywane u małych dzieci, oraz testy płatkowe.
Alergiczny nieżyt nosa – leczenie
Najskuteczniejszą metodą leczenia alergii jest odczulanie, czyli regularne podawanie małych dawek alergenu w postaci zastrzyku podskórnego. Zabieg wykonuje pielęgniarka w obecności lekarza. W pierwszym etapie odczulania może dojść do reakcji niepożądanych, takich jak obrzęk przy miejscu wkłucia, duszność, osłabienie czy wstrząs anafilaktyczny. Wprawdzie działania niepożądane występują dość rzadko, ale należy zwrócić na nie uwagę. Nie zaleca się odczulania kobietom w ciąży, osobom starszym oraz dzieciom do 5 roku życia.
Osoby te, w czasie występowania alergii i alergicznego nieżytu nosa, powinny być poddane odpowiedniemu leczeniu. Polega ono na przyjmowaniu, według odpowiedniego standardu, leków antyhistaminowych oraz unikaniu alergenów.