Miodek mniszkowy, syrop z mniszka, nawleka z mniszka oraz …

Miodek mniszkowy

Miodek mniszkowy, syrop z mniszka czy szukasz innego przepisu z mniszka? Tutaj go znajdziesz! Mniszek lekarski można wykorzystać na wiele sposobów. Za pomocą tej rośliny jesteśmy w stanie poprawić nie tylko stan zdrowia, ale także nasze samopoczucie. Istnieje wiele przepisów na wykorzystanie mniszka lekarskiego. Niektórzy wykorzystują go do przygotowania ciekawych potraw. Mniszek lekarski można dodać do twarożku lub do zupy. Z liści tej rośliny możemy przyrządzić sałatkę albo smaczne pesto. Jednak najwięcej wartości leczniczych zawiera syrop, koktajl oraz herbata przygotowana na bazie mniszka lekarskiego.

Kwiaty mniszka mają w sobie wiele witaminy A oraz C. Znajdziemy w nich także silne antyoksydanty. W taki sposób działają właśnie zawarte w nich karotenoidy. Jakie konkretnie zalety niesie ze sobą spożywanie mniszka lekarskiego? Po pierwsze, za pomocą tej rośliny wzmocnimy układ immunologiczny naszego organizmu. To jednak nie wszystko. Zawarte w niej składniki poprawią stan naczynek włosowatych oraz skóry, a także poprawią nasz wzrok. Mniszek lekarski stymuluje działanie wątroby. W konsekwencji szybciej trawimy spożywane pokarmy. Warto zatem sięgnąć po preparaty z tej rośliny, jeżeli zależy nam na pozbyciu się zbędnych kilogramów. Wartościowe są nie tylko kwiaty mniszka, ale także liście tej rośliny. Za ich pomocą pozbędziesz się nadmiaru jonów potasu i sodu, które zalegają w Twoim ciele. Liście mniszka pomogą Ci także oczyścić krew z toksyn, pozbyć się nadmiaru wody z organizmu oraz zmniejszyć ciśnienie krwi. Za ich pomocą zlikwidujesz obrzęki, a także unikniesz wielu innych schorzeń.

Kobiety szczególnie upodobały sobie korzystanie z walorów zdrowotnych mniszka lekarskiego. Wszystko to ze względu na jego korzystne oddziaływanie na skórę. Regularne stosowanie preparatów z tej rośliny zapewni Ci zdrową i piękną skórę. Ponadto, mniszek lekarski reguluje wydzielanie się hormonów. W ten sposób może on zapobiec wielu kobiecym dolegliwościom.

Do przygotowania domowych preparatów wykorzystuje się nie tylko kwiaty i liście mniszka, ale także jego korzeń. Okazuje się, że ten ostatni element rośliny ma silne właściwości antyrakowe.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że mniszek lekarski jest bardzo podobny do mlecza polnego. Należy upewnić się, czy zbierasz właściwe kwiaty. W jaki sposób poznać to, że mamy do czynienia z mniszkiem lekarskim? Przede wszystkim po tym, że jego pędy wyrastają bezpośrednio z ziemi. W przypadku mlecza rosną one z łodygi. Najlepiej zbierać kwiaty w słoneczne dni maja. Wówczas uda nam się uniknąć gorzkiego posmaku tej rośliny. Zbieraj mniszka z miejsc położonych z dala od upraw, ponieważ może znaleźć się w nim wiele pestycydów.

Mniszek lekarski: przepisy

Mniszek lekarski można przygotować na wiele sposobów. Pierwszą intuicją jest zazwyczaj zrobienie naparu. W takim przypadku potrzebnych będzie tylko pięć lub sześć suszonych kwiatów mniszka. Dodajemy do nich łyżkę suszonych liści tej rośliny. Taką mieszankę należy zalać litrem wrzątku. Napar parzy się przez około piętnaście minut. Dobrym pomysłem jest dodanie do przestudzonego naparu trochę miodu. W przypadku tej receptury można eksperymentować do woli. Niektórzy cenią sobie napar z samych kwiatów. Inni natomiast przygotowują go wyłącznie z liści mniszka i dodają do niego syrop malinowy.

