Smalec gęsi na uciążliwy kaszel, reumatyzm, ból stawów i nie tylko …

smalec gęsi

Smalec gęsi to jeden z produktów, który przez wieki był znany w polskiej medycynie ludowej. Co prawda w XX wieku zapomniano o jego niesamowitych walorach zdrowotnych. Wkrótce okazało się jednak, że nie da się go tak dobrze zastąpić lekami preparowanymi za pomocą sztucznych związków chemicznych. Z tego powodu gęsi smalec pomału odzyskuje swoją popularność, która została mu niesłusznie odebrana. Zgadza się to z ogólnym trendem powrotu do naturalnych sposobów leczenia, które przetrwały dzięki przekazom naszych babć.

Zdrowotna moc gęsiego smalcu

Co stoi za zdrowotnymi walorami gęsiego smalcu? Ten produkt uważany jest za najzdrowszy tłuszcz pochodzenia zwierzęcegoSmalec gęsi zawiera w sobie ponad 65% nienasyconych kwasów tłuszczowych. Co istotne przeważa w nim kwas oleinowy, ten sam który znajdziemy w oliwie z oliwek. Dlatego spożywanie takiego tłuszczu jest zalecane w przypadku zagrożenia miażdżycą.

Nienasycony kwas oleinowy może obniżyć poziom LDL w naszej krwi, czyli substancji nazywanej „złym cholesterolem”. Co więcej, zwiększa on poziom naszego HDL, tzw. dobrego cholesterolu. Dlatego smalec gęsi jest występującym w naturalnym środowisku lekiem na miażdżyce, a także różne choroby serca. Jeżeli zależy nam w szczególności na tych właściwościach, powinien być on spożywany na zimno. Można nim chociażby posmarować chleb.

Smalec gęsi stosuj na …

Smalec gęsi ma niesamowite właściwości rozgrzewające. Mając na uwadze właśnie to, należy stosować go w przypadkach przewlekłego, uciążliwego kaszlu. Jest to także skuteczny środek na przeziębienie. W takich właśnie wypadkach gęsi smalec należy spożyć. Jednym ze sposobów jest dodanie go do herbaty dwa razy dziennie. Podobne lekarstwo zalecane jest tylko osobom dorosłym.

Medycyna ludowa przechowała receptury, które stosować należy w przypadku kiedy dziecko ma problemy związane z drogami oddechowymi. Kiedy nasze prababki miał problemy z oddychaniem, to ich matki zalecały im picie gęsiego smalcu. Dobrym rozwiązaniem w przypadku kaszlu i infekcji dróg oddechowych jest wypicie ciepłego mleka z łyżeczką miodu oraz łyżeczką gęsiego smalcu.

To ludowe lekarstwo nie służy wyłącznie do stosowania wewnętrznego. Jako że smalec gęsi wyróżnia się właściwościami rozgrzewającymi, warto go także wetrzeć choremu dziecku w klatkę piersiową. Jest to świetna alternatywa dla kupnych leków zwłaszcza dlatego, że stosowanie większości syropów na kaszel jest niewskazane dla dzieci. Zastosowanie takiej zewnętrznej formy kuracji to skuteczne i co najważniejsze, bezpieczne rozwiązanie.

Właściwości gęsiego smalcu można rozszerzyć poprzez dodanie do niego olejku rycynowego. Ten dodatkowy składnik sprawi, że powstanie mieszanka do leczenia zwyrodnień stawów kolanowych, biodrowych, a także chorego kręgosłupa. Gęsim smalcem powinno smarować się bolące miejsca w przypadku pojawienia się oznak reumatyzmu. Jest on z pewnością lepszy od większości kremów oferowanych przez apteki. W takim wypadku smalec należy lekko ogrzać i wmasowywać przez parę minut.

Zimny gęsi smalec to dobry wybór dla każdego, kto ma problemy z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu, czy otyłością. Oczywiście trzeba będzie konieczne zachowanie umiaru, szczególnie w ostatnim wypadku. Smalec gęsi, choć bardzo zdrowy, jest także bardzo kalorycznym produktem spożywczym. Niewskazane jest zatem zajadanie się nim w dużych ilościach.

Jak przygotować gęsi smalec do zdrowotnej kuracji?

Poniżej przedstawiamy sposób, w jaki powinno wykonać leczniczy okład na bazie gęsiego smalcu. To tradycyjne lekarstwo należy stosować u dzieci i dorosłych w przypadku uporczywego, silnego kaszlu. Okład najlepiej stosować na noc. Jednak jeżeli chory cały dzień leży w łóżku, nie ma przeciwwskazań, aby korzystać z tych właściwości całą dobę.

Skład:

  • Jedna szklanka gęsiego smalcu
  • 50 gramów startych ząbków czosnku
  • Gruby ręcznik lub stary ciepły szalik
  • Szeroki bandaż

Sposób nakładania leku:

  1. Na początek wymieszaj dokładnie smalec z czosnkiem. Żeby to sobie ułatwić, należy lekko podgrzać ten tłuszcz.
  2. Przygotowaną masę nakładamy na klatkę piersiową chorego.
  3. Następnie przykrywamy ją bandażem i szczelnie owijamy ręcznikiem lub szalikiem.
  4. Tak przygotowany kompres zostawiamy na całą noc.

Gęsi smalec na kaszel – przepis

Polecamy ten przepis szczególnie w przypadkach silnego kaszlu u dzieci.

Receptura

  1. Dwie łyżki gęsiego smalcu
  2. Jedna łyżka miodu
  3. Pół szklanki ciepłego mleka

Jak przygotować lekarstwo?

  1. Podgrzewamy mleko w garnku
  2. Kiedy będzie już ciepłe, rozpuszczamy w nim smalec oraz miód.
  3. Lekarstwo jest już gotowe.

Taki domowy preparat należy pić codziennie tuż przed snem. Po paru dniach podobnej kuracji kaszel ustanie.

1 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. TAK SŁYSZAŁAM SMALEC GĘSI CUDO NATURY ,A TEEŚCIOWA PRZETESTOWAŁĄ!,I JA MUSZE,SUPER PORTAL BARDZO CIEKAWY I SZCZEGÓŁOWO NAPISANY,POZDRAWIAM!:)

Polecane

Leczenie kolan i stawów? Wykorzystaj ten domowy środek leczniczy!
Leczenie kolan i stawów jest możliwe dzięki tej sprawdzonej domowej...
Dieta ziemniaczana: w trzy dni możesz schudnąć, aż 5 kg!
Dieta ziemniaczana opiera się na tym niedocenianym przez nas warzywie...
Imbir z cynamonem doskonałe połączenie by schudnąć 3kg w tydzień!
Imbir z cynamonem to połączenie po którym można chudnąć! Skuteczne...
Imbir – oto 9 najważniejszych zalet codziennego spożywania imbiru
Imbir jest rośliną o tak silnych właściwościach leczniczych, że jest...