Roztocza są naszymi ukrytymi współlokatorami, którzy kryją się w kątach naszego domu, a także w naszych łóżkach. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Uwielbiają kurz, ciasne zakamarki oraz wilgoć. Kryją się w naszych dywanach, firankach, obiciach kanapy.
Roztocza to pasożyty z rodziny pajęczaków. Są one niewidoczne gołym okiem, a w jednym milimetrze można znaleźć aż cztery stworki. Najlepszą temperaturą do ich rozwoju jest 22-28 stopni Celsjusza. Ich ulubionym miejscem jest przede wszystkim sypialnia, w której zamieszkują poduszki, kołdry, pościel, materace, obicia łóżek, a także bieliznę pościelową. Najwięcej roztoczy znajduje się w domach umiejscowionych na terenach nizinnych. Szczególnie narażone są domy w okolicach jezior, rzecz i stawów. W ich otoczeniu znajduje się duża wilgoć, a takie środowisko sprzyja rozwojowi roztoczy. Wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza, ich ilość spada. Najwięcej roztoczy rozwija się od maja do sierpnia. Zimą jest ich najmniej.
Problem z roztoczami polega głównie na tym, że to ich odchody są bardzo silnym alergenem dla człowieka. Stanowią więc jedną z największych przyczyn alergii. Mogą wywoływać katar sienny, wysypki na skórze, bóle głowy.
Objawy alergii na roztocza
Alergia na roztocza to raczej alergia na ich odchody, które zawierają bardzo dużo bakterii. Zazwyczaj objawami takiego schorzenia są:
- katar,
- zatkany nos,
- przewlekłe nieżyty błony śluzowej żołądka i dwunastnicy,
- wypryski atopowe.
Najczęściej alergia na roztocza występuje u dzieci i niemowląt. Objawy szczególnie zaostrzają się w okresie jesienno-zimowym. Ma na to wpływ przesuszanie się śluzówek wynikające z ogrzewania domu centralnym systemem grzewczym. Na problemy z roztoczami nie są odporne także dorosłe osoby, które mają problemy alergiczne lub ich organizm jest wyraźnie osłabiony.
Jak pozbyć się roztoczy z domu?
Walka z roztoczami na pewno nie należy do łatwych. Przede wszystkim, należy systematycznie usuwać kurz z pomieszczeń, w których przebywamy. Warto przy tym pamiętać, że niektóre sprzęty domowe i elementy wystroju wnętrz są szczególnie podatne na kumulowanie kurzu, a co za tym idzie również roztoczy. Warto je usunąć szczególnie wtedy, gdy już pojawiła się alergia. Sprzętami, jakich powinniśmy się pozbyć są przede wszystkim:
- dywany,
- materiałowe obicia mebli,
- zasłony,
- firany,
- koce,
- książki.
Jeżeli jednak nie wyobrażamy sobie pomieszczeń bez tych przedmiotów, powinniśmy często je odkurzać, a także wietrzyć pomieszczenia, w których się znajdują. Powinniśmy również dbać o naszą przestrzeń do spania. Bardzo często należy wymieniać bielizną pościelową – najlepiej raz w tygodniu. Pościel powinno się prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jedynie taka temperatura gwarantuje, że z pościeli usunięte zostaną wszystkie bakterie, roztacza i zanieczyszczenia.
Pokrowce na pościel i materac
Warto zainwestować w pokrowce na pościel i materac wykonane z mikrofibry. Przez taki materiał nie będą przenikały roztocza i ich odchody. Będziemy mogli stworzyć przyjazne środowisko do spania i odpoczywania. Pościel, która zostanie pokryta materiałem z mikrofibry przepuszcza powietrze. Jest lekka, trwała i miękka w dotyku. Można ją prać we wszystkich typowych rozmiarach i prać w temperaturze 60 stopni Celsjuszy.
Aerozol do walki z roztoczami
Tapicerowane meble są ulubionym środowisko rozwoju roztoczy. Nie wystarczy ich odkurzanie, aby skutecznie można było się ich pozbyć. Warto zakupić specjalny aerozol, którym można będzie spryskać takie meble. Można również taki preparat użyć na pościel, materac i kołdry. Gdy już wszystko wyschnie, można będzie z dostępnych kompletów do spania korzystać.
Niskie i wysokie temperatury do walki z roztoczami
Niskie i wysokie temperatury pozwalają rozpocząć skuteczną walkę z roztoczami. Warto więc wystawiać pościel na balkon w mroźny dzień lub latem podczas wysokich temperatur, a na pewno wszystkie roztocza z pościeli zostaną usunięte. Poduszki możemy wsadzić również do zamrażarki. Trzeba jednak pamiętać, że z pościeli nie pozbędziemy się w ten sposób alergenów, które odporne są na mróz. Warto więc zanurzyć kołdrę w misce z wodą lub wyprać ją w pralce w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
Co robić, aby chronić się przed roztoczami?
Jest kilka rzeczy, o których szczególnie powinniśmy pamiętać. Należą do nich:
- częste sprzątanie pomieszczeń,
- przed trzepaniem pościeli, dywanów trzeba nakryć tapicerowane meble mokrym prześcieradłem,
- należy regularnie odkurzać materac w łóżku,
- należy często zmieniać bieliznę pościelową lub stosować specjalne pokrowce na poduszki i kołdry,
- zimą należy wystawiać pościel na mróz, a latem na słońce,
- w sypialni nie powinno być dywanów, a podłogę należy wycierać co kilka dni,
- należy unikać pierza, koce prać co trzy miesiące,
- z pomieszczeń należy usunąć przedmioty gromadzące kurz,
- przedmiotów, których nie da się prać, należy wycieraj je wilgotną szmatką lub po prostu umyć,
- należy regularnie wietrzyć sypialnię, dbać o niską wilgotność i umiarkowaną temperaturę. Najlepszą temperaturą do spania i przebywania w pomieszczeniach jest 20 stopni Celsjusza.