Przepis na klasyczny syrop z mniszka

Składniki:

  • Cztery spore garście koszyczków mniszka
  • Jeden kilogram cukru, koniecznie nieoczyszczonego
  • Jeden litr wody
  • Pół cytryny

Na początku zalewamy zimną wodą zebrane koszyczki mniszka. Następnie należy zacząć je powoli podgrzewać, aż woda zacznie wrzeć. Od tego momentu zdejmujemy garnek z ognia i studzimy mieszankę. Należy odstawić ją na całą noc. Rankiem możemy przecedzić preparat przez sitko. Nie zapomnij odpowiednio odcisnąć koszyczki, aby wyleciała z nich woda.

Przygotowany napar mieszamy z cukrem. Dodajemy do niego także obraną i pokrojoną na plasterki cytrynę. Następnie wszystko podgrzewamy. Trzeba tutaj zachować ostrożność, ponieważ zbyt wysoka temperatura może zmniejszyć ilość zawartych witamin. W trakcie gotowania odparuje dużo cieczy. Powinniśmy uzyskać konsystencje syropu. Możliwe, że trzeba będzie raz lub dwa razy przerywać gotowanie i odczekać aż preparat na chwilę ostygnie.

Czeski przepis na syrop z mniszka

Składniki:

  • Około 400 kwiatów mniszka lekarskiego
  • Jeden kilogram cukru
  • Jeden litr wody
  • Jedna cytryna

Kwiaty mniszka należy porządnie umyć i zalać zimną wodą. Następnie zagotowujemy tę mieszankę. Kiedy już woda jest gorąca, dodajemy do niej pokrojoną w plasterki cytrynę i kontynuujemy gotowanie pod przykryciem przez kolejne piętnaście minut. Po upływie tego czasu zdejmujemy garnek z ognia i zostawiamy na noc, aby wszystkie składniki się przegryzły.

Rano możemy już przecedzić napar. Kiedy to zrobimy, dodajemy do płynu cały cukier i wracamy do gotowania. Preparat powinien gotować się na małym ogniu przynajmniej 45 minut. Naszym celem jest odparowanie nadmiaru wody. Niekiedy może to trwać nawet i dwie godziny. Kiedy syrop jest już gotowy, od razu przelewamy go do wyparzonych butelek. Póki są one jeszcze gorące, wkładamy je pod koc na dwadzieścia minut. W ten sposób przedłużymy zdatność do spożycia tego syropu.

Syrop z mniszka po skandynawsku

Składniki:

  • 50 żółtych kwiatów mniszka (bez szypułek)
  • Trzy ekologiczne zielone jabłka (pokrojone)
  • Jeden litr wody
  • Około pół kilograma cukru
  • Sok wyciśnięty z jednej cytryny
  • Opcjonalnie: jedna łodyga rabarbaru

Kwiaty, jabłka oraz rabarbar wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Przez następne pół godziny należy je gotować na wolnym ogniu. Kiedy upłynie już ten czas, preparat należy przecedzić. Płyn powinien wrócić do garnka. Dodajemy do niego cukru. Jego ilość zależy od wagi uzyskanego soku. Stosunek obu składników powinien wynosić 1:1. Oprócz cukru do mieszanki dodajemy także sok z cytryny. Następnie kontynuujemy gotowanie na wolnym ogniu, aż doprowadzimy napój do wrzenia. Preparatu nie powinno się jednak gotować zbyt długo. Nie może on zmienić swojego naturalnego koloru. Kiedy napój jest gotowy, przelej go do wyparzonych słoików.

