Mięta pieprzowa (łac. Mentha x piperita) – myślę, że każdy z was słyszał o tej roślinie, jest ona bardzo popularna w Polsce. Jest mało wymagającym ziołem co pozwala na hodowanie jej z powodzeniem w przydomowym ogródku lub doniczce. Szczególnie dobrze rośnie w pełnym słońcu, jednak szybko się rozrasta przez co rolnicy uważają ją za chwast.
Mięta pieprzowa zwana także jako mięta lekarska, jest krzyżówką mięty dzikiej oraz zielonej. Jest to stosunkowo młoda roślina, albowiem powstała dopiero pod koniec XVII wieku, najprawdopodobniej w Angli.
Mięta pieprzowa – zastosowanie
Mięta pieprzowa jest ziołem wieloletnim z rodziny jasnotowatych. W lecznictwie wykorzystywane są liście oraz olejki eteryczne właśnie z niej wyprodukowane. Jest to zielona roślina o przekroju krzewiastym, sięga wysokości około 90 cm, a same jej kwiaty są drobne. Same liście są lancetowate o spiczastym szczycie, ich powierzchnia dolna jest charakterystycznie omszona.
Zdrowe liście mięty należy zebrać i ususzyć, następnie pokruszyć ją i przechowywać w zacieniowanym i suchym miejscu. Trzeba jednak uważać, ze względu na bardzo szybkie rozrastanie się, odpowiednią ilość mięty należy wyrwać aby nie rozrosła się nam na całą działkę.
Mięta pieprzowa – rozmnażanie mięty:
Miętę pieprzową rozmnaża się za pomocą istniejących już roślin, jest to najbardziej polecany sposób. Oczywiście można wyhodować miętę pieprzową z nasion, jednak jest to odradzane, ponieważ taka roślina, nie będzie już uważana za szlachetną. Najlepiej mieć już gotową do sadzenia roślinkę wczesną wiosną, jest to najodpowiedniejszy czas dla tego zioła. Jeśli nie mamy już czasu na wyhodowanie jej z nasion ani podział istniejącej już rośliny, bez problemu możemy nabyć ją w sklepie z tego typu artykułami. Ważne jest aby nie sadzić sadzonek mięty zbyt blisko siebie, przynajmniej 50 cm, ponieważ mięta bardzo szybko się rozrasta za pomocą swoich podziemnych rozłóg. Trzeba ją przesadzą co 2-3 lata ponieważ nie rośnie ona dobrze przez kilka lat w tym samym miejscu.
Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze
Mięta pieprzowa jest głównie wykorzystywana przy problemach z układem pokarmowym. Dzięki zawartości olejków eterycznych w sobie, zwiększa przepływ żółci żołądkowej oraz soków żołądkowych, bardzo dobrze działa również dla osób które mają problem ze wzdęciami. Sam olejek z mięty pieprzowej jest stosowany jako lek w krótkotrwałym leczeniu zespołu jelita wrażliwego. Pomaga również w przypadku zatwardzenia.
Regularne picie naparów z mięty pieprzowej, obniża poziom cholesterolu we krwi, zwiększa również produkcje żółci która wspomaga trawienie. Przypuszcza się, że olejek miętowy ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe ponieważ pomaga złagodzić ból spowodowany zapaleniem żołądka oraz jelit. Reguluje także prawidłowe krążenie krwi oraz ciśnienie. Dobrze radzi sobie także z przyspieszaniem gojenia ran, zmniejsza ich obrzęk i łagodzi ból przez nie spowodowany.
Napar z mięty pieprzowej używany jest również do poprawy kondycji włosów. Ostudzony napar używamy jako płukanki do włosów, pomaga nam to w utrzymaniu naszych włosów zdrowych, lśniących i mocnych. Regularne stosowanie pozwala na znaczną poprawę w strukturze włosa. Napar szczególnie polecany jest osobą, których włosy maja tendencje do szybkiego przetłuszczania się u nasady.
W przypadku przeziębienia, popularnym sposobem na odetkanie zapchanego nosa, jest wdychanie oparów z naparu z mięty pieprzowej. Zmniejsza ona przekrwienie i obrzęk co umożliwia nam swobodniejsze oddychanie. Samo picie miętowej herbaty pomoże nam szybciej stanąć na nogi dzięki działaniu rozgrzewającemu.
Esencja pozyskana z liści mięty pomaga w walce z trądzikiem. Mięta pieprzowa działa łagodząco, zmniejsza wypryski i stopniowo reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza także wydzielanie sebum.
Herbata z mięty dobrze sprawdzi się w łagodzeniu bólu spowodowanego miesiączką oraz różnego rodzaju skurczami. Jest to także dobry zamiennik dla kawy, nie wypłukuje nam magnezu tak jak kawa, a działa na takiej samej zasadzie, pobudza nas i dostarcza energii. Dzięki gorzkim składnikom zawartym w herbacie, czyści ona wątrobę i pęcherzy żółciowy, co zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych.
Mięta pieprzowa – sposoby użycia
Mięta pieprzowa – napar:
Przepis: 2 łyżeczki lub 1 torebkę suszonej mięty zalać 200 ml wrzątku, następnie odstawić na kilka minut pod przykryciem do zaparzenia, zaleca się picie 2 szklanek dziennie dla uzyskania zadowalających efektów.
Mięta pieprzowa – kąpiel:
Przepis: do przygotowanej gorącej wody w wannie, należy dodać około 10-15 kropel olejku miętowego.
Mięta pieprzowa – esencja:
Przepis: 2 łyżki mięty zalewamy 1/4 filiżanki wrzącej wody, przestudzony napar nakładamy wacikiem na skórę twarzy, czynność powtarzamy co 3 dni.
Mięta pieprzowa – płukanka:
Przepis: 2 łyżki suszonej mięty zalewamy 1 l wrzącej wody, zostawiamy do wystygnięcia, tak przygotowaną płukanką polewamy jeszcze mokre włosy zaraz po umyciu. UWAGA: płukanki nie spłukujemy! Pozwalamy jej wyschnąć na naszych włosach, czynność powtarzamy co 3-4 dni.