Alergia w miejscach intymnych – wstydliwa sprawa – objawy, przyczyny

Alergia w miejscach intymnych

Alergia w miejscach intymnych zdarza się często. Bywa mylona z grzybicą, schorzeniami o podłożu bakteryjnym czy wirusowym, chorobami wenerycznymi i innymi dolegliwościami intymnymi. Czasem, dopiero gdy leczenie nie przynosi skutku, szukamy przyczyn krępujących dolegliwości.

A może to alergia?

Jeśli mamy skłonność do alergii i cierpimy na dolegliwości urogenitalno-analnych, których przyczynę trudno stwierdzić, warto przyjrzeć się im bliżej i podsunąć naszemu ginekologowi nasze wątpliwości odnośnie możliwości wystąpienia alergii w miejscach intymnych.

Warto obserwować częstość występowania dolegliwości i obserwować siebie, przyglądać się temu, jakie czynniki i nietypowe działania mogły poprzedzić wystąpienie odpowiedzi alergicznej.

Typowe objawy alergii w miejscach intymnych

Jakie objawy mogą wskazywać na alergię intymną?

  • upławy,
  • świąd,
  • pieczenie skóry,
  • uczucie suchości, „ściągnięcia” skóry,
  • wyprysk (egzema),
  • pokrzywka.

Alergia w miejscach intymnych – przyczyny

Co uczula najczęściej i jak sobie z tym radzić?

Alergia w miejscach intymnych na lateks

Bardzo silnym alergenem jest lateks czyli główny składnik prezerwatyw. Co ciekawe, jest to alergen często zaliczany do grupy alergenów powodujących alergie krzyżowe. Może być więc tak, że mimo iż lateks nie uczula nas zazwyczaj, reakcja alergiczna wystąpi, jeśli…. wcześniej zjemy owoc kiwi lub awokado. W przypadku stwierdzonej alergii na lateks postępowanie jest proste – należy zdecydować się na inną formę antykoncepcji lub wybierać prezerwatywy bez lateksu.

Alergia w miejscach intymnych na lubrykanty

Często przyczyną alergii są lubrykanty i środki nawilżające, którymi pokryte są prezerwatywy – należy unikać „ulepszonych” prezerwatyw i wybierać te klasyczne. Uczulać mogą też składniki użyte do barwienia prezerwatyw i nadawania im zapachu. Jeśli udało się odkryć, że przyczyną alergii są środki plemnikobójcze – należy bezwzględnie zaprzestać ich stosowania.

Alergia w miejscach intymnych na kosmetyki i środki czystości

Bardzo często przyczyną alergii są kosmetyki – żele do higieny intymnej, płyny do kąpieli, balsamy do ciała itp. Należy wybierać produkty hipoalergiczne, zawierające niewielką ilość składników, bezzapachowe i delikatne. Idealnie, jeśli uda nam się odkryć, który składnik powoduje reakcję alergiczną – wtedy wystarczy czytać składy kosmetyków i unikać tej substancji. Jest to jednak dość trudne, w dzisiejszych czasach, gdy kosmetyki zawierają długie listy składników a i my – używamy dużej ilości kosmetyków. Pamiętajmy przy tym, że alergia nie jest zjawiskiem stałym. Z czasem może zaniknąć, ale równocześnie – można ją nabyć w trakcie życia. Nawet jeśli używamy danego kosmetyku od dłuższego czasu – nie znaczy to, że nie on jest odpowiedzialny za reakcję uczuleniową. Długie kąpiele w wannie z dodatkiem pachnących płynów i olejków należy zastąpić prysznicem. Warto też zrezygnować z myjek i gąbek. Jeśli cierpimy z powodu alergii miejsc intymnych, należy zrezygnować z zapachowego papieru toaletowego i perfumowanych wkładek higienicznych, podpasek czy nawilżających chusteczek. Uczulać mogą także tampony – są one np. barwione na biało związkami chloru, które w przypadku wrażliwej skóry mogą dać odpowiedź alergiczną.

Alergia w miejscach intymnych na ubiór

Należy zwrócić uwagę na skład ubrań i bielizny –  włókna syntetyczne sprzyjają uczuleniom. Należy ich unikać. Gdy uczulają środki piorące – proszki, żele do prania, płyny do płukania tkanin warto wybierać delikatne produkty do prania dziecięcej bielizny i pieluszek, posiadające świadectwo PZH i pozytywną opinię dermatologów. Należy pamiętać o wielokrotnym płukaniu prania. Niewskazane jest korzystanie z hotelowych ręczników i pościeli, pranej w zwykłych proszkach. Jeśli z całą pewnością stwierdzono wystąpienie alergii a żadna z wymienionych powyżej przyczyn nie jest w naszym przypadku właściwa, warto zastanowić się, czy wystąpienie reakcji alergicznej nie wystąpiło po założeniu nowego ubrania. Spodnie i spódnice, a nawet bielizna bywają nasączone środkami nadającymi sztywność tkaninom – są one stosowane przez producentów ubrań i w wielu sklepach odzieżowych, jeśli mamy skłonność do alergii należy zawsze przed pierwszym założeniem wyprać nowe rzeczy. Przyczyną alergii bywają też środki barwiące tkaniny – tu warto zwrócić uwagę na nowe spodnie, spódnice zwłaszcza w ciemnych, nasyconych barwach. Również w tym przypadku pomaga wypranie nowych części garderoby, czasem kilkukrotne, by pozbyć się resztek alergizujących substancji. Należy też zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju ozdoby bielizny – metalowe zawieszki, klamerki itp – często zawierają silnie alergenny nikiel.

Diagnostyka laboratoryjna

Jeśli wykluczymy wszystkie powyższe czynniki, a dolegliwości nie ustępują, należy sięgnąć po metody diagnostyczne. Za odczyn alergiczny w miejscach intymnych może bowiem odpowiadać alergia pokarmowa lub kontaktowa, nawet jeśli czynnik nie ma styczności z miejscem jej wystąpienia.

Aby ustalić co jest przyczyną reakcji alergicznej należy wykonać testy skórne punktowe (ang. skin prick tests) dla alergenów wdychanych bądź spożywanych oraz testy skórne płatkowe (patch tests), dla substancji chemicznych. Co ciekawe, badania wykazały, że często te same czynniki, które powodują u danej pacjentki katar, są często także odpowiedzialne za dolegliwości związane z alergią intymną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Żywieniowe przyczyny alergii pokarmowych
Przyczyny alergii pokarmowych Przyczyny alergii pokarmowej są wieloaspektowe i mogą...
Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...