Alergia na mleko – wykrywanie i leczenie alergii na mleko

alergia na mleko

Alergia na mleko należy do najczęściej występujących problemów uczuleniowych w większości populacji na świecie, obserwowana jest u niemowląt, którym podawane jest mleko modyfikowane. Dzieci niekarmione piersią najbardziej narażone są na odczuwanie objawów alergii na mleko zarówno krowie jak i kozie, ponadto mogą mieć skłonności do uczulenia na zboża i soję.

Natomiast maluchy karmione piersią razem z mlekiem matki wchłaniają dobrze przyswajalne białka a ich system immunologiczny jest silniejszy. Czasami zdarza się, że także u dzieci karmionych mlekiem matki ujawnia się alergia na mleko, dzieje się to w sytuacji, gdy matka spożywa produkty mleczne i zawarte w nim alergeny przekazuje dziecku. Rodziców powinny zaniepokoić wystąpienie nietypowych objawów takich jak: zaczerwienione policzki, sina ciemieniucha, częste ulewanie.

Alergia na mleko – przyczyny wystąpienia

Dzieci cierpiące na alergię pokarmową najczęściej zapadają także na alergię na mleko, czasami niepokojące objawy związane są również z nietolerancją laktozy, która ma związek z nieprawidłowościami występującymi podczas trawienia. Układ odpornościowy dziecka mylnie odbiera białka mleka krowiego i traktuje, jako zagrożenie, próbując osłonić organizm prowadzi do pojawienia się odczynów uczuleniowych. Dzieje się tak, ponieważ produkowana histamina stymuluje siły obronne organizmu do walki. Dziecko może także odziedziczyć skłonność do alergii po rodzicach, którzy cierpią z powodu różnych alergii. Z tego powinni oni bardzo ostrożnie podchodzić do karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym na bazie mleka krowiego.

Matki chore na przeciekające jelito, spożywające produkty z mleka krowiego, mogą poprzez łożysko przekazać dziecku alergeny. Badania przeprowadzone w kraju wykazały, że około 9 procent dzieci cierpi z powodu alergii na mleko. Najwięcej niepokojących objawów obserwuje się u niemowląt, ponieważ ich podstawowym składnikiem diety jest mleko. Układ immunologiczny małego dziecka narażony jest na dużą ilość alergenów, z którymi nierozwinięty jeszcze dobrze układ pokarmowy nie może sobie poradzić i unieszkodliwić pojawiające się zagrożenie. Jeżeli rodzice w porę nie zareagują na nietypowe objawy, alergia na mleko może przejść w stan przewlekły. Może powodować trudno leczące się choroby jak na przykład atopowe zapalenie skóry i astmę.

Objawy alergii na mleko

  • Przewód pokarmowy – zaparcia, biegunka, ból brzucha, wymioty, wzdęcia, kolka niemowlęca, afty w jamie ustnej, brak apetytu, niestrawność.
  • Skóra – obrzęk warg, pokrzywka, trądzik, atopowe zapalenie skóry, wypadanie włosów, bladość.
  • Układ oddechowy – nawracające infekcje, astma, nieżyt i krwawienie z nosa, stan zapalny gardła, oskrzeli, stan zapalny krtani, zapalenie ucha środkowego i zatok.
  • Układ nerwowy – niepokój, zmęczenie, moczenie nocne, nadmierna potliwość, bóle głowy, drażliwość.
  • Pozostałe: zaczerwienione oczy, niedokrwistość, niedomagania ze strony układu sercowego, zaburzenie rytmu serca, stan zapalny pęcherza, zapalenie stawów.

Diagnostyka w leczeniu alergii na mleko

W przypadku podejrzenia o alergię na mleko rodzice muszą zgłosić się do lekarza alergologa. Wizyta u lekarza w celu przeprowadzenia badania wstępnego, osłuchowego a następnie przejścia do badań ukierunkowanych na potwierdzenie uczulenia. Dzieci starsze przechodzą testy alergologiczne, natomiast u niemowląt wykonywane są testy na podstawie badania krwi i testy punktowe. Metodą, która daje dobre rezultaty jest wyeliminowanie uczulających pokarmów z codziennej diety dziecka. Jeżeli występuje alergia na mleko rodzice muszą odstawić wszystkie tego typu produkty.

Po pewnym czasie mogą zaobserwować ustępowanie objawów reakcji alergiczne, co będzie potwierdzało chorobę alergologiczną dziecka. Czasami lekarz decyduje się na testy prowokacyjne. Polegają na ponownym wprowadzeniu mleka do diety i obserwowanie czy wystąpi nawrót objawów. Jeżeli wynik będzie pozytywny znaczyło to będzie występowanie u dziecka alergii na mleko. Diagnostyka alergii na mleko może być poszerzona o oznaczanie przeciwciał.

Alergia na mleko – leczenie

Najlepszym sposobem leczenia tego typu alergii jest dieta eliminacyjna, która przynosi rezultaty, nie dostarczenie do organizmu czynnika uczuleniowego powoduje przywrócenie jego prawidłowych funkcji i zanikanie objawów.

Składniki diety, które powinny być wyeliminowane przy podejrzeniu o alergię na mleko

Mleko, śmietana, jogurt, budyń, produkty gotowe pochodzenia mięsnego, rybnego w skład, których wchodzi mleko, jajka, ser, twaróg, masło, kakao, wołowina, pieczywo wyprodukowane na bazie mleka.

Składniki diety wskazane w trakcie stosowania diety eliminacyjnej

Mączka chleba świętojańskiego, mleko sojowe, masło z orzechów ziemnych, olej roślinny, warzywa, owoce, soki.

Najnowsze badania wskazują, że wdrożenie do diety dziecka preparatów zastępujących mleko krowie, wpływa na szybkie ustępowanie objawów i wyrastanie z tego typu alergii. Zdaniem lekarzy czasami wystarczy przez rok czasu stosować takie produkty, aby reakcja alergiczna ustąpiła. Niektórzy lekarze zalecają odczulanie jako metodę eliminacji reakcji alergicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Żywieniowe przyczyny alergii pokarmowych
Przyczyny alergii pokarmowych Przyczyny alergii pokarmowej są wieloaspektowe i mogą...
Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...