Alergiczne zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy i leczenie

alergiczne zapalenie jelita grubego

Alergiczne zapalenie jelita grubego po raz pierwszy objawia się najczęściej już w wieku dwóch miesięcy. Spowodowane jest to niedostatecznie wykształconą śluzówką jelita grubego dziecka jak również zbyt dużą ilością alergenu w mleku matki. Odpowiednia diagnostyka, a także profilaktyka i leczenie może spowodować ustąpienie objawów jak również wyeliminowanie choroby.

Alergiczne zapalenie jelita grubego – co to za choroba?

Alergiczne zapalenie jelita grubego to jego stan zapalny wywołany alergenami, najczęściej produktami zawierającymi białko mleka krowiego. Alergiczne zapalenie jelita grubego najczęściej pojawia się u niemowląt.

Rodzice czasami próbują od razu wprowadzić do diety dziecka mleko krowie (niestety jeszcze się to zdarza), bądź najczęściej jeśli alergeny znajdują się w diecie matki i przenikają do organizmu niemowlęcia wraz z jej mlekiem, podczas karmienia piersią. Warto wtedy, aby rodzicielka ściśle przestrzegała diety eliminacyjnej oraz podawała maluszkowi probiotyki. U niemowląt pierwsze objawy alergicznego zapalenia jelita grubego występują zazwyczaj w drugim miesiącu życia.

Alergiczne zapalenie jelita grubego – przyczyny

Jak już wspomnieliśmy najczęstszą przyczyną alergicznego zapalenia jelita grubego jest białko krowiego mleka. Układ pokarmowy małego, kilkumiesięcznego dziecka, a w szczególności jego śluzówka żołądka i jelit, jest jeszcze niedokładnie rozwinięta i niedojrzała. Dlatego zapaleniem reaguje na tak silny alergen.

Jednak nie tylko białko mleka krowiego powoduje u dzieci alergiczne zapalenie jelita grubego. Może do niego doprowadzić także białko soi. Białko soi jest bardzo silnym czynnikiem uczulającym, i nie zaleca się jego podawania maluchom we wczesnym dzieciństwie.

Alergia pokarmowa występuje u niemowląt i przedszkolaków dość często, gdyż choruje na nią około 5/100 dzieci.

Alergiczne zapalenie jelita grubego – objawy

Objawy alergicznego zapalenia jelita grubego mogą bardzo zaniepokoić rodziców, szczególnie wtedy, kiedy jest to ich pierwsze dziecko, nie potrafią się nim jeszcze profesjonalnie zająć, a każdy niepokojący objaw kojarzą z ciężką chorobą, zagrażającą życiu ich dziecka. Nie sposób się im nie dziwić, kiedy jednym z objawów alergicznego zapalenia jelita grubego może być krew w kale. Wprawdzie nie ma jej dużo, pojawiają się bowiem tylko jej cienkie niteczki, aczkolwiek ten objaw może świadczyć także o innych, cięższych chorobach, które młodzi rodzice najczęściej wtedy podejrzewają.

Oprócz krwi, w stolcu dziecka pojawia się także nadmierna ilość śluzu. W ciągu dnia może także wystąpić nawet podwojona ilość stolców dziecka, przypominająca konsystencją biegunki, a nawet wodę. Prowadzą one do utraty masy ciała dziecka a nawet do jego odwodnienia, dlatego rodzic musi dbać o to, aby w tym okresie podawać dziecku zwiększoną ilość płynów w ciągu doby.

Starsze (niż niemowlęta) dzieci mogą uskarżać się na nudności, a u niemowląt występuje ulewanie. Czasami rodzice mogą zauważyć również podwyższoną temperaturę ciała u swojej pociechy, natomiast lekarz podczas analizy morfologii dziecka rozpoznać u niego niedokrwistość. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki.

Alergia na mleko krowie może dawać również inne objawy aniżeli alergiczne zapalenie jelita grubego. Symptomy mogą pojawić się na skórze, na przykład w postaci wysypki bądź pokrzywki. Mogą również wystąpić wymioty, rozdrażnienie i niepokój. W zależności czy mamy do czynienia z reakcją typu pierwszego czy też opóźnioną alergii, objawy mogą wystąpić natychmiast bądź po godzinie od kontaktu z alergenem.

Alergiczne zapalenie jelita grubego – diagnostyka

Kiedy rodzice zauważą pierwsze niepokojące objawy u swych dzieci, powinni jak najszybciej udać się do lekarza pediatry, który przeprowadzi odpowiednią i profesjonalną diagnostykę w kierunku alergicznego zapalenia jelita grubego. Polega ona przede wszystkim na zebraniu bardzo szczegółowego wywiadu dotyczącego żywienia i diety matki.

Dodatkowo lekarz zleca pobranie krwi w celu wykonania z niej morfologii oraz ustalenia poziomu żelaza oraz albumin. Ma to na celu wykluczenie bądź zdiagnozowanie niedokrwistości. Do badania zostaje także pobrany kał dziecka, a w wyjątkowych przypadkach, kiedy postać alergicznego zapalenia jelita grubego ma ciężki charakter, wykonuje się również zdjęcie rentgenowskie. Dodatkowo można wukonać diagnostykę ultrasonograficzną jamy brzusznej oraz endoskopię. Podczas endoskopii przewodu pokarmowego lekarz nie tylko ogląda jego śluzówkę oraz tkankę, ale także pobiera ich fragment, w celu wykonania badania mikroskopowego.

Alergiczne zapalenie jelita grubego diagnozuje się także poprzez wprowadzenie diety eliminacyjnej u matki. Jeśli matka będzie się ściśle stosowała do zaleceń lekarza i objawy u dziecka ustąpią. Wtedy mamy pewność, że była to reakcja alergiczna.

Alergiczne zapalenie jelita grubego – leczenie

Leczenie alergicznego zapalenia jelita grubego polega na wprowadzeniu do żywienia matki ścisłej diety eliminacyjnej. Polega na wycofaniu z pokarmów wszelkich produktów zawierających krowie mleko oraz białko mleka sojowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Żywieniowe przyczyny alergii pokarmowych
Przyczyny alergii pokarmowych Przyczyny alergii pokarmowej są wieloaspektowe i mogą...
Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...