Pielęgnacja skóry z AZS – najważniejsze zasady pielęgnacji skóry z AZS

Pielęgnacja skóry z AZS

Problematyczna skóra wymaga odpowiedniego traktowania, dlatego tak ważna jest pielęgnacja skóry z AZS. Dzięki odpowiednim zabiegom i przestrzeganiu reguł, nieprzyjemny przebieg atopowego zapalenia skóry będzie łagodniejszy. Dbałość o skórę ułatwia też leczenie i przyspiesza terapię. Warto wiedzieć co robić, a czego niewolno robić w przypadku atopowego zapalenia skóry.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry często nazywamy w skrócie AZS lub egzemą. Jest to choroba skóry, określana jako dermatoza, występuje w formie przewlekłej. W przebiegu choroby występują okresy zaostrzeń i remisji. W większości przypadków największy wpływ na wystąpienie choroby ma genetyka. Skłonności do AZS są dziedziczne. Jednak, występuje także u dzieci, których rodzice nie cierpieli z powodu egzemy. Szacuje się, że na atopowe zapalenie skóry cierpi nawet 20 % populacji. Pierwsze objawy pojawiają się już w okresie niemowlęcym. Jednak najczęściej po okresie dzieciństwa, objawy choroby ustępują. Niemniej, zdarzają się także nawroty AZS w późniejszym wieku. Egzema to choroba wrodzona, w związku z tym może trwać przez całe życie.  Dla osób cierpiących ta ten rodzaj dermatozy, niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry z AZS. Dzięki niej łagodzimy przebieg zaostrzenia się stanu skóry i zapobiegamy częstym nawrotom.

Jak rozpoznać AZS?

Jednym z najgorszych dolegliwości towarzyszących AZS są świąd i liszaj. Innymi objawami są: zaczerwienienie skóry i nadmierne wysuszenie prowadzące do łuszczenia się skóry. Skóra osób cierpiących na AZS ma skłonności zakażeń bakteryjnych.

Przy atopowym zapaleniu skóry występuje także lichenizacja naskórka, czyli jego pogrubienie. Miejsca najczęściej dotknięte zmianami to: łokcie, kolana, twarzy i szyja. Niemniej możliwe jest występowanie egzemy w każdym miejscu na ciele.

Ze względu na fakt, że nie do końca znana jest przyczyna powstawania atopowego zapalenia skóry tak ważna jest pielęgnacja skóry z AZS, jest to jedna z metod sprawiająca, że objawy są mniej przykre.

Pielęgnacja skóry z AZS

Przy atopowym zapaleniu skóry konieczna jest konsultacja lekarska. Należy postawić właściwą diagnozę i rozpocząć terapię, metody leczenia dobiera się indywidualnie, w zależności od stanu skóry i wieku pacjenta.

Niemniej, równie ważna jest pielęgnacja skóry z AZS. W przypadku egzemy powinniśmy dbać o skórę, niezależnie od tego czy dolegliwość dotknęła niemowlę, czy osobę starszą. Odpowiednie zabiegi mogą uśmierzyć uporczywe swędzenie i spowolnić postęp choroby. Skóra z AZS nie jest w stanie sama stworzyć warstwy chroniącej przed czynnikami zewnętrznymi, jest słabo nawilżona i nadwrażliwa. Dlatego tak istotną rolę w terapii gra pielęgnacja skóry z AZS.

Szczególną troską powinniśmy otoczyć skórę dziecka, jednak rady dotyczące pielęgnacji małych dzieci mogą zastosować także dorośli. Do mycia i nawilżania skóry atopowej należy używać specjalistycznych dermokosmetyków. W ich składzie powinny znajdować się substancje wzmacniające barierę ochronną naskórka, na przykład emolienty. Właściwie dobrane kosmetyki uśmierzają uczucie suchości i swędzenie. Przy pielęgnacji skóry z egzemą należy unikać eksperymentów, na przykład rumianek czy aloes może podrażnić skórę i osoby cierpiące na AZS powinny ich unikać. Należy też zwrócić uwagę na to, aby woda, którą myjemy ciało była dobrej jakości, osoby z AZS powinny bezwzględnie unikać chloru.

Czego unikać przy atopowym zapaleniu skóry?

Pielęgnacja skóry z AZS to nie wszystko, aby uniknąć pogorszenia się stanu skóry konieczne jest wypracowanie odpowiednich nawyków i unikanie czynników drażniących. Do takich czynników zaliczamy między innymi zimno i ostre słońce. Pod wpływem zimna skóra dodatkowo wysusza się, przed każdym wyjściem na mróz należy zabezpieczać skórę odpowiednimi maściami. Podobnie rzecz ma się z przebywaniem na słońcu. Należy odpowiednio zabezpieczyć skórę, najlepiej z pomocą filtrów mineralnych, które nie powodują reakcji alergicznych.

Przy atopowym zapaleniu skóry powinniśmy też zwrócić uwagę na detergenty, których używamy. Powinny być delikatne, nie podrażniające skóry. Podobnie ręczniki i pościel należy wybrać miękkie i delikatne. Dzięki zachowaniu tych zasad wspierana jest pielęgnacja skóry z AZS.

O czym pamiętać po ustąpieniu objawów?

Atopowe zapalenie skóry przeżywa także okresy regresu. Nie odczuwamy wtedy dokuczliwego dyskomfortu związanego ze świądem i suchością skóry. Aby ten stan utrzymał się jak najdłużej konieczna jest dalsza dbałość i pielęgnacja skóry z AZS.

Pamiętajmy o regularnym natłuszczaniu skór. Regularne stosowanie natłuszczających balsamów tworzy warstwę chroniącą delikatną skórę. Warto wybierać kosmetyki, które, będą systematycznie wpływać na odbudowę warstwy ochronnej skóry, a także takie o działaniu okluzyjnym. Ciekawą metodą, która pomaga szybciej pokonać nieprzyjemne swędzenie, jest schładzanie w lodówce kosmetyków do pielęgnacji. Osoby ze skłonnością do atopowego zapalenia skóry powinny preferować prysznic, jeśli decydują się na kąpiel, do wody należy dolać środka nawilżającego. Ta zasada obowiązuje także wtedy, gdy AZS nie daje o sobie znać. Pamiętajmy też, aby wrażliwej skóry nie trzeć ręcznikiem, możemy w ten sposób bardzo pogorszyć jej stan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Żywieniowe przyczyny alergii pokarmowych
Przyczyny alergii pokarmowych Przyczyny alergii pokarmowej są wieloaspektowe i mogą...
Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...