Orientalny przepis na syrop z mniszka

Składniki:

  • 50 żółtych kwiatów mniszka (bez szypułek)
  • Jeden kilogram cukru
  • Jeden litr wody
  • Jedna cytryna
  • Jedna pomarańcza
  • Dwa goździki

Kwiaty wkładamy do szklanej miski i zalewamy wrzącą wodą. Powinny one pozostać w niej przez następne trzy dni. Potem płyn należy odcedzić. Następnie dodajemy do niego pokrojone na plasterki cytrusy. Jeżeli korzystasz z ekologicznych owoców, nie musisz ich nawet obierać ze skórki. Oprócz owoców dodajemy także pozostałe składniki: cukier i goździki. Następnie gotujemy preparat na małym ogniu tak długo, aż zrobi się on gęsty. Na koniec przelewamy przygotowany lek do wyparzonych słoików. Póki są one jeszcze gorące, wkładamy je pod koc na dwadzieścia minut.

Syrop z mniszka na zimno

Składniki:

  • Słoiczek o objętości 200 ml
  • Żółte płatki oskubane z kwiatów mniszka
  • Cukier
  • Jedna łyżeczka spirytusu lub dwie łyżki wódki

Do wyparzonego słoika wkładamy niedużą warstwę płatków, a na nią warstwę cukru. Przekładamy tak następne warstwy aż zapełnimy słoik. Składniki należy delikatnie ugnieść. Na koniec dodajemy do słoika alkohol. Słoik szczelnie zamykamy i odstawiamy na cały tydzień. Po tym czasie lekarstwo będzie gotowe. Nie powinno się go odcedzać. Lek należy przyjmować codziennie, na początku tylko jedną łyżeczkę. Z czasem można zwiększyć dawkę do 3-4 łyżeczek dziennie. Lekarstwo sprawdza się w przypadku problemów z gardłem oraz trudności z oddychaniem.

Nalewka z mniszka

Składniki:

  • Młode liście mniszka
  • Spirytus

Liście należy dokładnie umyć. Następnie mielimy je za pomocą blendera i dokładnie odciskamy je przez gazę. W ten sposób uzyskamy sok, który należy wymieszać ze spirytusem. Zalecana proporcja wynosi pięć do jednego. Mieszankę powinno się wlać do butelek z ciemnego szkła. Przechowuje się ją w lodówce.

Taką nalewkę należy rozcieńczać z wodą. Na początku zalecane są mniejsze dawki – jedna łyżka. Z czasem stopniowo je zwiększamy aż do czterech łyżeczek. Taka nalewka wzmacnia naszą odporność, chroni nas przed różnymi infekcjami oraz pomaga pozbyć się z organizmu toksyn.

Oliwa z mniszkiem lekarskim

Składniki:

  • Żółte płatki oskubane z kwiatów mniszka
  • Jedna szklanka oliwy z oliwek

Płatki mniszka należy osuszyć. Następnie dodajemy je do oliwy z oliwek. Taką mieszankę przygotowujemy w słoiku. Potem wkładamy go do wody, którą gotujemy na wolnym ogniu. Mieszanka powinna podgrzewać się przez jedną lub dwie godziny. Kiedy jest już gotowa, należy ją ostudzić, a potem przecedzić. Taki preparat stosuje się bezpośrednio na skórę. Zalecany jest on w przypadku bólów reumatycznych, mięśniowych oraz różnych problemów skórnych.

Ocet z mniszkiem lekarskim

Składniki:

  • Cały mniszek lekarski, wraz z korzeniem
  • Ocet jabłkowy

Mniszek należy porządnie umyć i drobno posiekać. Następnie wkładamy go do słoika i zalewamy octem jabłkowym. Proporcje powinny wnosić 2:3. Słoik należy szczelnie zamknąć i odstawić na dwa tygodnie. Powinien on leżeć w nienasłonecznionym miejscu. Po upływie wyznaczonego czasu preparat możemy przecedzić. To domowe lekarstwo przyjmujemy rozcieńczone. Wystarczy jedna łyżka preparatu na całą szklankę wody. Zaleca się przyjmować lekarstwo 1-3 razy dziennie.

