Alergia na banany – zmiany alergiczne po spożyciu bananów

alergia na banany

Alergia na banany – wbrew pozorom nie jest zjawiskiem rzadkim. Trzeba jednak oddać bananom szeroki wkład w jakość diety. Banany są nośnikiem makro i mikroelementów, to prawdziwa bomba witaminowa. Szczególnie poleca się ich przyswajanie przez dzieci, z uwagi na to, że w owocach tych znajduje się bardzo dużo żelaza. Dietetycy zgodnie uznają, że odżywcze koktajle z mleka oraz bananów działają na poprawę stopnia zawartości białka w dziecięcych organizmach. Działają odżywczo i pobudzająco. Banany posiadają także dużo serotoniny, odpowiedzialnej za nasz dobry nastrój i chęci do życia. Jednak, przy wszystkich zaletach, nie każdy może je spożywać. Dlaczego?

Alergia na banany – badania mówią wszystko

Jakiś czas temu na południu Europy zostały przeprowadzone badania. 8000 chętnych zostało poddanych obserwacji. U 142 osób wykryto alergię pokarmową. 33 osoby biorące udział w badaniach źle reagowało na świeże owoce, w tym głównie na banany. Okazuje się, że najbardziej wrażliwe na banany są osoby w grupie wiekowej 20 – 40 lat, ale cały problem nie wyklucza także dzieci.

Jak to wygląda w praktyce?

Alergia na banany przejawia się najczęściej w postaci swędzenia w okolicy ust. Pojawiać się będzie także stopniowe zaczerwienienie w tym rejonie. Dochodzi także świąd wewnątrz ust, drapanie w gardle stopniowo przechodzące w obrzęki naczynioruchowe. Następstwa alergii występować zaczynają już w kilka minut po spożyciu owoców. Z początku wydają się niegroźne, ale ignorowane mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego, jeśli zauważymy tego rodzaju objawy u siebie lub u kogoś z najbliższych – powinniśmy niezwłocznie zacząć działać.

Alergia na banany – zaczyna się od ust

Początkowy objaw alergii to swędzenie w okolicy ust. Jeśli nie zaczniemy przeciwdziałać – swędzenie rozprzestrzeni się także na oczy oraz w różne rejony skóry. Jeśli trafimy do lekarza, dobrze będzie wyjaśnić i przedstawić wszystkie alergiczne dolegliwości, z którymi dotychczas się zmagaliśmy, bo być może uda się postawić szybszą i trafniejszą diagnozę. Objawy alergiczne u osób uczulonych na banany, a także inne świeże owoce nasilają się zazwyczaj w sezonie, a więc, gdy jest ciepło i słonecznie – wtedy organizm ma największy stopień wrażliwości. Z początku świąd może zostać odebrany jako wynik zbyt długiego przebywania na słońcu. W miarę upływu czasu zauważyć jednak możemy, że nie o słońce tu chodzi.

Od świądu do stanu zapalnego

Jeśli alergia na banany nie zostanie w porę zdiagnozowana i leczona, świąd przejdzie w stan zapalny, charakteryzujący się najczęściej podwyższoną temperaturą ciała. Pojawiają się pręgi na skórze, najczęściej w kolorze czerwonym, wysypka, krosty. Reakcja alergiczna przejawia się w obrzęku oczu, jak i całej twarzy. Z osobą na tym etapie chorobowym trudno będzie się porozumieć, ponieważ każdy, najmniejszy ruch mimiczny powodować będzie ból.

W dalszej kolejności pojawiają się zaburzenia oddechu, spowodowane przez obrzęk strefy gardła. Przejawia się to niemożnością połykania pokarmów, a także kłopotami z oddechem. Alergia na banany staje się prawdziwą batalią o życie, gdy na skutek reakcji w organizmie dojdzie do niewydolności układu krążenia. Nie można dopuścić do tego, by wartość ciśnienia krwi w układzie odpornościowym uległa spadkowi. Gdy stopień tlenu we krwi spada – to już krok od szoku i pilnie potrzebna jest pomoc profesjonalnego lekarza.

Walczymy z alergią na świeże owoce

Alergia na banany, tak jak i wszystkie świeże owoce, nie tylko tropikalne, zaliczana jest do grupy alergii pokarmowych. Jedynym rozsądnym i skutecznym rozwiązaniem będzie naturalnie wyeliminowanie bananów i produktów je zawierających z codziennej diety. Nie można zapominać o omijaniu produktów zawierających nawet śladową ilość bananów. A takich w sklepach znajdziemy sporo – chipsy bananowe, jogurty, soki, czekolady nadziewane, galaretki, itp.

Alergeny, dostępne w świeżych owocach, znikają jeśli podda się je obróbce termicznej. Wiele owoców dobrze smakuje w postaci gotowanej, ale banany – niekoniecznie. Jeśli zmiany alergiczne na ciele mają formę dość łagodną, można korzystać z leków przeciwhistaminowych. W przypadkach, gdy alergia na banany doprowadziła do zmian anafilaktycznych bliskich szokowi, trzeba działać tak, aby lekarz udostępnił sprzęt zapewniający dopływ adrenaliny do organizmu, dostępny na co dzień, aby w razie potrzeby można było z niego bezpiecznie skorzystać.

Jak z tym żyć?

Niektórym dzieciom trudno wytłumaczyć, dlaczego nie można spożywać czegoś, co w gruncie rzeczy bardzo się lubiło. Najlepiej będzie owoce wywołujące u dziecka alergię zastąpić innymi, neutralnymi dla organizmu, jeśli takie istnieją. Dorośli łatwiej radzą sobie z alergiami na owoce, bo świadomie mogą rezygnować z określonych gatunków owoców, których spożywanie im nie służy. Jeśli nasze dziecko otrzymuje posiłki w szkole lub przedszkolu, koniecznie trzeba zaznaczyć, aby banan w diecie zastąpić innym owocem, a słodycze z nadzieniem bananowym – innymi słodyczami. W świecie świeżych przysmaków jest tak duży wybór, że z pewnością uda się znaleźć smaczny i równie wartościowy pod względem witamin zamiennik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Żywieniowe przyczyny alergii pokarmowych
Przyczyny alergii pokarmowych Przyczyny alergii pokarmowej są wieloaspektowe i mogą...
Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...