Niedobór hormonów u kobiet może objawić się wielorako. Hormony to związki chemiczne wydzielane przez gruczoły lub tkanki układu hormonalnego. Hormony dostają się do krwi i tkanek i w sposób zrównoważony utrzymują ludzki organizm w zdrowiu i sprawności fizycznej oraz psychicznej czy intelektualnej. Gałęzią medycyny zajmującą się układem hormonalnych człowieka jest endokrynologia.
Niedobór hormonów u kobiet – wahania hormonalne
Mogą występować zawsze i u każdego osobnika, kobiety czy mężczyzny, jednak najwięcej objawów zmian hormonalnych można dostrzec w okresie perimenopauzy. Występuje ona w okresie przed menopauzą oraz trwa jeszcze przez kilka lat po jej osiągnięciu. Najczęściej na kilka lat przed i kilka lat po ostatniej miesiączce w życiu kobiety. W tym okresie spada produkcja naturalnych hormonów rozrodczych, wydzielanie gruczołów jest coraz mniej regularne, z wyraźnymi i nieprzewidywalnymi wahaniami ich poziomu. U kobiety zanika płodność chociaż kobietę określa się jako niepłodną dopiero 12 miesięcy po wystąpieniu ostatniej miesiączki.
Perimenopauza może pojawić się u kobiety nawet około 35 roku życia, i trwać nawet 10 lat. Na szczęście nie jest tak, że każda kobieta musi odczuwać menopauzę. Badając populację kobiet, naukowcy określili grupę o wielkości 1/3, która nie zauważa żadnych zmian z wyjątkiem objawów najpierw nasilenia a potem ustąpienia miesiączki. Kolejna trzecia część odczuwa tylko umiarkowane objawy i ostatnia z wyraźnymi, odczuwalnymi i silnymi objawami o wydłużonym czasie trwania. Stwierdzono nawet, że tendencja do tak wyraźnych i dotkliwych objawów może być dziedziczna.
Niedobór hormonów u kobiet – objawy zmian hormonalnych u kobiety
Niedobór i wahania wydzielania hormonów u kobiet obrazuje się różnymi objawami: do najczęstszych należą:
- W obszarze naczynioworuchowym: to gwałtowne pocenie się, szczególnie nocą, uderzenia gorąca i bóle głowy
- W sferze psychicznej to: huśtawka nastrojów od depresji po witalność, permanentne zmęczenie, trudność w koncentracji, słabsza pamięć, obniżone libido, zaburzenia snu.
- Zmiany występujące w obszarze narządów płciowych: to krwawienie i wodnista wydzielina, suchość pochwy, zapalenia dróg moczowych i pochwy, nietrzymanie moczu, świąd.
- W obszarze tkanki łącznej to; osteoporoza i bóle krzyża, bóle stawów i kości, wzmożona aktywność gruczołów łojowych i potowych.
- W obszarze tkanki miękkiej to: zmniejszenie elastyczności skóry i jej cienkość, zanik gruczołu piersiowego, uczucie mrowienia.
- W sferze seksualnej to: odczucie bólu w czasie stosunku (dyspareunia), problemy z osiąganiem orgazmu.
Niedobór hormonów u kobiet – HTZ – Hormonalna Terapia Zastępcza
Dokuczliwe objawy perimenopauzy, obniżające znacznie komfort życia kobiety przyspieszyły badania nad stosowaniem terapii hormonalnej. Mimo, że to ona właśnie przynosi największe korzyści w postaci ograniczeń najdotkliwszych objawów, cały czas poddawana jest w wątpliwość w konfrontacji z zagrożeniami, jakie mogą wystąpić u osób korzystających z tej formy leczenia objawów.
Hormonalna terapia zastępcza może stwarzać ryzyko utraty zdrowia, szczególnie u kobiet, które podjęły ją już po menopauzie. Generalnie lekarze zazwyczaj stosują najniższe z możliwych dawek pilnie przyglądając się zmianom występującym w organizmie kobiety. Jednocześnie w miarę możliwość skraca się czas stosowania tej kuracji. Ważne aby podjąć decyzję o zastosowaniu HTZ absolutnie świadomie z akceptacją ryzyka.
Uznaje się, że HTZ nie powinno stosować się dłużej niż 5 lat, ponieważ kuracja podwyższa ryzyko zachorowania na raka piersi. Nieodzowne jest, aby podejmując się tej kuracji pacjentka sprawdziła czy w jej rodzinie występował już rak piersi. W takim przypadku powinno się zrezygnować tej kuracji.
Hormonem odpowiadającym za kobiecy wygląd oraz wykształcenie i funkcjonowanie żeńskich cech płciowych jest Estragon. Produkują go głównie jajniki, a w okresie ciąży – łożysko. Ponadto Estragon chroni serce i naczynia krwionośne przed miażdżycą i chorobą wieńcową. Odpowiada też za nawilżanie skóry i błon śluzowych, a także ma swój udział w uwapnieniu kości.
Progesteron jest hormonem odpowiadającym za ciążę, podtrzymuje ją i przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zarodka.
Serotonina czyli hormon szczęścia wydziela się w mózgu oraz jelitach. Odpowiada za proces odżywiania człowieka, jego snu i czuwania oraz za zachowania seksualne. Do jej wytwarzania potrzebne jest światło słonecznie, dlatego w zimie poziom tego hormonu obniża się w organizmie człowieka. Gdy uprawiamy sporty, tańczymy, ruszamy się przyspieszamy pracę i wydzielanie serotoniny.Poprawiamy swój nastrój.
Insulina – ważny w procesie metabolizmu węglowodanów oraz białek i tłuszczów. Wpływa na czynność jajników. Jej niedobór wpływa na powstanie zaburzeń gospodarki węglowodanowej, głównie cukrzycy. Kobieta w ciąży chora na cukrzycę musi być pod szczególną opieką lekarza.
Testosteron to męski hormon, występuje w niewielkich ilościach u kobiety. Odpowiada za tzw. męski wygląd kobiety: niski głos i owłosione ciało, szerokie ramiona i wąskie biodra, mocno rozwinięte mięśnie.