Piwo z mniszka lekarskiego

Składniki:

  • Od 300 do 500 gramów mniszka lekarskiego
  • Dwa i pół litra wody
  • Dwie cytryny
  • Pół szklanki cukru, miodu lub słodu jęczmiennego
  • 3 łyżki zakwasu

Zioła należy wyselekcjonować. Wyrzuć te z plamkami oraz podeschnięte. Następnie należy je drobno pokroić lub delikatnie zmiksować. Uwaga: ziół nie należy myć. Znajdują się na nich naturalne drożdże, które przyśpieszą proces fermentacji. W garnku zagotowujemy oczyszczoną wodę i dodajemy do niej cukier. Kiedy mieszanka już ostygnie, wciskamy do niej sok z dwóch cytryn. Jeżeli wolisz wykorzystać miód, pamiętaj, aby dodać go dopiero wtedy, kiedy woda będzie już przestudzona. Przygotowane zioła należy wrzucić do trzylitrowego słoja. Następnie zalewamy je przygotowaną wodą. Powinna być ona letnia. Dodajemy jeszcze trochę zakwasu i mieszamy całość za pomocą drewnianej łyżki. Następnie słoik zakrywamy bawełnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce.

Dobrym pomysłem jest położenie go w pobliżu kaloryfera. Latem słój można położyć na nasłonecznionym parapecie. Otul go jednak ściereczką, aby ochronić przed zawartość przed światłem. Przygotowywane piwo należy codziennie mieszać. Już drugiego dnia powinno ono zacząć się pienić. Po 2-3 dniach możesz przelać piwo do plastikowych butelek. Schowaj je do piwnicy lub w inne chłodne miejsce. Od tego momentu w butelkach będzie przebiegać cicha fermentacja. Napój stanie się lekko gazowany. Nie będzie miał jednak tyle procentów, ile ma normalne piwo. Przygotowany napój można spróbować już po 24 godzinach od wlania go do nowych butelek.

Miodek mniszkowy

Składniki:

  • Od 400 do 450 kwiatów mniszka
  • Jedna cytryna
  • Jeden litr wrzącej wody
  • Jeden kilogram cukru

Kwiaty należy odpowiednio przygotować. Rozkładamy je na białym papierze i zostawiamy na pół godziny. W ten sposób przeschną one trochę. Kiedy są już one gotowe, wkładamy je do garnka i zalewamy wrzątkiem. Zaparzone kwiaty należy ugniatać drewnianą łyżką. W ten sposób zmniejszymy ich objętość. Następnie rozpoczynamy gotowanie. Powinno ono przebiegać na wolnym ogniu. Po piętnastu minutach dodajemy do wody pokrojoną na plasterki cytrynę i zdejmujemy garnek z ognia. Kwiaty ponownie lekko ugniatamy, po czym przykrywamy garnek pokrywką i odstawiamy na całą dobę. Następnego dnia mieszankę należy przecedzić przez gazę. Do płynu dodajemy kilogram cukru i ponownie gotujemy tak długo, aż się on rozpuści. Miodek mniszkowy powinien przypominać w swojej konsystencji normalny miód. Gotowy preparat przelewamy do słoików i pasteryzujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Leczenie kolan i stawów? Wykorzystaj ten domowy środek leczniczy!
Leczenie kolan i stawów jest możliwe dzięki tej sprawdzonej domowej...
Dieta ziemniaczana: w trzy dni możesz schudnąć, aż 5 kg!
Dieta ziemniaczana opiera się na tym niedocenianym przez nas warzywie...
Imbir z cynamonem doskonałe połączenie by schudnąć 3kg w tydzień!
Imbir z cynamonem to połączenie po którym można chudnąć! Skuteczne...
Imbir – oto 9 najważniejszych zalet codziennego spożywania imbiru
Imbir jest rośliną o tak silnych właściwościach leczniczych, że jest...