Alergia wziewna roztacza nad niektórymi osobami pełną kontrolę. Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej mówi się o alergii. W powietrzu pojawiają się pyłki roślin, a wyższe temperatury sprzyjają rozwojowi roztoczy kurzu domowego.
Alergia wziewna jest rodzajem reakcji alergicznej, która aktywowana jest przez czynniki prowokujące, czyli alergeny wziewne. Dostają się one do organizmu w wyniku inhalacji. Wchodzą one w reakcję z nadmiernie działającym układem odpornościowym, co wywołuje uwolnienie z komórek tucznych, cząsteczek chemicznych. W przypadku tego rodzaju alergii, najczęściej elementem ją wyzwalającym jest histamina. Odpowiada ona za pojawienie się najczęstszych objawów alergii, czyli obrzęków i zaczerwienienia.
Alergia wziewna + alergia krzyżowa
Bardzo często, jeżeli cierpimy na alergię wziewną, może zdarzyć się, że będziemy również podatni na inne alergeny, co wpłynie na pojawienie się alergii krzyżowej. Przykładem może być to, że osoby uczulone na pyłki roślin, objawy alergii mogą odczuwać także po zjedzeniu niektórych świeżych owoców i warzyw. Jedynym ratunkiem, aby uniknąć takiej sytuacji jest jedzenie mrożonych, gotowanych lub konserwowanie owoców i warzyw, ponieważ nie zawierają one wtedy alergenów.
Uczuleni na pyłki brzozy powinni uważać na orzechy laskowe i włoskie, migdały, jabłka, banany, brzoskwinie, czereśnie, gruszki, śliwki, kiwi, pomidory, marchew. Osoby uczulone na pyłki traw nie powinny natomiast sięgać po fasolę, soczewicę i zielony groszek.
Objawy alergii wziewnej
Alergia wziewna to alergia oddechowa, której towarzyszy nieżyt nosa oraz astma oskrzelowa. Innymi objawami tej alergii są:
- wodnisty wyciek z nosa, zatkany nos, kichanie,
- suchy, męczący kaszel, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, duszność,
- łzawienie, swędzenie i stan zapalny oczu,
- ból głowy, stan zapalny zatok,
- problemy ze snem,
- trudności z koncentracją, uczucie rozdrażnienia oraz zmęczenia.
Objawy uczulenia na pyłki pojawiają się jedynie w okresie pylenia, czyli najczęściej na wiosnę. Niestety, ale domowe alergeny mogą nas atakować przez cały rok. Nasilają się najbardziej w okresie zimowym. Najlepszym sposobem na złagodzenie objawów jest zmiana miejsca pobytu, udanie się w miejsca suche i gorące lub bardzo zimne.
Jak zdiagnozować alergię wziewną?
Gdy tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące nas objawy, powinniśmy się od razu skontaktować z lekarzem. Dzięki temu, możliwe będzie postawienie odpowiedniej diagnozy. Lekarz zaleci nam wykonanie testów skórnych, które wykażą, na jakie alergeny jesteśmy uczuleni.
Przyczyny alergii oddechowej
Alergia wziewna może wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Największe ogniska zapalne, jeżeli chodzi o alergie znajdują się w naszym domu. Są nimi odchody roztoczy kurzu domowego. Są one bardzo suche i rozpadają się na drobne cząsteczki. Wnikają bardzo łatwo do dróg oddechowych człowieka, gdy on oddycha. Fragmenty odchodów roztoczy gromadzą się w zagłębieniach poduszek, materacy, kołder, zasłon i na dywanach. U wielu alergików objawy uczulenia pojawiają się również po kontakcie z sierścią i naskórkiem futerkowych zwierząt domowych. Trzeba pamiętać, że każde zwierzę, nawet to pozbawione sierści może być źródłem alergii.
Bardzo często pojawia się również uczulenie na zarodki pleśni. Pojawia się ona najczęściej w wilgotnych, ciepłych pomieszczeniach, takich jak kuchnia i łazienka. Może również rozwijać się w materacu łóżka. Najczęściej objawy alergii, która wywoływana jest przez pleśń, nasilają się w pochmurne dni, gdy występuje duża wilgotność powietrza. Natomiast, uczulenie na pyłki roślin jest najbardziej dotkliwe w suche i gorące dni.
Jak leczyć alergię wziewną?
Medycyna stale się rozwija i dostarcza nowe metody leczenia alergii. Jedną z metod jest podawanie leków przeciwhistaminowych. Najlepszym jednak sposobem na to, aby nie wystąpiły u chorego reakcje alergiczne jest po prostu unikanie alergenów, na jakie jesteśmy uczuleni. Niestety, ale bardzo często po prostu nie jest to możliwe. Nie jesteśmy w stanie na przykład unikać pyłków, ponieważ nie możemy unikać wychodzenia z domu przez całą wiosnę i lato. Oczywiście, możemy natomiast wyeliminować ze swojego domu kurz oraz pleśń, a nawet zrezygnować z posiadania domowych zwierząt, jeżeli są one przyczyną naszej alergii. Dzięki temu, można będzie znacznie ułatwić sobie życie. Ważne jest również, aby często wietrzyć pomieszczenia, w których alergik przebywa. Można również stosować w pomieszczeniach preparaty eliminujące roztocza, regularnie trzepać pościel i prać ją w wysokich temperaturach, nawet w 60 stopniach. Należy także mrozić zabawki, którymi bawi się dziecko. Dzięki temu, można będzie pozbyć się z nich wszelkich bakterii i roztoczy.
Najbardziej skomplikowane jest usunięcie grzybów i pleśni z mieszkania. Konieczne jest podjęcie zakrojonych na szeroką skalę działań, które mają na celu osuszenie mieszkania. Ponadto, można również nabyć preparaty, które zapewnią nam możliwość skutecznej walki z tymi pasożytami. Podstawą jest jednak zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń w naszym domu.