Astma atopowa – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

astma atopowa

Astma atopowa zewnątrzpochodna związana jest z wystąpieniem czynnika patogennego w postaci alergenu i wiąże się z wrodzoną wrażliwością na konkretny składnik uczulający. Wczesne wykrycie przyczyn napadów astmy i zdiagnozowanie alergenu, daje możliwość ograniczenia ryzyka nasilenia się jej objawów. Badania naukowe wskazują, że stany napięcia emocjonalnego również wywołują ataki astmy atopowej.

Skurcz oskrzeli jest reakcją obronną organizmu na pojawiający się czynnik uczulający, zmniejszone i ściśnięte drogi oddechowe utrudniają swobodne oddychanie. Osoby cierpiące na ten rodzaj astmy pierwsze objawy obserwują w wieku około pięciu lat, w okresie dojrzewania objawy są dużo łagodniejsze lub może dojść do ich całkowitego ustąpienia, jednak najczęściej dorośli muszą nadal przyjmować odpowiednie leki.

Astma atopowa – przyczyny wystąpienia

Zachorowanie na tą chorobę uwarunkowane jest genetycznie, rodzice cierpiący na astmę atopową przekazują dziecku w swoim kodzie genetycznym możliwość zapadnięcia na taką dolegliwość. Innym czynnikiem wpływającym na rozwój astmy jest otoczenie, w jakim przebywa dana osoba, tak, więc napady astmy atopowej mogą spowodować takie alergeny jak:

  • Pyłki roślin.
  • Środki chemiczne w postaci preparatów do czyszczenia i kosmetyków.
  • Roztocza, pleśń, grzyby.
  • Sierść zwierząt najczęściej psa, kota, królika, konia.
  • Dym papierosowy.
  • Konserwanty, barwniki w pożywieniu.
  • Artykuły spożywcze zawierające alergeny.
  • Sytuacje stresujące, lęki.
  • Nadmierny wysiłek fizyczny.
  • Częste infekcje wirusowe i bakteryjne układu oddechowego.
  • Leki z grupy salicylanów i penicylina.

Astma atopowa nie zawsze jednak występuje w wieku dziecięcym, czasami ujawnia się dopiero u dojrzałych ludzi, nadmierna wrażliwość oskrzeli na czynniki drażniące wywołuje napad astmy. Czasami wystarczy wdychanie zimnego powietrza lub śmiech, aby doszło do skurczu mięśni oskrzeli i uczucia duszności, niebezpiecznym skutkiem niedotlenienia może być nawet uszkodzenie mózgu.

Astma atopowa – objawy astmy atopowej

  • Świsty pojawiające się w chwili dłuższego wydechu, czasami słyszalne nawet z pewnej odległości.
  • Męczący kaszel pojawiający się najczęściej w godzinach nocnych wybudzający chorych, niekiedy występuje tylko okresowo.
  • Duszności prowadzące do zwiększenia częstości oddychania świadczące o zaawansowaniu astmy atopowej.
  • Zwiększona częstość akcji serca, przyspieszone tętno i ucisk w klatce piersiowej.
  • Odksztuszanie wydzieliny.
  • Nadmierne poty, niepokój, lęk.
  • Niedrożność nosa spowodowana nadmiernie gromadzącą się wydzieliną.
  • Zaczerwienie oczu, zapalenie spojówek
  • Atopowe zapalenie skóry.
  • Zasinienie nosa i ust podczas ataku astmy atopowej aż do utraty przytomności.

Diagnostyka w leczeniu astmy atopowej

Podstawowym badaniem w kierunku wykrycia tej choroby jest spirometria służąca do pomiaru zwężenia oskrzeli, polegająca na sprawdzeniu ilości wdychanego i wydychanego powietrza. Lekarz musi rozpoznać rodzaj alergii, dlatego pacjent przechodzi alergiczne testy skórne, które pozwalają z dużym prawdopodobieństwem wskazać alergen odpowiedzialny za objawy alergii.

Każda osoba zgłaszająca się do lekarza z podejrzeniem astmy atopowej przechodzi badanie krwi, w morfologii podwyższone eozynofile mogą świadczyć o toczącym się procesie chorobowym w postaci astmy. Innym badaniem któremu poddawany jest pacjent jest badanie sprawdzające największą prędkość przepływu powietrza w trakcie wydechu.

Leczenie astmy atopowej

Najczęściej do leczenia tej choroby wykorzystywane są leki przeciwhistaminowe, przeciwzapalne i kortykosteroidy o działaniu immunosupresyjnym. Podczas zażywania tych leków dochodzi do rozszerzenia oskrzeli, ułatwienia oddychania i dotlenienia organizmu. Każdy chory powinien mieć przy sobie inhalatorek z lekiem wziewnym, który w czasie napadu przywraca prawidłowe parametry oddychania. Jeżeli objawy astmy atopowej są znacznie nasilone lekarz przepisuje pacjentowi steroidowe leki wziewne.

Jednak przede wszystkim osoba chora na astmę musi unikać kontaktu z alergenami, czyli usuwać ze swojego otoczenia roztocza używając do celu specjalnych preparatów, utrzymywać w pomieszczeniach niezbyt wysoką temperaturę i odpowiednią wilgotność powietrza. Warto pomyśleć także o leczeniu odczulającym, które przy astmie atopowej przynosi znaczną poprawę, jakości życia pacjenta. Prawidłowo dobrane do konkretnego pacjenta leki powinny doprowadzić do całkowitego ustania objawów astmy atopowej, lub znacznego zmniejszenia jej symptomów. Wdrożenie skutecznego leczenia pozwoli na przywrócenie prawidłowej pracy płuc z także leki powinny przeciwdziałać zaostrzeniu się astmy.

Odpowiednia terapia powinna przywrócić pacjentowi sprawność na tyle, aby mógł normalnie funkcjonować i nie ograniczać aktywności życiowej. Osoby chore na astmę atopową powinny pamiętać, że nieleczona może doprowadzić do rozedmy płuc, przerostu mięśnia sercowego, co przyniesie niepokojące objawy w postaci szybkiego męczenia się. Jeżeli zaordynowane leki farmakologiczne nie przynoszą oczekiwanego efektu można pomyśleć o przyjęciu szczepionki posiadającej w swoim składzie alergeny, dzięki którym organizm nauczy się tolerowania uczulających czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Żywieniowe przyczyny alergii pokarmowych
Przyczyny alergii pokarmowych Przyczyny alergii pokarmowej są wieloaspektowe i mogą...
Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...