Buk zwyczajny – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Buk zwyczajny

Buk zwyczajny (Fagus sylvatica) bardzo popularny w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Buk jest potężnym drzewem z solidnymi konarami i rozłożystą, okrągławą, pękatą koroną. Drzewo wyróżnia się jasną, gładką korą, wysokość jego dochodzi do 50 metrów. Liście posiadają kształt jajowaty, lekko ząbkowany, owoce to orzeszki jadalne błyszczące o jasnobrązowej barwie. Buk zwyczajny rośnie na glebach wapiennych, żyznych z dużą wilgotnością.

Buk zwyczajny – właściwości lecznicze

Buk zwyczajny posiada w swoim składzie saponiny, będące materią o działaniu wykrztuśnym, moczopędnym a także odkażającym. Takie właściwości pozwalają zwalczać bakterie, grzyby oraz wspierać pracę układu trawiennego. Struktura drzewa bogata jest w kwasy takie jak: waniliowy, cytrynowy i jabłkowy oraz cukry i sole mineralne. Liście bukowe zawierają w swoim składzie fenole i flawonoidy charakteryzujące się działaniem antyalergicznym i przeciwzapalnym. Należy do nich mirycetyna posiadająca cechy przeciwutleniające, a także kemferol pełniący funkcje przeciwzapalne.

Napar z liści buku zwyczajnego zapewnia doskonałe odkażanie, lekkie działanie antyalergiczne, relaksujące a także wspomagające trawienie. Takie niedomagania jak stany zapalne jamy ustnej i gardła mogą zostać zniwelowane dzięki zastosowaniu naparu bukowego.

Buk zwyczajny – zastosowanie

Niektóre z najważniejszych korzyści zdrowotnych buku zwyczajnego to jego zdolność do stymulowania wzrostu włosów, ochrony układu odpornościowego, poprawy stanu zdrowia skóry. A także pobudzenia zdrowia noworodka, zmniejszenia negatywnych odczuć z dróg oddechowych, zapobiegania infekcji. Ponadto bierze czynny udział w łagodzeniu bólu, detoksykacji nerek i ochrony przed chorobą przewlekłą.

Wzrost włosów: stwierdzono, że buk zwyczajny stymuluje wzrost włosów i wzmacnia mieszki włosowe. Osoby cierpiące na wypadanie włosów lub posiadające włosy kruche, mogą zastosować olej wyekstrahowany z orzechów buku. Można używać go do włosów, aby poprawić ich wygląd.

Noworodek: istotny poziom witaminy B6 występujący w białkach sprawia, że jest to wspaniałe dodatek dla matki ciężarnej, które chcą zapewnić zdrowie swojemu dziecku. Witamina B6, znana również, jako kwas foliowy, jest niezbędną witaminą w zapobieganiu wadom rdzenia nerwowego u niemowląt. Jednak należy stosować zioła z umiarem i według wskazań zielarzy lub lekarza.

Trawienie: chociaż jedzenie liści z drzewa nie jest szczególnie stosowaną praktyką, liście i pędy bukowe były spożywane przez setki, (jeśli nie tysiące lat), szczególnie w czasach głodu. Wysoka zawartość celulozy i błonnika jest dobra dla regulowania trawienia i zapewnia zdrowie.

Bóle głowy i łagodzenie bólu: liście mogą być również gotowane (wywar), ponieważ posiadają sprawdzone właściwości przeciwbólowe. W tradycyjnej medycynie opierano się na leczeniu bólów głowy i innych łagodnych problemów związanych z bólem buk zwyczajny nadal wchodzi w skład niektórych ziołowych leków przeciwbólowych. Działa on zarówno pod względem miejscowym, jak i spożyciu doustnym.

Buk zwyczajny

Potencjał przeciwutleniaczy: pomysł jedzenia kory drzewa może nie zachwycać wielu ludzi, jako atrakcyjna perspektywa, ale kora drzew bukowych jest bogata w lignany i inne substancje przeciwutleniające. Mogą one stanowić znaczny wzrost układu immunologicznego. Przeciwutleniacze mogą neutralizować wolne rodniki, które powodują przewlekłą chorobę i mutacje komórek, w tym raka. Dzięki suszeniu kory i właściwej obróbce, staje się żywym źródłem niezwykle korzystnych związków przeciwutleniających.

Zaburzenia pracy nerek: choć same nasiona są uważane za toksyczne w dużych ilościach, można przygotować wywar, który wykazuje znaczne zwiększenie funkcji nerek i pobudzenie oddawania moczu. Jako środek moczopędny buk pomaga wyczyścić toksyny ciała, w tym nadmiar tłuszczów, soli, odpadów i wody, poprawiając ogólną wydajność metabolizmu.

Antyseptyczny: gałęzie można destylować (sucha destylacja) w celu wytworzenia smoły drzewnej, który może być miejscowo nanoszony na rany, aby chronić je przed infekcjami i drobnoustrojami. Ta lepka substancja może być nakładana na skórę w celu poprawy jej wyglądu, zmniejszenia objawów bliznowacenia i starzenia się oraz łagodzenia stanów zapalnych. Ponadto badania wykazały, że jest dobrym leczeniem w przypadku wyprysków, łuszczycy, odmrożenia i oparzeń.

Środek przeciwpasożytniczy: oczyszczająca funkcja kory powoduje usuwanie z organizmu wszelkich pasożytów. A także regulowanie pracy jelit, niwelowanie biegunki i wspieranie mechanizmów obronnych przy chorobach płuc.

Inne wskazania to:

  • Nadmierne krwawienia miesiączkowe
  • Bezsenność
  • Żylaki
  • Trądzik różowaty
  • Skąpomocz
  • Nadciśnienie tętnicze krwi
  • Leczenie ran, opryszczki, liszai, trądziku młodzieńczego.

Buk zwyczajny – sposób użycia

Napary

Przygotowuje się przy zastosowaniu kory buku zwyczajnego, w ilości 30 gram i jednego litra wody. Całość gotuje się do momentu zmniejszenia objętości, mniej więcej o połowę. Następnie należy wystudzić i odsączyć płyn.

Przygotowanie mieszanki ziołowej biorącej czynny udział w oczyszczaniu krwi z wszelkich toksyn.

Po jednej łyżce suszonych liści: buku zwyczajnego, kłącza perzu, pokrzywy, fiołka, mniszka, melisy. Zioła zalać wrzącą wodą w ilości pół litra, zaparzać przez czas 20 minut, następnie przecedzić. Napar należy spożywać 4 razy dziennie po około 100 ml.

Napar z liści buku zwyczajnego:

2 łyżki suszonych liści zalać wrzącą wodą ( pół litra) zaparzać przez 20 minut. Przecedzić i spożywać do czterech razy dziennie do 200 ml.

Nalewka z buku zwyczajnego

Liście w ilości około 10 dag zalać alkoholem (pół litra). Odstawić na dwa tygodnie, po czym można spożywać trzy razy dziennie po 2 łyżeczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...