Pieprz czarny (Piper nigrum), roślina tropikalna z rodziny pieprzowatych. Pochodzi z Indii, a najlepiej rośnie na wilgotnych i próchniczych glebach, blisko wybrzeży morskich.
Uprawia się ją w postaci pnącza, osiąga nawet 15m wysokości, pień i jego rozgałęzienia są zgrubiałe. Liście tej rośliny mają kształt ostro zakończonej elipsy. Kwiaty są drobne, seledynowobiałe, rosną w postaci kwiatostanów o dł. ok. 10 cm. Owoc – to pestkowiec o wielkości grochu, o barwie przechodzącej od zielonej, poprzez czerwonawą, do czarnej w postaci dojrzałej.
Właściwą przyprawą jest nasienie. Owoce zrywa się w stanie niedojrzałym, gdy mają jeszcze barwę zieloną. Suszone na słońcu zmieniają się w czarne i pomarszczone drobne kulki. Za pieprzny smak odpowiada zawarta w nim piperyna, wyodrębniona w 1820 roku. Średnio w ziarnach pieprzu znajduje się do 9% piperyny.
Pieprz czarny – właściwości
Piperyna zawarta w pieprzu wykorzystywana jest w medycynie, chemicznych środkach ochrony roślin, jako gaz pieprzowy w miotaczach gazu. Piperyna zwiększa wchłanianie składników odżywczych, witamin: z grupy B, beta-katoten, bromelainę, koenzym Q10.
Pieprz czarny – właściwości medyczne
Pieprz czarny przyspiesza procesy trawienne w żołądku za sprawą wspomagającego oddziaływania na wydzielanie kwasu chlorowodorowego w żołądku. Tym samym zmniejsza możliwość występowania zaparć, kolek i biegunek. Stymulując pocenie się, umożliwia organizmowi człowieka pozbywanie się z niego toksyn. Ma wyjątkowo dobry wpływ na wszelkie problemy żołądkowe, łagodzi je i eliminuje. Znane jest jego kojące działanie w przypadku niestrawności, gdzie w połączeniu z wódką, jako tzw. pieprzówka doskonale stymuluje dolegliwości żołądkowe.
Przepis na pieprzówkę: do butelki z zawartością 700 ml czystej wódki wrzucamy 20 ziaren pieprzu i 10 ziaren ziela angielskiego. Odstawiamy na tydzień. Po tygodniu pijemy ją dodając do łyżki wody ok. 20 kropli tego napoju.
Pieprz czarny przyspiesza metabolizm, dodany do potraw przyspiesza spalanie, dlatego też stosują go w swojej diecie sportowcy. Piperyna zawarta w pieprzu blokuje powstawanie komórek tłuszczowych i rozbija te istniejące. Wpływa i wspomaga pozbywanie się celulitu, czyniąc sylwetkę szczuplejszą i smuklejszą. Stosowany w postaci czystej piperyny poradzi sobie z każdą nadwagą. Do tego celu można zastosować wodę z pieprzem.
Dwie szklanki wody podgrzewamy na ogniu wsypując do niej dwie łyżki zmielonego czarnego pieprzu. Gdy woda zacznie lekko wrzeć dosypujemy do niej szczyptę soli i dwa płatki róży, albo odrobinę wody różanej. Po zagotowaniu zdejmujemy garnek z ognia. Przecedzoną miksturę pijemy w stanie ciepłym, dwa razy dziennie, rano i po południu.
Pieprz czarny
Pieprz czarny działa wykrztuśne, dlatego polecany jest na kaszel i przeziębienie. Udrażnia górne drogi oddechowe, wspomaga leczenie stanów zapalnych oskrzeli i zatok. Stosuje się go w większych ilościach dodając do herbaty i delikatnego rosołu. Można przygotować tonik z pieprzem, który świetnie działa na mokry kaszel, albo gorący napój złożony z wody, imbiru, pieprzu, cytryny i kurkumy. Pić drobnymi łyczkami i ostrożnie w trakcie infekcji. Napój rozgrzewa i uodparnia.
Według medycyny ludowej napój z pieprzem obniża nawet wysoką gorączkę, pity kilka razy dziennie po jednej łyżce poradzi sobie z każdą gorączką, przygotowanie napoju: 2 łyżki pieprzu, 2 łyżki cukru wrzucamy do 0,5 litra wody i gotujemy tak długo, aż objętość płynu będzie równa jednej filiżance.
Pieprz czarny zwiększa przyswajalność witamin A, C oraz selenu i betakarotenu. Dodawany do produktów spożywczych powoduje, że nasz organizm szybciej i wydajniej wykorzystuje i przyswaja wszystko to co najlepsze w pożywieniu.
Pieprz czarny jest silnym przeciwutleniaczem. Jako antyoksydant wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Zapobiega przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek, przebarwień skórnych oraz chroni przed zaburzeniami pamięci. Ma działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwwrzodowe, zapobiega chorobie Alzheimera i działa przeciweliptycznie. Obniża poziom hormonów tarczycowych i zmniejsza poziom glukozy we krwi.
Stosowany w kosmetyce, ma działanie peelingujące, wybiela skórę i zapobiega powstawaniu łupieżu.
Pieprz czarny w kuchni
Pieprz ma właściwości konserwujące, dlatego dodany do mięs utrzymuje go w stanie świeżości. Może być dodany do większości dań przeznaczonych dla osoby dorosłej . Nawet niewielkie ilości pomagają w wydobyciu innych delikatnych smaków. Można dodać go nawet do gorącej czekolady, gdzie podkreśli rozgrzewające właściwości napoju i wydobędzie intensywny smak czekolady.
Pieprz czarny mielony czy ziarnisty?
Wiele osób preferuje pieprz mielony. Jest łatwiejszy w użyciu, mniejszy w objętości, szybko i w każdym momencie można dodać go do potrawy. Jednak pieprz ziarnisty ma zdecydowanie więcej zalet. Dłużej utrzymuje aromat, który wyzwala się dopiero po zmieleniu. Świeżo zmielony pieprz dodaje potrawie intensywniejszego smaku, wzbogaca ją i lepiej łączy się z innymi smakami. Nie wietrzeje, może być dłużej przechowywany, chociaż zawsze wymaga szczelnego zamknięcia.