Dysplazja szyjki macicy jest przedrakowym stanem i po pewnym czasie może przekształcić się w raka szyjki macicy. Ten złośliwy nowotwór występuje u kobiet dość często – jeżeli brać pod uwagę ramy częstotliwości, jako drugi po nowotworze piersi.
Ryzyko śmierci jest w tym przypadku uwarunkowane od stopnia zaawansowania choroby – im szybciej się ją wykryje, tym szanse na przeżycie i wyleczenie wzrastają. Dysplazja szyjki macicy to inaczej wewnątrz lub śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy. Termin oznacza nieprawidłowe zmiany w budowie tkanek szyjki macicy. Te z kolei bardzo często ulegają zezłośliwieniu i przekształcają się w raka szyjki macicy.
Dysplazja szyjki macicy – przyczyny
Dysplazja szyjki macicy posiada wiele przyczyn, lecz najczęściej jest wynikiem przewlekłego zakażenia oknogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HVP). Wirus jest ściśle związany z dalszym rozwojem nowotworu. Największy związek z występowaniem zmian przednowotworowych (a także raka szyjki macicy) wykazuje tutaj typ 16 i 18 wirusa HPV (choć również znane są wystąpienia dysplazji szyjki macicy wywołanej typami nieonkogennymi).
Oprócz zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, do czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy zaliczamy: nałogowe palenie papierosów, zbyt wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, częsta zmiana partnerów seksualnych, zakażenia pochwy spowodowane: wirusem herpes simplex typu II (HSV2), Chlamydia trachomatis, wirusem cytomegalii (CMV), wirusem HIV, wirusem Epsteina-Barr (EBV) oraz przewlekłymi zakażeniami bakteryjnymi pochwy, liczne ciąże i porody – szczególnie w młodym wieku, nieodpowiednia, dieta z niedoborem prowitaminy A i karotenoidów oraz witaminy C, immunosupresja, a także przebyta radioterapia w okolicy miednicy
Dysplazja szyjki macicy – etapy rozwoju
Dysplazja szyjki macicy to stan, który zanim zamieni się w groźniejszą postać jaką jest nowotwór złośliwy, może trwać nawet od 3 do 10 lat. Ryzyko przekształcenia się tej choroby w nowotwór złośliwy, uzależnione jest przede wszystkim od kilku stopni jej zaawansowania. Wyróżniamy zatem: zmiany małego stopnia (terminologia medyczna CIN1), a także zmiany dużego stopnia (terminologia medyczna HG-CIN), oraz śródnabłonkową neoplazję średniego i dużego stopnia (terminologia medyczna CIN2 i CIN3) i raka gruczołowego.
Dlatego tak ważna jest świadomość kobiet i chęci do regularnego badania się w gabinetach ginekologicznych i przeprowadzaniu okresowych badań cytologicznych. Badania te w chwili gdy wykonywane są systematycznie, są bardzo ważnym elementem w profilaktyce raka szyjki macicy u kobiet. Bo dzięki tej wiedzy, ogromna część z nich jest w stanie uratować swoje życie. Bądź też do pewnego stopnia zahamować rozwój choroby zanim ta przekształci się nowotwór złośliwy.
Dysplazja szyjki macicy – objawy
Dysplazja szyjki macicy, w chwili kiedy jest jeszcze wczesnym stadium rozwoju choroby, zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego tak bardzo ważne jest regularne, co najmniej co 3 lata, wykonywanie badania cytologicznego. Niekiedy są to plamienia po stosunkach i upławy. Natomiast bardziej zaawansowana forma choroby objawia się w w postaci krwistych plamień, samoistnych lub po stosunku, obfitych, często cuchnących upławów oraz uczucia bólu. Bólu który niestety pojawia się dopiero w zaawansowanych postaciach choroby.
Dysplazja szyjki macicy – diagnoza
Dysplazję szyjki macicy diagnozujemy poprzez badania cytologiczne. Jeśli u kobiet w wieku 21-24 lata, w trakcie badań rozpoznane zostaną zmiany w małym stopniu, należy dwukrotnie powtórzyć cytologię w odstępach 12 miesięcy. Jeśli zaś dwukrotnie otrzyma się wynik prawidłowy, kolejne badania wykonuje się standardowo – raz na 3 lata. Natomiast w chwili kiedy wyniki są nieprawidłowe, powinno się wykonać badanie kolposkopowe. Badanie pozwala na precyzyjne zdiagnozowanie zmian na szyjce macicy oraz pozwala na dobranie odpowiedniej metody leczenia.
Kolejnymi etapami diagnostyki raka szyjki macicy jest pobranie tkanek z tego narządu, do badania histopatologicznego, którego celem jest ostateczne wykluczenie lub potwierdzenie podejrzeń obecności zmian na szyjce macicy. Dodatkowo również wykonuje się testy potwierdzające, bądź też wykluczające obecność brodawczaka ludzkiego.
Dysplazja szyjki macicy – leczenie
Dysplazja szyjki macicy, to nowotworowe zmiany w organizmie kobiety, które wymagają stałej kontroli, ewentualnie leczenia – wszystko to w zależności od stadium rozwoju choroby. Okazuje się, że zmiany małego stopnia (CIN1) często ulegają cofnięciu bez leczenia. Oprócz tego rzadko przekształcają się w zmiany dużego stopnia w ciągu dwóch lat od obserwacji. Dlatego też podlegają jedynie regularnej kontroli u ginekologa.
Natomiast w przypadku neoplazji średniego i dużego stopnia, zaleca się przeprowadzenie konizacji laserowej bądź też chirurgicznej. Potem zaś należy wykonywać kontrolną kolposkopię i cytologię (co 6 miesięcy) i test na obecność wirusa HPV. W ostateczności wykonuje się biopsję, a także łyżeczkowanie szyjki macicy. Natomiast w przypadku wystąpienia nowotworu złośliwego, zaleca się wykonanie amputacji szyjki macicy, ewentualnie konizacji chirurgicznej lub histerekomię, po której z kolei wykonuje się chemio i radioterapię.