Sok z ziemniaków nie jest ci obcy? Nikt nie spodziewał się tego, że sok z ziemniaka ma tak wielkie właściwości zdrowotne. Prawda okazał się jednak inna. To zadziwiające, że tak świetnym środkiem leczniczym jest produkt, z którym każdy z nas ma styczność na co dzień. Nie ma chyba w naszym kraju osoby, która nigdy nie spróbowałaby ziemniaka.
To niezwykle popularne warzywo jest ważnym składnikiem polskiej kuchni. Coraz częściej jemy go także w bardziej przetworzonej postaci, czyli jako frytki. To zastanawiające, ale mimo tak częstego korzystania z tego warzywa, nasza wiedza o nim jest w zasadzie minimalna. Mało kto z nas jest świadomy, jakie w zasadzie właściwości mają ziemniaki. Pewnie dla wielu zaskoczeniem będzie informacja, że w ziemniakach jest bardzo dużo witamin. Posiadają one także wiele walorów zdrowotnych, z których ludzkość korzysta już od wieków.
Właściwości ziemniaków
Jakie konkretnie składniki odżywcze zawiera w sobie to tak popularne warzywo? Okazuje się, że ziemniaki mogą dostarczyć do naszego ciała wiele minerałów. Jeżeli odpowiednio przygotujemy to warzywo możemy zapewnić sobie sporą dawkę węglowodanów, białka, a także minerałów i witamin. Zapewne mało kto spodziewał się tego, że w ziemniakach jest mnóstwo potasu.
Są one zatem skutecznym remedium na podwyższone ciśnieni krwi. Zawarty w nich magnez poprawi działanie naszego metabolizmu. Zaradzi także na nasze przemęczenie i stres. Kartofle to także źródło wapnia. Ten z kolei minerał jest odpowiedzialny za wzmacnianie zębów i kości. Poza tymi wszystkimi składnikami, w ziemniakach znajduje się sporo fosforu, żelaza oraz witamin. W przypadku tych ostatnich, mamy tu do czynienia z naprawdę szeroką gamą. W ziemniaki do źródło witaminy A, B1, B2, B3, B6, C i PP. W szczególności na uwagę zasługuje to, jak wiele jest w nich właśnie witaminy C.
Czy sok z ziemniaków, powstrzyma miażdżycę? Tak!
Miażdżyca to choroba, która dotyka tętnic. Zachodzi w błonie zewnętrznej i jak środkowej tych części naszego krwiobiegu. Jej przyczyną jest zazwyczaj naruszenie białka i zachwianie metabolizmu lipidów. Takie zakłócenia powodują składowanie w tętnicach cholesterolu, który jest głównym powodem zatorów.
Obecnie przyjmuje się powszechnie, że miażdżyca jest jedną z najgroźniejszych chorób naszych czasów. To właśnie choroby układu krążenia stały się przyczyną wielu zgonów. Zaniedbanie tego problemu zdrowotnego prowadzi do zawałów serca, niedokrwienia tego organu oraz różnych udarów.
Skutecznym środkiem na tę chorobę, jest regularne przyjmowanie soku z surowych ziemniaków. Jest to sprawdzony sposób na zapobieganie wrzodom żołądka lub dwunastnicy, a także nadkwasotom.
Sok z surowych ziemniaków leczy stan zapalny błony śluzowej żołądka. Jest także w stanie uwolnić nas od nieznośnego bólu, jaki jemu towarzyszy. To jednak nie wszystko. Jak wspominaliśmy, w ziemniakach znajduje się spora dawka błonnika. Ten składnik odżywczy nie tylko poprawia metabolizm organizmu, ale także obniża poziom naszego cholesterolu. Może w ziemniakach nie ma bardzo dużych pokładów białka (stanowi ono około 2% tego warzywa). Jednak jest w nich dużo skrobi, która jest źródłem naturalnej energii. Stanowi ona aż jedną czwartą objętości ziemniaka. Niesamowite są właściwości, jakie wyróżniają związki zwarte w skórce ziemniaków. Otóż wszystko skazuje na to, że ta część tego warzywa jest w stanie zlikwidować z naszego organizmu wolne rodniki.
Sok z ziemniaków ma także wiele innych zalet. Taki napój zaradzi na zgagę, dolegliwości z wątrobą czy nieświeży oddech. Składniki zawarte w soku mają wyraźnie charakter zasadotwórczy. Oznacza to, że wypicie go, zrównoważy kwasotwórcze czynniki obecne w mięsie lub produktach zbożowych. W społeczeństwie funkcjonuje nieuzasadniony mit, że ziemniaki są tuczące. Nie ma w tym prawdy. Cały negatywny wizerunek ziemniaków wziął się z tego, że jemy je z tłustymi mięsem oraz kalorycznymi sosami. Bez żadnych dodatków, ziemniak jest lekkostrawnym warzywem.
Z łatwością zapewnisz sobie działanie wszystkich tych właściwości. Musisz tylko przestrzegać kilku ściśle określonych zasad. Po pierwsze należy pić tylko i wyłącznie świeżo wyciśnięty sok. Z czasem szybko ulatniają się z niego zdrowotne pierwiastki. Po drugie, najwięcej walorów zdrowotnych mają ziemniaki o lekko czerwonej skórce.
Jak przygotować sok z ziemniaków?
Na początku mamy istotną poradę, niekoniecznie związaną akurat z tym przepisem. Ziemniaki należy gotować natychmiast po obraniu. Kiedy są już gotowe, należy podać je bez zwłoki. W przeciwnych wypadkach tracimy z nich wiele wartości odżywczych. Po prostu z upływem czasu z ziemniaków ubywa witamin i minerałów.
Sok z ziemniaków – skład:
- Dwa spore surowe ziemniaki,
- Jedna łyżka miodu rzepakowego (opcjonalnie)
Sok z ziemniaków – sposób przygotowania:
- Ziemniaki dokładnie myjemy, a następnie obieramy ze skórki.
- Warzywo kroimy w kostkę i wkładamy do sokowirówki.
- Z dwóch dużych ziemniaków powinniśmy wycisnąć około pół szklanki soku. Jeżeli chcemy, możemy wzbogacić smak napoju poprzez dodanie do niego miodu.
Sok z ziemniaków – dawkowanie:
Napój należy spożywać regularnie trzy raz dziennie przed każdym posiłkiem. Optymalna dawka to od jednej do dwóch łyżek dziennie.
Wspominany dodatek do soku – miód rzepakowy, posiada wiele zalet zdrowotnych. Świetnie sprawdza się, jako wsparcie dla naszego serca, naczyń wieńcowych oraz wątroby. Miód rzepakowy obniża ciśnienie krwi, a także pomaga zwalczyć zapalenie dróg moczowych. Ten naturalny produkt możemy stosować także zewnętrznie. Na przykład, jako środek na oparzenia skóry.
Jeśli nie zdążysz wypić świeżo wyciśniętego soku, nie wylewaj go. Poczekaj aż przefermentuje, a następnie przedestyluj. Otrzymasz doskonały środek do odkażania ran, mycia szyb i temu podobne.